Informacje

16.12.2017 07:34 nowogrodzka 14

Kamienica w centrum niszczeje. "Właściciel uchylał się od kontroli"

SERWISY:


Przy jednej z głównych ulic w centrum Warszawy straszy zaniedbana i pomazana kamienica. Wytyczne do remontu w zabytkowym budynku przy Nowogrodzkiej wydał stołeczny konserwator zabytków, ale nie mógł nawet przeprowadzić kontroli w budynku.

Nowogrodzka 14 - to tutaj znajduje się czteropiętrowa kamienica z kremową elewacją i różową bramą. Wygląda, jakby nikt od dawna się nią nie interesował. Podniszczone okna, brudne ściany, zaniedbane balkony, brzydkie graffiti na parterze - to znaki rozpoznawcze budynku.

Stan kamienicy dziwi tym bardziej, że jest zabytkiem, czyli ma go pod swoją opieką konserwator zabytków.

Kilka prób

- W ostatnich latach kilkukrotnie usiłowaliśmy przeprowadzić kontrolę w tym budynku, jednak żadna nie doszła do skutku ze względu na uchylanie się właściciela od udziału w niej. Chodziło o nieodbieranie korespondencji, czy unikanie oględzin - wyjaśnia Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Do jego biura wpływały też wnioski o wydanie pozwolenia na remont. Ostatni w czerwcu tego roku w sprawie adaptacji na cele hotelowe oraz nadbudowy budynku. W zaleceniach z października stołeczny konserwator wskazał na konieczność zachowania historycznego trzonu budynku oraz przywrócenia wystroju elewacji oraz przejazdu bramnego.

- Zalecono zachowanie i konserwację struktury murów i stropów budynku frontowego do wysokości drugiej kondygnacji, w tym wykonanie koniecznych wzmocnień konstrukcyjnych, zapewniających stabilizację budynku. Z uwagi na stan techniczny dobudowanych po wojnie dwóch ostatnich pięter dopuszczono ich przebudowę z zachowaniem obecnych gabarytów i wysokości kalenicy dachu. Wskazano, że przyjęta w latach 60. XX wieku koncepcja zachowania opracowania dwóch dolnych kondygnacji oraz prostego opracowania trzech górnych, z rozróżnieniem podziałów okiennych umożliwia rozróżnienie elementów historycznych i dodanych, zatem powinna być powtórzona - wyjaśnia Krasucki.

Firma zajmująca się wystrojem

Przekształcenie wnętrz na dwóch ostatnich piętrach nie budziło zastrzeżeń konserwatora. Zalecono również wykonanie badań technicznych konstrukcji budynku pod kątem wykonania wykopu podziemnego, a także rozważenie planowanego garażu metodą podkopu.

- Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie dzielnicy Śródmieście, kamienica należy do prywatnej firmy. Nieruchomość Nowogrodzka 14 stanowi własność spółki "Inspiracja" Puziuk spółka jawna.  Została zbyta w 2011 roku na rzecz osoby fizycznej,  przez miasto stołeczne Warszawa w drodze przetargu nieograniczonego - informuje Łukasz Zakrzewski, rzecznik Śródmieścia.

Na stronie firmy czytamy, że zajmuje się importem artykułów tekstylnych do wystroju domu. Skontaktowaliśmy się z przedstawicielem spółki na Mazowsze. W rozmowie telefonicznej zasugerował wysłanie pytań drogą mailową. Tak też zrobiliśmy. Czekamy na odpowiedź.

Zabytkiem będzie musiał teraz zainteresować się wojewódzki konserwator zabytków, który w listopadzie przejął kompetencje stołecznego w tym zakresie. Czy będzie przeprowadzał dalsze kontrole?

- Informuję, że sprawa została przekazana przez Stołecznego Konserwatora Zabytków do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków 2 listopada 2017 roku, bez żadnych dodatkowych adnotacji ze strony SKZ - wyjaśnia Agnieszka Żukowska, rzeczniczka mazowieckiego urzędu.

Jak zaznacza, biuro Michała Krasuckiego wykonało ostatnie "działania" w sprawie Nowogrodzkiej 14 w 2016 roku.

I dodaje, że planowane są kontrole we wszystkich sprawach, które przekazał stołeczny konserwator. - Obecnie jest przygotowywany ich plan na 2018 roku - podkreśla Żukowska.

ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • net

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2017 09:14 ~net

  Zupełnie nie rozumiem tych zwrotów, czy sprzedaży. Czy w dokumentach nie powinno być napisane w jakim czasie ktoś ma wyremontować czy wybudować dom. Na Saskiej Kępie , na ul. Argentyńskiej sprzedano teren pod budowę. Od lat nic się nie dzieje. Najpierw ogrodzenie się przewracało i zagrażało ludziom , teraz teren straszy krzaczyskami,brudem itp. Oczywiście dzielnica milczy. Czy nie powinno być tak, że nakładane są wysokie mandaty za taki stan rzeczy na właściciela. A może dzielnica powinna uporządkować teren i obciążać właściciela. Nie ma już co mówić, że ulica jest w opłakanym stanie i od 1968 roku poza klejeniem asfaltem nikt jej nie remontuje , a samochodów przybywa, bo i budynków przybyło.

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2017 03:30 ~Konrad

  jak się zawali będzie miejsce na nowy budynek !Pewnie o tochodzi

 • jvp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2017 19:32 ~jvp

  Remont takiej kamienicy to kilkanaście milionów. Przy 20-30 mieszkaniach, daje nam to powiedzmy po milioniku na lokal. Remont trzeba raz na 50 lat robić. Więc każdy lokal powinien odkładać po 1500 zł miesięcznie na ten remont. Licząc, że da się na tych pieniądzach troche zarobić, to niech to będzie 1000 na miesiąc. Ale Ci lokatorzy chcą płacić czynsz na poziomie 300-400 zł za 100m2 i uważają, że im się należy.

 • o co ci chodzi ziom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2017 19:08 ~o co ci…

  Jest jeden sposób na opieszałość właściciela - trzeba mu tam wpuścić lokatorów komunalnych, to się wnet ożywi i zacznie remontować zgodnie ze sztuką.

 • miro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2017 16:59 ~miro

  bo przeznaczeniem tej kamienicy jest...się zawalić, tak, tak ZAWALIĆ bo kamienicznik MM od lat kombinuje zrobić dojazd do wnętrza kwartału, tam czeka plac budowy..supersklepu

 • Nowogrodzka 14

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2017 14:43 ~Nowogrodzka 14


  Nowogrodzka 14~Nowogrodzka 14
  Podobno długo był widywany na grobie Wisnowskiej na Powązkach.
  eli~eli


  Podobno, czyli miejska legenda. Fakt faktem, miłość była, byłą zbrodnia, a grób Marii jest jednym z najbardziej znanych.

  Może nie całkiem legenda, tak twierdzili świadkowie, ale teraz nikt z nich już nie żyje.

 • eli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2017 13:47 ~eli

  Nowogrodzka 14~Nowogrodzka 14
  Podobno długo był widywany na grobie Wisnowskiej na Powązkach.


  Podobno, czyli miejska legenda. Fakt faktem, miłość była, byłą zbrodnia, a grób Marii jest jednym z najbardziej znanych.

 • Krypta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2017 12:41 ~Krypta

  biedny~biedny

  kamienice odzyskal to juz kapitalista na remonty brak a czynsze z nieba wyssane, tylko jak sie cos stanie komu to dopiero bedzie,albo wnuk opyli a wysmarowanie to czynnik idiotow atystow tak w calym kraju jest bezkarnosc i rozpsta patriotow i 500+

  Być może masz rację ale nie mogę tego przeczytać, bo brakuje znaków w tym zdaniu. Przecinki etc.

 • gzik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2017 11:54 ~gzik

  kamienicę synkowi sprezentował właściciel jednej z bardziej znanej sieci marketów (nieszczęśliwie w upadłości obecnie), podobnie jak grunt na tyłach żonce i tu i tu chlew i bezdomni

 • Nowogrodzka 14

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2017 11:44 ~Nowogrodzka 14

  Ta kamienica ma jeszcze jeden znak rozpoznawczy, o którym mało kto wie. Otóż na lewo od " Przejazdu bramnego ", na parterze, miała miejsce jedna z najbardziej znanych zbrodni dziewiętnastowiecznej Warszawy. W tej własnie garsonierze znana aktorka scen warszawskich, Maria Wisnowska, została w 1890 roku zastrzelona przez kamerjunkra carskiego, Barteniewa. Tragedia i skandal były niebywałe. Polska artystka zadawała się s Rosjaninem ! Podobno nawet chciał się z nią żenić, ale jego szlachecka rodzina nie zezwoliła na taki " Mezalians ".Rosjanin odsiedział jakoby parę lat, ale kiedy wybuchła Rewolucja, wyszedł z więzienia. Podobno długo był widywany na grobie Wisnowskiej na Powązkach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Polityczny mural po łacinie. Niestety z błędami

Polityczny mural po łacinie. Niestety z błędami

Niby zwykły napis. Ktoś mógłby nawet nazwać go bohomazem, wynikiem prymitywnego wandalizmu. Ale jeśli wczytać się dokładnie i przeanalizować niuanse,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »