Informacje

16.08.2019 17:39 ma prawie 140 lat

Kamienica z Jagiellońskiej zabytkiem

SERWISY:

Jedna z najstarszych praskich kamienic czynszowych trafiła do rejestru zabytków. Choć jest skromna i pozbawiona dekoracyjnej elewacji, do dziś zachowały się oryginalne XIX-wieczne elementy wystroju wnętrz.

Kamienica znajduje się przy Jagiellońskiej 25. Powstała w 1881 roku, a jej właścicielami byli Tekla i Władysław Skrońscy. Gdy ją budowano, ulica nosiła nazwę Moskiewskiej. W tym czasie zaczęły pojawiać się na niej niewielkie, najwyżej dwupiętrowe kamienice. Obok wciąż wznoszono drewniane domy.

Do dziś w całości zachowały się tylko dwa budynki - najstarszym jest ten spod numeru 25. Drugi to kamienica z Jagiellońskiej 34. Jak zaznacza wojewódzki konserwator zabytków profesor Jakub Lewicki, ślady dawnej praskiej zabudowy na tej ulicy można też odnaleźć w dolnych partiach domów, które rozbudowywano na przestrzeni lat.

"Archaiczna forma"

Współcześnie kamienica pozbawiona jest elewacji. Zamiast niej zobaczymy czerwoną cegłę. Ten niedostatek, zdaniem wojewódzkiego konserwatora zabytków rekompensuje "dobrze zachowana bryła oraz elementy wystroju wnętrz". Jak wylicza, składają się na niego starannie wykonane sztukaterie, zachowane relikty stolarki okiennej i drzwiowej, drewniane podłogi i balustrady czy piece kaflowe.

"Budynek posiada istotne wartości typologiczne dokumentując typ czynszowej kamienicy mieszkalnej charakterystycznych dla II połowy XIX wieku o wydłużonym planie, niewielkiej wysokości oraz określonym standardzie wykończenia" - zaznacza wojewódzki konserwator zabytków.

Jak dodaje, do dziś zachowało się niewiele takich kamienic. "Jej archaiczna forma stanowi wartościowy dokument rozwoju budownictwa mieszkalnego na terenie miasta" - zaznacza.

Skromna mieszczańska kamienica

Trójkondygnacyjny budynek zamyka mansardowy dach, obłożony blachą. Umieszczono w nim dziewięć tak zwanych facjatek, czyli nadbudówek wyposażonych w okna, które zwieńczone są daszkami.

Na środkowej osi budynku znajduje się otwór bramny. "Każda ze ścian przejazdu podzielona jest szerokimi lizenami (występami w murze - red.) na sześć kwater, w których umieszczono duże, płytkie blendy (wnęki w ścianie - red.) w formie pionowych prostokątów" - opisuje prof. Lewicki.

Nad bramą zachował się balkon z dekoracyjną balustradą. Jego żeliwna płyta podparta jest dwiema konsolami o esowym profilu, zdobionymi ślimacznicami, motywami roślinnymi i uwypuklonym ornamentem (astragalem).

W dwóch klatkach schodowych do dziś przetrwały drewniane balustrady. Jedna z nich ozdobiona jest masywną, rzeźbioną wolutą. Kolejny zabytkowy element to sztukaterie pod wiszącymi lampami, które znajdują się w trzech pomieszczeniach.

Zdaniem wojewódzkiego konserwatora zabytków, walory artystyczne budynku dostrzegalne są w kompozycji bryły budynku, wystroju przejazdu bramnego oraz stylistyce elementów zdobniczych. "Choć wskazane elementy posiadają skromną stylistykę, jest ona jednocześnie reprezentatywna dla kamienicy mieszczańskiej z tego okresu, a tym samym może stanowić przedmiot badań nad charakterem i rozwojem budownictwa mieszkaniowego na terenie Pragi" - podsumowuje prof. Lewicki.

kk/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2019 11:50 ~Karol

  A ja w przeciwieństwie do przedmówców cieszę się, że praskie kamienice nie znikają z krajobrazu, tylko są chronione. Dzięki temu powstaje unikalna dzielnica.

 • Misiek007

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2019 21:51 ~Misiek007

  Dno i wodorosty. Stołecznego konserwatora powinno się zamknąć w warszawskich podziemiach gdzie podobno pływa złota kaczka. Miałby tam co robić!

 • JYP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2019 18:10 ~JYP

  Po co to komu, czym się zachwycać. TAK było i się skończyło, trzeba postawić nowe z windami garażami podziemnymi.
  To nie jest zabytek !

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2019 15:10 ~kubat

  Problem wszystkich tych ruin - zabytków rozwiązał by się gdyby konserwator wciągając takie coś miał obowiązek sfinansowania remontu. W obecnej sytuacji, urzędnik pociągnięciem długopisu wciąga na listę a dalej niech się dzieje co chce. Najczęściej czeka aż samo się rozwali albo pójdzie z dymem.

 • Irek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2019 06:42 ~Irek

  Zdaniem wojewódzkiego konserwatora zabytków, walory artystyczne budynku dostrzegalne są w wystroju przejazdu bramnego - jakoś tego nie dostrzegam na zdjęciach . Ruina z tabliczką UWAGA BUDYNEK GROZI ZAWALENIEM. Wyrazy współczucia dla mieszkańców - koniec z remontami.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2019 23:38 ~wawa

  Zabytkowa ruina. Nic więcej. Jakby konserwator znał się na budowlance to by zauważył, że cegły w ścianach zewnętrznych trzymają się na słowo honoru. Tam zaprawy dawno nie ma.
  Budynek jest do wyburzenia. Wartościowsze elementy można zdemontować.

 • prażanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2019 19:55 ~prażanin

  Tylko współczuc mieszkańcom. Od dzisiaj juz nie docieplą, nie dogrzeją a SM za palenie w piecach będzie monitorować i...karać!

 • zgred

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2019 18:35 ~zgred

  typowy "nasz" zabytek.....ledwo trzyma się kupy...turystów nie zapraszać!!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »