Informacje

03.11.2011 06:56 DWIE INWESTYCJE FIRMY HOCHTIEF

Kamienica z bunkrem atomowym
zmieni się w biurowiec

SERWISY:

Ekskluzywne sklepy i nowoczesne biura we wnętrzach z charakterem - tak można podsumować dwie inwestycje firmy Hochtief Development Poland w rejonie placu Małachowskiego i ulicy Mazowieckiej.

Hochitef Development Poland jest właścicielem dwóch budynków w Śródmieściu. Dawną siedzibę Ministerstwa Poczt i Telegrafów przy placu Małachowskiego kupił od firmy Dom Development, która planowała budować tu apartamenty. Nowy właściciel stawia natomiast na nowoczesne biura. Powierzchnie biurowe i część usługowo-handlowa to z kolei program dla należącej wcześniej do zlikwidowanych niedawno Wydawnictw Naukowo-Technicznych kamienicy przy ulicy Mazowieckiej.

Na realizację inwestycji przy pl. Małachowskiego deweloper ma już prawomocne pozwolenie. Pod okiem konserwatora zabytków opracował projekt, który pozwoli przywrócić spektakularnej kamienicy świetność. Uzupełnieniem będzie nowe skrzydło, które powstanie na pustej działce pomiędzy hotelem Victoria, a ulicą Traugutta.

Dwa skrzydła będą połączone. W sumie zaoferują 14 tysięcy metrów powierzchni do wynajęcia. Od pl. Małachowskiego historyczny budynek czekają największe zmiany. Na parterze i pierwszym piętrze odtworzone mają być bowiem obszerne witryny, za którymi znajdą się lokale handlowo-usługowe. Zachowane zostanie historyczne wejście do budynku, ale główne wejście do budynku wraz z recepcją znajdzie się od strony ul. Traugutta, w miejscu dzisiejszej zabytkowej bramy.

Handlowy parter i pierwsze piętro zaprojektowano tak, by można je było wyłączyć z reszty budynku i wynająć jako osobną całość. Warszawie mógłby więc przybyć duży, ekskluzywny sklep gromadzący różne marki pod jednym szyldem. W tej części budynku, na poziomie -1, jest też zaplecze gastronomiczne. Możliwa jest więc kameralna restauracja zajmująca salę w podziemiach.

Atomowy schron gratis

Lokale komercyjne mogą się też znaleźć na parterze nowego skrzydła. To jednak nie jest jeszcze przesądzone. - Wszystko zależy od zapotrzebowania rynku - zastrzega Katarzyna Baranowska z firmy Hochtief Development Poland.

Wiadomo na pewno, że na wyższych piętrach obu budynków znajdą się biura, a w starszym budynku niektóre pomieszczenia będą miały nawet do czterech metrów wysokości. Z kolei architektura nowego skrzydła nie będzie udawać historycznej. Ma natomiast korespondować ze starym budynkiem: elewacje będą miały podobny kolor, a stolarka okienna będzie identyczna. - Dzięki temu nowy budynek wpasuje się w charakter całej okolicy - przekonuje Katarzyna Baranowska.

Podziemny parking na sto samochodów powstanie tylko pod nowym skrzydłem. Pod starym nie można było go zbudować, bo znajduje się tam m.in. bunkier atomowy. - To pozostałość po państwowych urzędach, które mieściły się tu po wojnie - tłumaczy Baranowska. I dodaje, że bunkier zostanie zachowany. Konserwator zabytków nakazał też zachowanie takich elementów, jak wykończenie klatek schodowych, sztukaterii i ozdobnych detali.

Monumentalna kamienica Krasińskich, od nazwiska architekta zwana też heurichowską, powstała w latach 1907-1910. Miała być siedzibą rodowej biblioteki, ale jeszcze przed ukończeniem została sprzedana hrabiemu Edwardowi Raczyńskiemu, który zmienił ją w budynek mieszkalny.

Charakterystycznym elementem były jedne z pierwszych w Warszawie, przeszklonych dwupoziomowych witryn, których nie odtworzono jednak w czasie powojennej odbudowy, wg. projektu Bohdana Pniewskiego. Budynek odbudowano z myślą o Ministerstwie Poczt i Telegrafów.

Nad rewitalizacją starego i projektem nowego skrzydła pracowali architekci z firmy KANA.

Mniejsza kamienica w pakiecie

Poza budynkiem przy placu Małachowskiego, Hochtief Development Poland będzie rewitalizował kamienicę przy Mazowieckiej 2/4. To dużo mniejszy budynek - w sumie będzie w nim około 2,5 tysiąca metrów powierzchni użytkowej. Tu również jest wysoki parter z antresolą. - Wydaje się idealny na klub lub restaurację, co akurat do ulicy Mazowieckiej doskonale pasuje - zauważa Baranowska.

Budynek został zbudowany po wojnie, w miejscu zburzonej kamienicy. Teraz ma zyskać więcej charakteru. Wysokie okna dawnej księgarni naukowo-technicznej mają być w całości przeszklone, a okna na pierwszym piętrze - cofnięte. Pojawią się klasycyzujące detale, a w podwórku powstanie niewielki parking.

Oba budynki są projektowane w zgodzie z ekologicznymi wymogami certyfikatu BREEAM.


Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pies na drodze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2013 14:59 ~pies na drodze

  Hochtief zbudował nam już krematoria w Auschwitz. Może wystarczy.

 • odpowiedz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2011 20:49 ~odpowiedz

  Developerzy nie powinni mieć nic do gadania jeśli chodzi o zabytki -zwłaszcza w przypadku tych przedwojennych i oryginalnych!

 • akuku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2011 00:10 ~akuku

  Mam nadzieje ze deweloperowi nie odwidzi sie i nie wyburzy tych kamienic tak jak to mialo miejsce przy ul. 29 Listopada.

 • Gorzkiewski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2011 17:14 ~Gorzkiewski

  SCHRON PRZECIWatomowy. Sheeesh, co wy mieliście z PO?

 • ona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2011 16:42 ~ona

  Co do Hotelu Polonia to w takim miejscu powinny znajdować się małe kawiarenki/ cukierenki. Miejsca z "klimatem" gdzie w codziennej pogoni dnia można by zatrzymać się na np. filiżankę aromatycznej czekolady..

 • v

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2011 10:30 ~v

  bez sensu to nowoczesne skrzydło

 • kazimierz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2011 09:50 ~kazimierz

  "w miejscu dzisiejszej zabytkowej bramy." brama została dodana po wojnie

 • Szemot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2011 09:46 ~Szemot

  Mam tylko nadzieję ,ze te ekskluzywne sklepy to nie bedzie sklep z majtkami i rajstopami w hotelu Polonie w centrum. To jakiś KOSZMAR! Jak administracja hotelu mogła dopuścić do czegoś takiego.

 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2011 09:24 ~ja

  Brawa za projekt,oby te miejsce odżyło.

 • aase

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2011 08:58 ~aase

  chyba bunkrem PRZECIW! atomowym...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »