Informacje

20.08.2014 07:03 przebudowa kamienicy przy ulicy poznańskiej 37

Kamienica Białoszewskiego zagrożona? "Zachowamy historyczne detale"

SERWISY:


- Niech inwestor zrezygnuje z kilku milionów złotych zarobku i zostawi w spokoju mieszkanie Mirona Białoszewskiego. Niestety chciwość wzięła górę - oburza się Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Miejscy aktywiści zaalarmowali na swojej stronie internetowej, że kamienicę przy ulicy Poznańskiej 37 deweloper chce przerobić na budynek biurowo-hotelowy. Obecnie istniejący budynek jest zabytkiem. W latach 1945‑58 mieszkał tam poeta i pisarz Miron Białoszewski. W mieszkaniu artysty znajdował się piec, o którym pisał on w jednym z wierszy.

"Piec na trasie windy"

- Po wyprowadzce artysty pojawiły się tam kolejne osoby, które bardzo dbały o mieszkanie. Jeden z nich nawet odrestaurował lokal - opowiada Śpiewak.

MJN twierdzi, że jakiś czas temu odnalazł się właściciel kamienicy, który odzyskał ją od miasta i sprzedał deweloperowi. Zdaniem Śpiewaka zatwierdzony projekt przebudowy niszczy jego zabytkowe walory.

- Będzie dobudowane tam piętro oraz trzypoziomowy garaż podziemny. Do tego wewnątrz powstaną szyby windowe - wymienia Śpiewak.

I to właśnie one są jednym z kontrowersyjnych elementów przebudowy. Jak przekonuje stowarzyszenie, szyby będą przebiegały przez zabytkowe ozdobne nisze znajdujące się na klatce schodowej oraz przez niektóre z mieszkań.

- Piec Mirona Białoszewskiego znajduje się dokładnie na planowanej trasie windy - zaznacza Śpiewak.

Zachowają piec?

O szczegóły projektu zapytaliśmy przedstawiciela inwestora. - To nieprawda, że kamienica ma zostać zniszczona. Nasze działania zmierzają do tego, by dzięki nadaniu kamienicy nowej funkcji zachować ten zabytkowy obiekt - przekonuje Emanuel Grykin, członek zarządu Icon Real Estate.

Jak czytamy w odpowiedzi przesłanej przez firmę do redakcji, piec Mirona Białoszewskiego zostanie wyeksponowany w powierzchni ogólnodostępnej budynku. Tak samo będzie z historycznymi detalami.

Konserwator zmieniał decyzję

"Miasto Jest Nasze" zwraca też uwagę na działania stołecznego konserwatora zabytków. Jak informuje stowarzyszenie, w 2012 roku odmówił on dobudowania dodatkowych kondygnacji i stwierdził, że ingerencja w strukturę budynku ma być minimalna.

- Nagle po dwóch latach konserwator całkowicie zmienił zdanie. Deweloper dostał zgodę na wybudowanie trzykondygnacyjnego parkingu podziemnego, podział mieszkań na biura, zburzenie oryginalnych ścian działowych, zniszczenie rozet, wymianę zachowanej stolarki, oraz, co najważniejsze, na usunięcie pieca Mirona Białoszewskiego - wylicza Jan Śpiewak.

O komentarz poprosiliśmy stołecznego konserwatora zabytków. W jego imieniu odpowiedziała Magdalena Łań z biura prasowego ratusza. Potwierdziła, że w 2012 roku nie zgodził się na dobudowanie dwóch kondygnacji. Okazało się też, że w lutym 2014 roku inwestor wystąpił z wnioskiem o wydanie pozwolenia na rozbudowę, nadbudowę i zmianę sposobu użytkowania kamienicy na cele usługowe.

- Wniosek był uzupełniany czterokrotnie. W decyzji z 30 kwietnia tego roku konserwator wydał pozytywną zgodę na wniosek – tłumaczy Łań.

Tablica upamiętniająca pisarza

Jak dodaje, inwestor został zobowiązany do zabezpieczenia elementów budynku. Konserwacji mają zostać poddane: okładzina klinkierowa, dekoracje architektoniczne, balkony, drewniane posadzki, fasety i rozety na sufitach. W część ma być zachowana również stolarka okienna i drzwi.

Projekt przewiduje zachowanie ośmiu ozdobnych pieców znajdujących się w budynku lub przeniesienie ich do innych pomieszczeń. Piec Białoszewskiego będzie znajdował się na parterze kamienicy w holu głównym z tablicą upamiętniającą pisarza.

- Uzgodniony projekt przewiduje zachowanie konstrukcji oraz układu ścian nośnych w budynku. Wyburzone mają być tylko niektóre oryginalne ściany działowe z zachowaniem nadproży sugerujących dawny podział. Wyburzone mają być także ścianki działowe dostawione przez lokatorów - precyzuje Łań.

Konserwator stwierdził również, że mieszkanie pisarza nie zamieni się w szyb windowy, a stanie się częścią biurową.

TAK WYGLĄDA Z KOLEI SŁYNNA KAMIENICA PRZY ZŁOTEJ 83, KTÓRA CZEKA NA INWESTORA:


bf/ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2014 14:23 ~nick

  Jeżeli obecna ekipa wygra wybory, to "odda" wszystko co miescie ma jakąś wartość "prawowitym" w zamian za zrzeczenie się roszczeń. Nie mogą rozdawać swojakom miejskich nieruchomości, bo są wolne od roszczeń. Wymyślili sobie pokrętną i dziwaczną prawnie kategorię MIENIE ZASTĘPCZE. I planują "oddawać" skupowaczom roszczeń atrakcyjne miejskie nieruchomości w zamian za skupione a często niepewne roszczenia. MIENIE ZASTĘPCZE!!! A dlaczego nie pieniądze? Bo skupowacze nie chcą pieniędzy za swoje badziewne roszczenia. Oni chcą nieruchomości, które wskazują swoimi brudnymi paluchami.
  Te paluchy mają dziwną moc sprawczą. Często ustawodawczą.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 19:42 ~qwerty

  a potem taki deweloper śmie nazywać się "mecenasem kultury" dając 1000zł na jakiś pomnik.
  nic tylko dać w mordę.

 • odpowiedz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 19:22 ~odpowiedz

  zły przykład. Jemu kamienicę zwrócił Kaczyński.


  Kudłaty~Kudłaty

  Za Hanki nastąpił rozkwit zwracanych kamienic i terenów "prawowitym" właścicielom. Nawet mąż Hani takową odzyskał. Trzeba wspierać swoich.

 • szkodagadać

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 17:42 ~szkodagadać

  Kudłaty~Kudłaty

  Za Hanki nastąpił rozkwit zwracanych kamienic i terenów "prawowitym" właścicielom. Nawet mąż Hani takową odzyskał. Trzeba wspierać swoich.

  to jest jeden gigantyczny przewał. Przecięż to nie chodzi o prawowitych właścicieli bo takim to się utrudnia na wszelkie możliwe sposoby . Jedna z właścicielek {starsza , nieporadna osoba} zmanipulowana przez adwokat sprzedała roszczenie za 50 zł . Ktoś z rodziny próbował się procesować . Niezawisły sąd stwierdził że wszystko jest w porządku . Ciekawe czy mężowi waltz "oddano" z lokatorami czy beż? Oczywiście my nie mamy kontroli nad władzą na którą jesteśmy zmuszeni płacić

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 16:35 ~Nick

  nie rozumiem tylko dlaczego akurat ta kamienica ma byc rozpruta, skoro tak swietnie przetrwala do naszych czasow. Jest w Srodmiesciu kilka kamienic, ktore az sie prosza o jakiekolewiek remonty.

 • Gośćooc4na

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 15:55 ~Gośćooc4na

  zamiast w jakimś prywatnym mieszkaniu piec będzie na widoku publicznym. to chyba nawet lepiej? każdy będzie go mógł zobaczyć, wiedzieć co się z nim dzieje, wielbiciele Białoszewskiego na tym nawet zyskają, bo raczej nikt nie zapuka do tamtego mieszkania i nie powie, przepraszam może mnie pan wpuścić? Chcę zobaczyć piec.

 • wefwe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 15:39 ~wefwe

  Znalazł sie spadkobierca:) Tu warto byłoby wziąć lupę i się dokładnie sprawie przyjrzeć.

 • Nieciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 15:20 ~Nieciej

  Proponuję wysadzić to w powietrze i postawić kopię na podstawie zdjęć - cała warszawska Starówka, zburzona do poziomu gruntu w czasie II Wojny Światowej jest w ten sposób zbudowana i nie przeszkadza to, aby obrzydliwe, zagrzybione i rozpadające się rudery zbudowane "na szybko" w latach 50-tych XX w. a obecnie udające zabytki tylko fasadami, były wpisane na listę UNESCO.

 • pma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 15:02 ~pma

  Niech pan Śpiewak zrezygnuje z zarobku kilku milionów złotych swojego prywatnego zarobku skoro jest taki wygadany. Najłatwiej jest wkładać ręce do cudzej kieszeni.

 • Kudłaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2014 14:15 ~Kudłaty

  Za Hanki nastąpił rozkwit zwracanych kamienic i terenów "prawowitym" właścicielom. Nawet mąż Hani takową odzyskał. Trzeba wspierać swoich.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »