Informacje

17.08.2019 07:00 modlińska 257 ma być centrum lokalnym

Kamienica zabita dechami, w środku polichromie. A plany były ambitne

SERWISY:


W zabytkowym budynku przy Modlińskiej, gdzie trzy lata temu odkryto polichromie z aniołami, miało działać centrum lokalne. Ale willa została zabita płytami pilśniowymi i wciąż czeka na remont. Dzielnica zapewnia, że nie zmarnowała ostatnich lat i przygotowała inwestycję, która będzie realizowana.

O adresie Modlińska 257 zrobiło się głośno w 2016 roku, kiedy zabezpieczający stary budynek robotnicy, natrafili na polichromie. Choć obiekt od od 2009 roku jest w rejestrze zabytków, to nikt nie spodziewał się tutaj aniołów wymalowanych jeszcze przed I wojną światową. - Wiedzieliśmy, że willa jest zabytkowa. Byliśmy jednak przekonani, że najcenniejszą atrakcją są schody. Nie przypuszczaliśmy, że znajdziemy coś takiego - komentowała wówczas rzeczniczka urzędu dzielnicy.

Jest pozwolenie na budowę

Polichromie miały zostać odrestaurowane i stać się jedną z atrakcji centrum lokalnego, które planowano otworzyć w ciągu kolejnych dwóch-trzech lat. Kilka dni temu na miejscu był reporter tvnwarszawa.pl. Wygląd kamienicy nie pozostawia wątpliwości: plan się nie powiódł. Ale Małgorzata Rogozińska z urzędu dzielnicy zapewnia, że ten czas nie został zmarnowany.

"Działaniami doraźnymi mającymi na celu zabezpieczenie niszczejącej substancji było wykonanie, przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Białołęka, poszycia dachowego oraz ogrodzenie nieruchomości w celu zabezpieczenia jej przed aktami wandalizmu. Dodatkowo ZGN uzyskał warunki przyłączeniowe i wykonał przyłącze energii elektrycznej oraz uzyskał warunki przyłączeniowe gazu. ZGN podjął również działania w zakresie uzyskania dokumentacji technicznej remontu" - wyjaśnia urzędniczka.

I zastrzega, że prace nad dokumentacją były bardzo skomplikowane ze względu na zabytkowy charakter budynków. "Brak infrastruktury technicznej, konieczność wykonania kompleksowych badań konserwatorskich, łącznie z badaniami i ekspertyzami mikologicznymi (mykologicznymi), wielokrotna zmiana zaleceń konserwatorskich na etapie projektowym dodatkowo wydłużały czas realizacji" - czytamy w odpowiedzi na nasze pytania. Dalej Małgorzata Rogozińska informuje, po naniesieniu korekt stołeczny konserwator zabytków zaakceptował dokumentację. W 2018 roku udało się uzyskać pozwolenie na budowę.

Realizacja w latach 2019-22

Jednocześnie zarząd dzielnicy uznał, że inwestycja jest na tyle skomplikowana, że powierzy ją Stołecznemu Zarządowi Rozbudowy Miasta. Rogozińska podkreśla, że SZRM mający doświadczenia w takich zadaniach jak dostosowanie kamienic na Starym Mieście do potrzeb Muzeum Warszawy czy adaptacje staromiejskich piwnic, "gwarantuje najlepszą realizację inwestycji".

Na koniec urzędniczka poinformowała, że pieniądze na modernizację są wpisane w budżecie na lata 2019-2022. "Obecnie weryfikowana jest dokumentacja techniczna oraz trwają wstępne prace przygotowawcze do organizacji przetargu na remont zabytkowego zespołu budowlanego Modlińska 257" - podsumowuje Małgorzata Rogozińska.

Gotowa na przełomie 2021/2022?

Jak informuje Julia Matuszewska z SZRM, obecnie trwa aktualizacja dokumentacji projektowej przez autorów projektu z firmy Ceiling Sp. z o.o. "Wobec tego przeprowadzenie procedury przetargowej, wybór wykonawcy i podpisanie umowy na wykonanie robót, powinno nastąpić na przełomie 2019/2020 roku" - zapowiada.

"Środki zabezpieczone w budżecie miasta stołecznego Warszawy na wcześniej wymienione zadanie wynoszą (według Wieloletniej Prognozy Finansowej) 7,5 milionów złotych. Inwestycja powinna się zakończyć na przełomie 2021/2022 roku" - przewiduje urzędniczka.

Według niej, prace budowlane obejmować będą generalny remont obiektu oraz prace konserwatorskie związane z restauracją zabytkowych polichromii, biegów klatki schodowej i detali wykończeniowych na elewacjach budynku. "Celem jest stworzenie nowego miejsca kultury i rekreacji, które będzie stanowiło miejsce aktywacji, współpracy i integracji społecznej" - podkreśla Matuszewska.


b/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2019 16:39 ~Tina

  Budynek należy odżałować i rozebrać. Znam go od zawsze. Cuchnie wewnątrz tak że żaden remont tego nie poprawi to weszło w ściany.

 • Zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2019 11:24 ~Zawiedziony

  Wadek~Wadek

  Proponuję podpisać jeszcze ze dwie karty lgbt oraz więcej robić terenów zielonych takich jak na pl. Bankowym..


  Ale cię boli realizowanie obietnic wyborczych, co? Jesteś do tego zupełnie nie przyzwyczajny, bo twój pryncypał ma ludzi w nosie.

 • TWO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2019 18:22 ~TWO

  Widziałem dzisiaj podobny obiekt w Falenicy na ul.Lokalnej. Jest troszkę na uboczu więc nie wróżę mu szczęścia co ciekawe z tabliczką że remont współfinansuje UMW.
  Stoi w takim stanie od lat, bywam czasami.
  Po odrestaurowaniu byłby ciekawostką ale w innym miejscu. Gdyby został przeniesiony gdzieś indziej i odnowiony była by perełka.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2019 15:05 ~kubat

  strażak sam~strażak sam

  Ajajaj jaka szkoda że to nie drewniany budynek, deweloper by go odnowił w jedną noc, a tak jest kłopot....

  Też można się spodziewać ze pójdzie z dymem i problem zostanie rozwiązany, jak już kilka w okolicy Żaby.

 • nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2019 14:48 ~nik


  Wadek~Wadek

  Proponuję podpisać jeszcze ze dwie karty lgbt oraz więcej robić terenów zielonych takich jak na pl. Bankowym..
  IfNormatyk~IfNormatyk

  Mylisz dwa budżety.
  Willa to zadanie dzielnicy (gminy)
  Karta LGBT oraz pl. Bankowy to zadania miasta (powiatu)
  Miej pretensje do Urzędu Dzielnicy, że nie wystąpił do Urzędu Miasta o dofinansowanie celowe.  czytać! /Jak informuje Julia Matuszewska z SZRM, obecnie trwa aktualizacja dokumentacji projektowej przez autorów projektu z firmy Ceiling Sp. z o.o. "Wobec tego przeprowadzenie procedury przetargowej, wybór wykonawcy i podpisanie umowy na wykonanie robót, powinno nastąpić na przełomie 2019/2020 roku"/

 • mgregor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2019 10:26 ~mgregor

  A za bańkę która poszła na palety na bankowym można było wstawić okna, odnowić elewację i zabezpieczyć polichromie...

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2019 10:22 ~Marcin

  To był dom poprawy dla moralnie zaniedbanych panien

 • strażak sam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2019 09:38 ~strażak sam

  Ajajaj jaka szkoda że to nie drewniany budynek, deweloper by go odnowił w jedną noc, a tak jest kłopot....

 • pilny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2019 09:33 ~pilny

  Jak za komuny wyremontowano tak stoi,dzis brak na wszystko pieniedzy,zyjemy od wyborow do wyborow to tez kosztuje no i awantur to tez koszta,doczekalismy sie czasow.

 • IfNormatyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2019 09:13 ~IfNormatyk

  Wadek~Wadek

  Proponuję podpisać jeszcze ze dwie karty lgbt oraz więcej robić terenów zielonych takich jak na pl. Bankowym..

  Mylisz dwa budżety.
  Willa to zadanie dzielnicy (gminy)
  Karta LGBT oraz pl. Bankowy to zadania miasta (powiatu)
  Miej pretensje do Urzędu Dzielnicy, że nie wystąpił do Urzędu Miasta o dofinansowanie celowe.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »