Informacje

13.03.2016 12:32 walczyli o to społecznicy

Kamienica przy rondzie ONZ
trafiła do rejestru zabytków

SERWISY:


Nowa wojewódzka konserwator zabytków wpisała do rejestru zabytków ponad stuletnią kamienicę przy rondzie ONZ wraz z posesją i kapliczką. Apelowało o to 1500 osób.

Chodzi o kamienicę pod adresem Ciepła 3 – tuż przy rondzie ONZ, po wolskiej stronie. Już w ubiegłym roku społecznicy apelowali o wpisanie jej do rejestru zabytków. Ale na taki krok zdecydowała się dopiero teraz Barbara Jezierska.

Jak tłumaczy biuro wojewódzkiej konserwator zabytków, stało się to po rozpoznaniu wniosku Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK".

"Skuteczna ochrona"

"Koniecznym podkreślenia jest fakt, że z obywatelskim apelem o wpis przedmiotowej nieruchomości do rejestru zabytków zwróciło się około 1500 osób fizycznych (stan na dzień 8 marca 2016 roku) działających w przekonaniu, iż "jedynie wpis do rejestru zabytków może zapewnić temu cennemu obiektowi (kamienicy) skuteczną ochronę (przed wyburzeniem)" – uzasadnia swoją decyzję konserwator.

Budynek ma wartość historyczną – to miejsce urodzin ks. Ignacego Skorupki. To także jedyny zachowany przykład czynszowej zabudowy ulicy Ciepłej sprzed 1939 roku. Kamienica ta, wraz z sąsiadującą zabudową posesji ul. Twarda 28, to relikt historycznej zabudowy miejskiej XIX-wiecznej Warszawy.

"Obiekt należy także do nielicznej grupy budowli utrwalonych w ikonografii warszawskiego getta, które przetrwały II wojnę światową i zachowały się do czasów współczesnych" – uzasadnia konserwator.

Decyzja nie jest ostateczna

Wzniesiona na podwórzu posesji kapliczka, jako związana z okupacyjnymi zwyczajami, rytuałami i obrzędami świątecznymi, świadczy o kulturze materialnej i religijnej lokalnej społeczności.

Z poparciem wniosku o wpis do rejestru zabytków nieruchomych przedmiotowej zabudowy wystąpili m.in.: proboszczowie Parafii Wszystkich Świętych, Parafii św. Michała Archanioła i św. Floriana oraz Katedry Polowej Wojska Polskiego, a także kurator Muzeum Ordynatu Polowego oraz Żydowski Instytut Historyczny i Fundacja im. Prof. Mojżesza Schorra.

Decyzja o wpisie do rejestru zabytków nie jest ostateczna. Przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • frank

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2016 21:44 ~frank

  Bzdura!!!!Jest woda zimna i ciepła,centralne,gaz,łazienka.Wszystko pare lat temu zostało wyremontowane.Poszły na to grube pieniądze....a po remoncie nagle Grozi zawaleniem!!1Dziwne! Ekspertyzy wskazywały co innego.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 23:48 ~Warszawiak

  Gdziekolwiek się nie pojedzie na zachód, kamienice sa pielegnowane i remontowane, a u nas w Warszawie najwiecej do powiedzenia mają najczęściej przyjezdni...Wyburzajcie u siebie, a od reliktow Warzawy sprzed IIwś sie odoczepić! !! Zobaczcie jakmwyglada Wroclaw, Łódź czy Poznań. .. Warzawa ma coraz mniej zabytków! !! Ocalić co się da!!!

 • jacuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 22:38 ~jacuś

  Teofil~Teofil

  PiS zrobił Jezierską konserwatorem nie po to, żeby ratowała zabytki, ale żeby blokowała inwestycje w mieście i postawiła pomnik.

  spokojnie PIS na stołku długo nie posiedzi
  się wypisze!

 • Malwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 19:21 ~Malwa

  kilka lat temu przeprowadzono w tej kamienicy remont. Jest bieżąca woda , CO i gaz we wszystkich mieszkaniach. Warunki bardzo dobre do życia, jedynie klatki obskurne. Także mam wrażenie że ktoś tam celowo doprowadził do wysiedlenia mieszkańców.

 • Teofil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 18:56 ~Teofil

  PiS zrobił Jezierską konserwatorem nie po to, żeby ratowała zabytki, ale żeby blokowała inwestycje w mieście i postawiła pomnik.

 • ciepla3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 17:22 ~ciepla3

  Wtedy, gdy tam mieszkałam na ścianach rozrastal się grzyb, potworna wilgoć. Cegła w piwnicach była konsystencji gąbki. Nie jestem pewna czy warte kilku milionów osuszanie coś dało. Szkoda że nikt nie interesował się tym terenem, gdy Skanska rujnowala stare, zabytkowe piwnice. Jak pamiętam były w lepszym stanie niż ta kamienica. Kiedyś burzono to co cennego architektonicznie zostało po wojnie, teraz humanitarnie będzie sie czekać na rozpad.

 • zuza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 12:02 ~zuza

  Moje Mama i Babcia tam mieszkały po wojnie :) Potem przyjeżdżaliśmy tylko do Babci....
  Pamiętam jak trzeba było wychodzić na dwór do toalety..... Toalety to były boksy z dziurą w podłodze z podstawkami na stopy..... jako małe dziecko bardzo bałam się tam chodzić .....:):):)

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 09:54 ~waw

  na ul.Pańskiej 100 i 100a też są takie kamienice ale nie są zabytkami

 • Rudy_g

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 09:52 ~Rudy_g

  hkx~hkx

  Pogłupieli z tymi zabytkami.Byle obszczymur będzie zabytkiem.

  Spokojnie, da się na tym nieźle zarobić. Teraz cena tylko wzrosła. Porządny remont i apartamenty będą szły po setki tysięcy.

 • sawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 09:13 ~sawka

  Uważam, że trzeba chronić zabytkowe stare budownictwo, ale w warszawie niestety za ich ochroną polegajacą na wpisaniu do rej. zabytków nie idzie rewitalizacja. Co z tego, ze dana kamienica nie zostanie rozebrana, jak za kilka lat sama się rozwali, a do tego czasu bedzie straszyła swoim wyglądem. Nie ma tu niestety logiki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »