Informacje

20.10.2017 21:28 Każda interwencja będzie nagrana

Kamery w radiowozach i na mundurach.
Strażnicy dostali nowy sprzęt

SERWISY:

Strażnicy miejscy zostali wyposażeni w nowe kamery, za pomocą których będą rejestrować swoje interwencje. 24 sztuki trafiły do radiowozów wykorzystywanych do przewozu osób, a 300 - na mundury funkcjonariuszy.

"Stołeczna straż miejska jest jedną z pierwszych w Polsce, która - aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i funkcjonariuszom - buduje na taką skalę system monitorująco-rejestrujący" - chwalą się w komunikacie prasowym funkcjonariusze.

Kamery w radiowozach mają działać już w przyszłym tygodniu. Jak informuje straż, nowy sprzęt rejestruje obraz w wysokiej jakości. Umożliwia bieżące monitorowanie przewożonej w samochodzie osoby już od momentu wprowadzania jej do pojazdu.

Wysoka jakość obrazu

Kamery, które strażnicy będą mieli na swoich mundurach również - jak zapewniają - gwarantują wysoką jakość nagrania (są wyposażone w szerokokątny obiektyw). Dzięki temu, możliwa będzie identyfikacja osób, rejestrowanie obrazu w nocy i praca w trudnych warunkach atmosferycznych. Strażnicy (w trakcie prowadzonych czynności) będą mogli oznaczyć sobie te interwencje, które uznają za szczególnie ważne. Możliwe będzie też między innymi wykonywanie zdjęć, bez zakłócenia rejestracji obrazu.

Sprzęt ma trafić do funkcjonariuszy patrolujących stołeczne ulice. "Każdy oddział straży miejskiej zostanie wyposażony w terminale, które po zakończeniu przez funkcjonariusza służby i zdaniu kamery, pozwolą na automatyczne zgranie zarejestrowanego materiału z jednoczesnym ładowaniem kamer" - precyzują strażnicy w komunikacie.

Bezpieczeństwo mieszkańców i strażników

"Rejestracja obrazu pozwoli na gromadzenie materiału dowodowego niezbędnego w zakresie prowadzonych czynności. Zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom i funkcjonariuszom, a także transparentność działań strażników miejskich" - dodają.

Obecnie trwa proces odbioru zamówionych kamer oraz wdrożenia systemu, który obejmie między innymi niezbędne szkolenia strażników. Muszą zapoznać się z funkcjonalnością kamer oraz zasadami ich wykorzystania.

"Straży miejskiej zależy, aby wykorzystanie kamer było zgodne z przepisami oraz zapewniło ochronę prywatności mieszkańców" - zapewniają. Deklarują też, że funkcjonariusze dysponujący kamerami nie będą mieli możliwości przeglądania i ingerowania w zarejestrowany materiał. Dostęp do niego będą miały tylko upoważnione osoby.

Zarejestrowany obraz, jeśli nie będzie zawierał dowodów istotnych dla wszczęcia postępowań, ma być przechowywany co najmniej 20 dni od daty dokonania nagrania. Po upływie maksymalnie 60 dni zostanie zniszczony.

Tak wygląda interwencja okiem kamery:

Ponad 100 nowych radiowozów

Jak zapowiadają strażnicy, kamery w radiowozach i mundurach to nie wszystko. Nowy sprzęt ma pojawić się niebawem w każdym ze 107 służbowych pojazdów, które straż miejska zakupi w przyszłym roku.

"W ciągu najbliższych dni zostanie ogłoszony przetarg. Do straży miejskiej trafią 92 radiowozy patrolowo-interwencyjne, 12 pojazdów specjalistycznych wykorzystywanych do przewozu osób oraz trzy radiowozy, które będzie wykorzystywał Ekopatrol" - czytamy w informacji prasowej.

Nowe radiowozy mają zastąpić  pojazdy służbowe, które dziś na licznikach mają około 400 tysięcy kilometrów przebiegu. To pierwsza tak znaczna wymiana taboru samochodowego od 2012 roku.

Jak informowaliśmy przed kilkoma dniami na tvnwarszawa.pl, w kamery na mundurach ma zamiar wyposażyć się również policja. Komenda Główna ogłosiła już przetarg na zakup pierwszej partii urządzeń. Sprzęt trafi do policji prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

 

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2017 18:40 ~robert

  niech się pochwala ile to rocznie będzie warszawiaków kosztować - sprzęt,system, serwis, obsługa... nie ma kasy dla strażników, nie ma na nowe etaty i godną pensję, straż nie wyrabia ze zgłoszeniami bo nie ma ludzi ale na sprzęt miliony się znalazły tylko kto to będzie obsługiwał ???

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2017 13:30 ~marta

  użytkownik biura w pkin~użytkownik biura w pkin

  najbardziej leniwa formacja para mundurowa.
  wystarczy odwiedzić plac defilad usiany okolicznymi lumpami i żulami wyłudzającymi pieniądze i pijący alkohol.
  cały pałac i centrum wokół jest oblegane przez śpiących obsikanych troli łącznie z przystankami ztm.
  po godzinie 22.00, sm już śpi.  i prawidłowo,a pracownicy w urzędach do której pracują ??? są w pracy nie na służbie

 • ferdek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2017 13:25 ~ferdek

  goostav234~goostav234

  To teraz chce dowody pracy strażników w postaci filmów z dawanymi mandatami pieszym za stwarzanie zagrożenia dla siebie i innych przez złe przechodzenie przez ulice

  a,ja chcę filmiki jak strażnik jest w ubikacji !!!!! człowieku weź się ogarnij,bo aż się tego nie da czytać

 • ABC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2017 13:18 ~ABC

  goostav234~goostav234

  To teraz chce dowody pracy strażników w postaci filmów z dawanymi mandatami pieszym za stwarzanie zagrożenia dla siebie i innych przez złe przechodzenie przez ulice

  Aja chcę bezpieczeństwa dla pieszych. Zwłaszcza od takich 'mądrych', co wiedzą kto jest winny, jeszcze zanim zdarzy się wypadek. Proszę, nie siadaj za kierownicą. Ludzie chcą żyć.

 • szybka baśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2017 07:14 ~szybka baśka

  niech zyje STRAŻ MIEJSKA nam 1000lat ci chłopcy są wspaniali mądrzy silni wysportowani potrafią rozwiązać każdy problem przy nich czuje się taka bezpieczna

 • gość567

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2017 04:55 ~gość567

  będzie może widać co robią-czy coś w ogóle robią

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2017 02:29 ~Wawka

  A to ci ciekawostka techniczna: dzięki szerokokątnemu obiektywowi nagranie będzie wysokiej jakości ..... hmmm. Co ma kąt obiektywu do jakości???

 • goostav234

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2017 01:07 ~goostav234

  To teraz chce dowody pracy strażników w postaci filmów z dawanymi mandatami pieszym za stwarzanie zagrożenia dla siebie i innych przez złe przechodzenie przez ulice

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 17:06 ~Maria

  Oby nie było tak jak chcieli to zrobić z kamerami w paralizatorach we Wrocławiu ?

 • fuj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 14:38 ~fuj

  Witold~Witold

  No to panowie, do pracy a nie udawać że się nie widzi samochodów parkujących na trawnikach albo zakazach.

  i,że niby co to zmieni ?? nagrywane będą interwencje ,a nie cały patrol.Mają wolnych 300 wakatów możesz ich wesprzeć będziesz dzielnym szeryfem tego miasta i karał,karał tych niedobrych kierowców,wszystko będziesz widział,a do samochodów na trawie będziesz jechał na sygnale :-))))

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »