Informacje

14.11.2011 07:01 PRZYGOTOWANIE TERENU POD INWESTYCJE

Kamery zajrzą pod plac Defilad

SERWISY:

Choć do zabudowy otoczenia Pałacu Kultury i Nauki jeszcze długa droga, to urzędnicy już teraz przygotowują teren. W przyszłym roku, wyłoniona w przetargu firma zajrzy pod powierzchnię placu Defilad. Przejrzą dokumenty i przy pomocy kamer zbadają układankę kabli i rur, a potem zastanowią się, jak je poprzekładać.

Przechadzający się w okolicach PKiN warszawiacy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co kryje się pod ziemią. Tymczasem to, czego wzrok nie uchwyci, a jest schowane pod terenem wokół pałacu

ma niebagatelne znaczenie dla przyszłości tego obszaru.

Zupełnie inny plac

- Żeby teren wokół mógł być zabudowany w sposób kompleksowy trzeba zobaczyć, jak wyglądają elementy infrastruktury podziemnej - mówi Leszek Drogosz, dyrektor biura infrastruktury w ratuszu. - W przyszłym roku chcemy zlecić opracowanie koncepcji programowej zaopatrzenia w media tego obszaru, a pierwszym etapem będzie analiza istniejącej infrastruktury - dodaje.

Mówiąc wprost: chodzi o wszelkie rury i kable. Jak zaznaczają urzędnicy, cała podziemna układanka była projektowana dla terenu takiego, jak widzimy dzisiaj. A w przyszłości ma wyglądać zupełnie inaczej.

ZOBACZ PLANY ZABUDOWY OKOLIC PAŁACU

- Miejscowy plan określa możliwości zagospodarowania. Okolice PKiN w przyszłości będą zabudowane przez różne budynki - mieszkalne, biurowe, ale też takie, jak Centrum Sztuki Współczesnej - zaznacza Drogosz. - Dlatego celem jest zbudowanie takiej ilości rur, które zabezpieczą potrzeby dotyczące wodociągów, ciepłownictwa czy elektroenergetyki - dodaje.

Do kanału z kamerą

Firma, która wygra przetarg na sporządzenie koncepcji czas na prace będzie miała do końca przyszłego roku. W pierwszej kolejności czeka ją papierkowa robota. Przejrzą dokumentację techniczną i skonfrontują z danymi firm, do których podziemne sieci należą. - Potem przyjdzie czas na badania techniczne z gestorami, na przykład z wodociągowcami. Chodzi o wejście do kanału z kamerą i sprawdzenie jego jakości, czy może się przydać do przyszłej obsługi całego obszaru - tłumaczy Drogosz. - Na podstawie zebranych informacji zbudowany zostanie system obsługi w media całego obszaru - dodaje.

Podziemny przekładaniec

Nie dość, że całego, to musi być zgrany z każdą inwestycją, która będzie powstawała przy PKiN. Rury będą musiały być ułożone tak, żeby nie kolidowały z granicami przyszłych budynków, więc zostaną zaplanowane w obrysie pasa drogi. Trzeba też korygować położenie tych, które już znajdują się pod powierzchnią. Przez lata każda inwestycja była realizowana z myślą tylko o niej, więc teraz rodzą się problemy.

- Mamy na przykład tranzytowy kanał przesyłający ścieki wzdłuż ul. Marszałkowskiej. Przy budowie I linii metra trzeba było go odchylić. Teraz koliduje z budową II linii metra, a także innymi obiektami, które miałyby powstać w tym obszarze - zaznacza Drogosz.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • shrimp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 11:16 ~shrimp

  PKiN pasuje tam jak kwiatek do kożucha..

 • MAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 11:10 ~MAX

  Witajcie w trzecim świecie! Arabskie miasto na skraju UE! Jak się wam podoba? Mnie też nie. Na szczęście nic z tego nie będzie... :-)

 • piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 10:43 ~piękny Roman

  Jednak mamy kompleksy, Tokio, NY, Dubaj nam się mażą, a może bądźmy oryginalni, powyginane kloce stoją w każdym większym mieście.

 • apa3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 08:43 ~apa3

  To się nazywa destruktywizm. Powyginane klocki, jakby miały się zaraz rozpaść. Ten styl jest teraz modny na zachodzie. A Polacy wiadomo.. jak papugi.

 • Jarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 08:25 ~Jarek

  To plan szkodników warszawskich i przykład bezguścia. Takie gnioty można postawić w Otwocku albo Pruszkowie. Dlaczego wrogowie warszawy chcą ją zniszczyć? Mania budowania w ścisłym wysokościowców centrum stolicy powinna być leczona.

 • Ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 22:37 ~Ja

  Taka przyszlosc jak na ilustracjach zupelnie mi nie podchodzi (podchodzi co innego). W dodatku napawa mnie zgroza, bo widze po "zaglu", ze na bankowym siedza same pustaki, ktorych poczucie estetyki jest ograniczone do podziwiania zer na swoich kontach :(

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 20:31 ~mark

  co to za plan, jak to wygląda. koślawe, szklane kloce, bez ładu i składu rozrzucone po całym placu. ale co się dziwić, wsiowa baba rządzi to i takie projekty. mam nadzieję że prędko nie zrealizują tego lub podobnego badziewia. może zdąży się zmienić ekipa w ratuszu.

 • theflagfc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 19:35 ~theflagfc

  I hope all this will happen!!great projekt!and would put Warszaw at top of citys !

 • żart jakiś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 17:42 ~żart jakiś

  jeżeli tak ma wyglądac ta zabudowa to ja dziękuję. Co to za wymysł, nic tu nie pasuje do niczego. Szczerze to aż KUJE W OCZY i to dosłownie. Bolą mnie ślepia jak na to patrzę i jeżeli tak to będzie wyglądać to uważam, że ktos powinien wreszcie za to oberwać (za te niszczenie nam miasta i jego szpecenie)

 • Szemot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 13:59 ~Szemot

  @MeloMan

  Czy ty zastanowiłes sie nad tym co piszesz? Wysoka zabudowa na peryferiach? Przeciez wysoka zabudowa to nie kaprys bo tak fajnie wyglada? Po prostu im gęsciej ludzie mieszkają tym droższy grunt wiec ekonomiczniej budować wzwyż niż w szerz. Przykładowo niewielka działka pod Złota44Tower kosztowała ponad 40mln zł a wyobraź sobie, że ten budynek leży a nie stoi i sama ziemia kosztuje więcej niż wieżowiec na niej

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »