Informacje

07.11.2017 19:39 "szereg nieprawidłowości i chaos"

Kaleta: wyniki audytu reprywatyzacji w stolicy są druzgocące

SERWISY:

- Wyniki wewnętrznego audytu w sprawie reprywatyzacji są dla ratusza i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz druzgocące; pokazują szereg nieprawidłowości i chaos, jaki był w czasie jej rządów w Biurze Gospodarki Nieruchomościami - powiedział we wtorek członek komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta.

Chodzi o audyt wewnętrzny, z którego wnioski Gronkiewicz-Waltz i jej urzędnicy przedstawili w październiku na konferencji w stołecznym ratuszu. Prezydent stolicy przyznała wtedy, że audyt potwierdza, iż były nieprawidłowości przy reprywatyzacji. Miasto winą za nie obarczyło urzędników dawnego Biura Gospodarki Nieruchomościami. Audyt obejmuje lata 1990-2016, 175 adresów. W 60 procentach badanych spraw ratusz "zidentyfikował ryzyka, także nieprawidłowości, które mogły mieć wpływ na wydawane decyzje".

"Był wielki bałagan"

Prezydent stolicy i jej urzędnicy w październiku odpierali zarzuty o brak należytego nadzoru i kontroli nad urzędnikami BGN-u. Gronkiewicz-Waltz powiedziała wtedy, że urzędnicy BGN nie zgłaszali do niej wątpliwości w sprawie reprywatyzacji. - Przychodzili z materiałami na zespół koordynujący, w których nie wyrażali jakiś szczególnych wątpliwości - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Z całością audytu zapoznał się Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej. Ocenił, że jego wyniki są dla ratusza i prezydent Warszawy "druzgocące".

- W audycie znajduje się między innymi opis kilkudziesięciu spotkań zespołu koordynującego z udziałem Hanny Gronkiewicz-Waltz o reprywatyzacji. Okazało się, że prezydent Warszawy była wielokrotnie informowana o wątpliwościach dotyczących reprywatyzacji, między innymi w sprawie gimnazjum przy Twardej. Zatem nie może ona dziś tłumaczyć się, że nic o tych sprawach nie wiedziała - podkreślił Kaleta.

- Ponadto dowiedzieliśmy się, że był wielki bałagan w Biurze Gospodarki Nieruchomościami. Nie było zestawienia spraw, dopóki o takie nie zwróciła się "Gazeta Wyborcza", a kiedy je stworzono, nie było ono kompletne. Nikt nie potrafił wskazać oryginalnych danych źródłowych - zaznaczył.

 

 

"Nie panowała nad tym"

- Dodatkowo audytorzy wprost przyznali, że z powodu braku prowadzenia spisu spraw nie jest możliwe ustalenie spraw prowadzonych w toku, czy ich statusu. Krótko mówiąc, sami urzędnicy w ratuszu nie wiedzą dziś, ile prowadzą postępowań dotyczących reprywatyzacji - wyliczał Kaleta.

Jak dodał, wyniki audytu wskazują, że Hanna Gronkiewicz-Waltz przez całe swoje rządy w stolicy nie panowała nad tym, co się dzieje w zarządzanym przez nią ratuszu.

Kaleta zaznaczył, że niekorzystnych dla ratusza wniosków z audytu jest o wiele więcej. Nie wykluczył, że komisja w niedługim czasie odniesie się do sprawy publicznie.

Według informacji ratusza z października w wyniku audytu stwierdzono m.in. niedostateczne działania kierownictwa Biura Gospodarki Nieruchomości (były zastępca BGN Jakub R. jest podejrzany w sprawie reprywatyzacji, przebywa w areszcie) w zakresie m.in. rzetelnej weryfikacji zgromadzonego materiału dowodowego w prowadzonych sprawach.

Wymieniono przy tym m.in.: niedostateczne działania BGN w zakresie pozyskiwania aktualnych zaświadczeń z ksiąg wieczystych przed wydawaniem ostatecznych decyzji, niestosowanie wewnętrznych procedur przyjętych w procesie reprywatyzacyjnym, niewzywanie do uzupełniania materiałów, niezawieszanie postępowań np. w sytuacji śmierci stron. Jak dodano,  BGN nie informowało też prezydenta ani zastępców prezydenta Warszawy o wszystkich istotnych wątpliwościach występujących w sprawach, które mogły mieć wpływ na ich rozstrzygnięcia.

PAP/kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • KIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2017 09:38 ~KIK

  JESLI TA PANI NIE ZOSTANIE SKAZANA, TO ZNACZY ZE NIC SIE NIE ZMIENIŁO.

 • Szef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2017 12:30 ~Szef

  Typowa PO. Rządzili 8 lat Polską, 11 lat Warszawą, a za nic nie odpowiadają.

 • Gajewska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2017 11:42 ~Gajewska

  Przy okazji audytu, co Rada m. st. Warszawy robiła by nadzorować HGW, która jak widać nie panowała nad BGN.

 • profesor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2017 11:18 ~profesor

  Tak tonie PO: Bawią się w rekonstrukcje fikcyjnego gabinetu, biorą do siebie Janickiego, a na następce HGW wyznaczają jej bliskiego współpracownika.

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2017 10:28 ~Rafał

  Trzaskowski przypomniał sobie, że w 2010 roku upominał HGW w związku z reprywatyzacją. Co Pan zrobił od tego czasu jeśli taka rozmowa rzeczywiście miała miejsce?

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2017 10:27 ~Bielańczyk

  fghjkl~fghjkl

  Mnie nurtuje jedno pytanie gdzie jest w tym wszystkim prokuratura. CBA siedziało w ratuszu przez kilka miesięcy i nic


  Szanowny internauta nie zauważył, że w sprawie nieprawidłowości podczas reprywatyzacji były już zatrzymania? Jest też zapowiedź kolejnych.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2017 10:18 ~stonka

  mandrin de pis~mandrin de pis

  kiedy ten cyrk się skończy?

  Nie jest w interesie PiSu kończenie cyrku dzięki któremu zyskują na poparciu. To jest 95% polityki i 5% "merytoryki". Zwróć uwagę, że cyrkowcy działają tylko i wyłącznie w Warszawie - bo Ustawka napisana została na potrzeby grillowania HGW "USTAWA z dnia 9 marca 2017 r. o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa"

 • fghjkl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2017 08:55 ~fghjkl

  Prawda jest taka że ci ludzie którzy wyciągają kasę swobodnie się poruszają czy to za zarządów PO czy PIS. Jakoś nikt ich nie rusza, mają gdzieś te wszystkie komisje. A my się podniecamy jakiś tam urzędasem - który ledwo był listonoszem. A politycy wszystko robią abyśmy nic nie wiedzieli. Mnie nurtuje jedno pytanie gdzie jest w tym wszystkim prokuratura. CBA siedziało w ratuszu przez kilka miesięcy i nic

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2017 08:27 ~Bielańczyk

  Marian~Marian

  A co z procesem Kochalskiego? Kolesie z PIS zamiotą sprawę pod dywan? Przypominam to po podpisie Kochalskiego zginęła Brzeska. Jaki był związek Kochalskiego z bandytami?


  Mijasz się z prawdą świadomie, czy z niewiedzy?
  Czyżby #dlarafała?

 • papierydlapapierów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2017 08:25 ~papierydla…

  Ale ściema.Dopóki nikt nie siedzi i nie ma konfiskaty mienia wśród tych urzędników to cyrk.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »