Informacje

17.02.2016 16:47 USTALENIA TVN24.PL

Kajetan P. zatrzymany na Malcie.
Trafi do Polski w ciągu kilku dni

SERWISY:

- Kajetan P. został zatrzymany na Malcie - dowiedział się dziennikarz śledczy tvn24.pl Maciej Duda. Informację potwierdziła policja i prokuratura. - Był ostrożny. Unikał korzystania z dobrodziejstw technologii, ale policjanci dotarli do niego właśnie dzięki śladom telekomunikacyjnym - powiedział rzecznik prokuratury Przemysław Nowak.

- Mogę potwierdzić, że dziś Kajetan P. został zatrzymany na terenie Malty, w jednym z hoteli. Doszło do tego dzięki olbrzymiej pracy policjantów i prokuratorów z Warszawy i Poznania - powiedział Nowak.

(Później PO komendanta głównego Andrzej Szymczyk powiedział, że do zatrzymania doszło nie w hotelu, a na ulicy, gdy P. wysiadał z miejskiego autobusu - red).

"Korzystał z telefonu"

– Podczas przemieszczania się po Europie P. pozostawiał pewne ślady telekomunikacyjne, które były na bieżąco sprawdzane przez funkcjonariuszy. Policja podążała tymi śladami. W ten sposób dotarliśmy na Maltę – dodał.

Kajetan P. miał korzystać zarówno z telefonu, jak i internetu. W jego zatrzymaniu brało udział dwóch funkcjonariuszy z Poznania, którzy funkcjonowali z lokalną policją z Malty. – Nie wiadomo jeszcze kiedy trafi do Polski. To zależy od uwarunkowań prawnych na Malcie – tłumaczył Przemysław Nowak.

W rozmowie z PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak doprecyzował, że Kajetan P. "może trafić do Polski już w ciągu 10 dni". Zastrzegł jednak, że jest to "optymistyczny scenariusz". Dodał, że mężczyzna zostanie przetransportowany do kraju specjalnym konwojem, trafi prawdopodobnie wprost do Warszawy, i do warszawskiego aresztu.

Doskonała współpraca policji

–  Nie wiemy jeszcze czy podczas zatrzymania Kajetan P. przyznał się do winy. Więcej szczegółów na razie nie mogę podać – dodał.

Nowak przypomniał, że minęło około 10 dni poszukiwań. – Czynności wykonywane przez policję i prokuraturę były nadzwyczajne. Policja działała na terenie Europy, współpracowała z funkcjonariuszami z innych krajów. Dzięki tym działaniom, ogromnej pracy policji i prokuratury udało się go zatrzymać – informował.

Był w Niemczech i we Włoszech

- Niecałą godzinę temu policjanci z zespołu poszukiwań celowych komendy wojewódzkiej w Poznaniu i z Centralnego Biura Śledczego, w jednym z hoteli na Malcie zatrzymali Kajetana P. - potwierdził po godzinie 16 na antenie TVN 24 Andrzej Borowiak, rzecznik poznańskiej policji.

Nie miał jeszcze informacji na temat samego zatrzymania, podzielił się natomiast szczegółami poszukiwań. - Wiemy, że poszukiwany był na terenie Niemiec, potem przedostał się do Włoch, gdzie był w kilku miastach. W końcu - promem - dostał się na Maltę. Prawdopodobnie przygotowywał się, by przedostać się do północnej Afryki - dodał.

To polscy policjanci wytropili poszukiwanego i poinformowali o tym lokalną policję. Zdaniem Borowiaka, P. może znaleźć się w Polsce w ciągu kilku dni. - Trafi teraz do aresztu i zostanie rozpoczęta procedura przewiezienia go do Polski. Europejski nakaz aresztowania sprawia, że procedura jest uproszczona - wyjaśnił.

Ciało bez głowy

27-letni mężczyzna jest podejrzany o zabójstwo młodej kobiety na początku lutego. W jednym z mieszkań przy ul. Potockiej, wezwani do pożaru strażacy znaleźli w nadpalonym worku ciało pozbawione głowy. Tę odnaleziono później w plecaku, w tym samym mieszkaniu.

Z ustaleń prokuratury wynika, że mężczyzna zabił Katarzynę J. w mieszkaniu na Woli, a następnie przewiózł jej ciało do wynajmowanego przez siebie lokum na Żoliborzu.

Czerwona nota Interpolu

Za P. wystawiona była tzw. czerwona nota Interpolu. Dokument oznacza, że wiadomość o poszukiwaniu P. trafia do 190 krajów. Upraszcza także procedury związane m.in. z zatrzymaniem i przekazaniem do Polski. - Policja z tych państw miała dokładne informacje o tym, za co i przez kogo poszukiwany jest mężczyzna oraz gdzie należy się zgłosić w przypadku jego znalezienia - mówiła Iwona Kuc z Komendy Głównej Policji.

W ostatnich dniach informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, że P. widziany był w Poznaniu, gdzie miał pojechać pociągiem. - Wcześniej wypłacił dużą sumę gotówki. Ma przy sobie co najmniej 15 tys. złotych - informował wtedy dziennikarz śledczy tvn24.pl Maciej Duda.

Zwierzęce kości w mieszkaniu

Śledczy przekonywali, że P. jest sprytny i często zmienia środki transportu. Do zabójstwa miał się dobrze przygotować.

Nie było natomiast dowodów, by wcześniej popełnił inne morderstwa. W mieszkaniu, w którym wynajmował pokój, śledczy znaleźli kawałek kości. Niektóre media podawały, że jest to kość ludzka. Prowadzący śledztwo, z którymi rozmawiał Maciej Duda, zaprzeczali. - Nie ma żadnych dowodów, które by to potwierdzały - mówił Przemysław Nowak, rzecznik prokuratury.

Zafascynowany Hannibalem

Eksperci kryminalistyki, którzy oceniali tę sprawę przekonywali, że to wyjątkowy przypadek.

- Rozmawiałem o tym z bardzo doświadczonym prokuratorem, który brał udział w setkach spraw o morderstwo. Przyznał, że takiego przypadku w dziejach polskiej kryminologii jeszcze nie było - zaznaczył biegły sądowy Jerzy Pobocha.

We wtorek informowaliśmy, że Kajaten P. był stażystą w tygodniku „Polityka”. "Tematy proponowanych przez niego artykułów odnosiły się do historii kanibalizmu" – poinformowali przedstawiciele czasopisma.

Wiemy też, że Kajetan P. fascynował się postacią Hannibala Lectera. Na jego cześć którego napisał list, który analizowaliśmy na tvnwarszawa.pl. Był to opis krwawej uczty, w czasie której zjadane są ludzie szczątki. Makabrycznej kolacji nadał on charakter mistyczny. W ostatnich wersach mówi zaś o sile pchającej do sztuki morderstwa.

W wyjaśnieniach do utworu tłumaczył, że pisząc, inspirował się poezją Horacego i thrillerami Thomasa Harrisa. Przerażający poemat został opublikowany w 2014 roku w roczniku poświęconym kulturze świata starożytnego "Meander".

Od samego początku prokuratura niechętnie ujawniała kolejne etapy dochodzenia. Śledczy obawiali się, że mężczyzna może przysłuchiwać się relacjom medialnym.

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Johnny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2016 00:02 ~Johnny

  Widzę że chociaż jeden ogarnięty.

 • Tomas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2016 13:05 ~Tomas

  Domniemanie pfff żenada.. Odciął kobiecie głowę i teraz zróbcie z niego biednego mordercę który nie był poczytlany kiedy popelnial zbrodnie.. Szkoda czasu i pieniędzy na utrzymanie takiego zwyrodnialca. Jednoglosna kara śmierci dla takich popaprancow!!!

 • magda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2016 11:50 ~magda

  Nawet jeżeli jest chory, a raczej nawet jezeli zaczna mu wmawiac chorobe to dopuscił sie czegos tak przerazajacego, że nic nie moze tego usprawiedliwić. Matka prokurator? Spoko, na obecny hejt nie pomoga znajomosc, wiec nie ma sensu wieszac psy na niej i mowic ze uniknie kary. Jak kazdy inny czlowiek stanie przed sadem i bedzie miał postawiony wyrok, oby jak najgorszy.

 • alley77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2016 11:14 alley77

  Przypominam, że w Polsce wciąż jeszcze obowiązuje domniemanie niewinności, a nie domniemanie winy, ale jak widać w Polsce sądem jest TVN24, który już dawno wydał wyrok. Ale cóż złamie się każde prawo by zwiększyć klikalność tłuszczy, która też najchętniej by linczowała. Brawo Polska i jej mieszkańcy, a raczej dzicz.

 • Gosc 000

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2016 10:23 ~Gosc 000

  Wszyscy teraz elektryczni ze uznaja go za wariata i wsadza do psychiatryka, ja tez bo w tym przypadku jestem za karą smierci. Ale odtwarzając historie: zabija w tak okrutny sposób, kawałki ciała pakuje w torbę jeżdżac z nimi po mieście! a na koniec zostawia w swoim mieszkaniu dając do zrozumienia (zeby nie było wątpliwości to ja K.P. ją zabiłem) Ten kto chciałby się ukryć (zakopuje, wrzuca do rzeki badz wywozi ciało) A Kajetanek chciał zaistnieć w chory sposób wiec raczej cos z jego kopułka nie do końca.. Może coś sobie dosypywał do tych swoich ziółek. Współczuje rodzinie Katarzyny, muszą żyć z potwornym cierpieniem i domysłami czy dziewczyna cierpiała czy nie, przez idiote. Chciał posmakowac miesa, mogł sobie palca odgryźć. Na szczeście nie taki inteligentny jak go pisali- używanie telefonu i dawanie się namierzyć to dziecinna głupota. Oby dostał najgorszy z wyroków.

 • zmartwiona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2016 09:33 ~zmartwiona  Krycha~Krycha

  Teraz znajomi i rodzina Kajetanunia będą mieli kupę roboty. Wybronią i wariata z Kajetanka zrobią.
  iii~iii

  Racja. Już móią, że on hanibal itp. świra zrobią z niego i będzie żył na wolności.
  ar2rek~ar2rek

  Nie no w sumie to nie wariat/świr, normalni ludzie ćwiartują innych ludzi i wożą w taxi.


  Robi złe rzeczy, których ludzie nie robią. Tego nie wolno usprawiedliwiać chorobą! On nie jest niepoczytalny czy nieświadomy swoich czynów. Nie można tego usprawiedliwiać! Ludzie, obudźcie się! Nie jest świrem, jest poczytalny i świadomy zła, które uczynił. Nie powinien być potraktowany ulgowo. Ani dlatego, że młody, że ładny, że czy ma wysoko postawioną Matkę. Ten człowiek jest PRZERAŻAJĄCY w swoim źle. Bo myśli racjonalnie, świadomie i przebiegle, jest świadomy tego co robi i wie, że czyny, których się dopuszcza, są złe, przerażające,przekraczające wszelkie normy! Tyle, że on to ma w dupie, tak jak i życie ludzkie ma za nic! Bo się gówien naczytał i chce być sławny w ten sposób i ponad ludzki. A jest nieludzki i przerażający. Najbardziej mnie boli, że wszyscy gadają o nim, a młoda dziewczyna której odebrał życie - mogła żyć i to pięknie! Ale nie - przez eksperymenty Kajetana na żywych ludziach - Kasia zakończyła życie, nagle, gwałtownie i niespodziewanie, w przerażających okolicznościach, zbeszczeszczona. :(:(

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2016 09:32 ~maniak


  ZeroSzacunkuDlaPolicjantów~ZeroSzacunkuDlaPolicjantów

  po tylu dniach kabaretu
  chesterdb~chesterdb

  Kabaretu? Bardzo się uśmiałeś i ubawiłeś?

  Ja bardzo,tysiące policjantów w 190 krajach przez 2 tygodnie próbowało znaleźć(nawet nie można powiedzieć : złapać, choć w teorii jedno sprowadza się do drugiego) studenciaka z plecakiem.Owszem,nie wierzę że do mediów trafiały pełne(lub prawdziwe) informacje dla dobra śledztwa,ale 2 tygodnie? cyrk.Mógł zabić w tym czasie jeszcze z 15 osób gdyby się uparł.Masz coś do dodania filozofie?

 • CzarnaHanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2016 07:04 ~CzarnaHanka

  No ciekawa jestem jak przewiozą. W jednym czy w kilku kawałkach nadadzą pocztą.

 • mniejszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2016 06:22 ~mniejszy

  Jeszcze kilkadziesiąt emisji odcinków Hannibala Lecheta i świry utworzą klub wielbicieli ,komnaty zabójców.W necie będą licytować kto więcej zabił,zjadł dużej uciekał przed policją.Diabeł jak lew ryczący krąży i wypatruje kogo by tu pożreć.To jednak my sami wypuszczamy tego przeciwnika z tysiącletniej za pomocą drzewa wiadomości dobrego i złe go zwanego niewłaściwie Internetem należałoby nazwać extenet inferno.P

 • chesterdb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2016 01:09 ~chesterdb

  ZeroSzacunkuDlaPolicjantów~ZeroSzacunkuDlaPolicjantów

  po tylu dniach kabaretu

  Kabaretu? Bardzo się uśmiałeś i ubawiłeś?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

"Od około tygodnia auto stoi na środku chodnika na Jagiellońskiej, w okolicy numeru 74" - napisała na Kontakt 24 jedna z Reporterek. Dziwi się, dlaczego... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »