Informacje

10.05.2018 09:38 WARSZAWA 2030 I NOWE STUDIUM

Kadencja się kończy, miasto bierze się za strategiczne wizje i plany

SERWISY:


Koniec samorządowej kadencji zbliża się tak wielkimi krokami, że niektórzy już wystartowali z kampanią wyborczą. Tymczasem ratusz wziął się za... prace nad strategicznymi dokumentami dotyczącymi rozwoju miasta. W czwartek Rada Warszawy przyjęła Strategię 2030, a za dwa tygodnie do radnych trafić ma wniosek o przystąpienie do zmiany studium uwarunkowań i kierunków rozwoju.

Strategia 2030 to najbardziej ogólny dokument na liście tych, nad którymi pracuje miasto. Zanim powstała, mieszkańcy stolicy mieli ponad 250 okazji, by uczestniczyć w jej przygotowaniu. Prace zakończyły się w listopadzie zeszłego roku.

Efekt? To raptem 30 stron napisanego prostym językiem dokumentu, który wskazuje najbardziej ogólnie kierunki i cele rozwoju Warszawy. Może wydawać się, że to niewiele, ale - jak przekonują urzędnicy - strategiczne dokumenty mają pewną hierarchię. Strategia to coś na kształt konstytucji, w oparciu o którą uchwala się kolejne, bardziej precyzyjne dokumenty, jak na przykład polityka mieszkaniowa czy transportowa.

Na tym polu miasto zaliczyło jednak na razie porażkę. Przygotowana wcześniej, ale już w zgodzie z nową strategią polityka mobilności nie została przyjęta przez radę miasta.

Strategia przyjęta

Ze Strategią 2030 poszło lepiej. W czwartek radni dokument przyjęli. "Za" było 35 osób, "przeciw" tylko dwie, natomiast 22 wstrzymało się od głosu. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości postulowali, aby nad projektem jeszcze popracować i odesłać go do wnioskodawcy (czyli do ratusza). Bezskutecznie. Wniosek w tej sprawie został odrzucony.

- Każdy miał prawo wypowiedzieć się w sprawie tej strategii. To czy to zrobił jest jego indywidualną sprawą - stwierdził na sesji wiceprezydent Michał Olszewski.

Radny PiS Dariusz Figura uznał za niestosowne przyjmowanie strategii tuż przed wyborami samorządowymi. Podkreślił, że taki dokument powinien zostać przyjęty przez nową Radę Warszawy i nowego prezydenta miasta. Jak dodał, miasto do tej pory radziło sobie bez nowego dokumentu, opierając się na strategii uchwalonej za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

"Robimy studium"

Strategia Warszawa 2030 to niejedyny ważny dokument, nad którym pracuje ratusz. W środę, w dawnej Stalowni przy Szwedzkiej, wiceprezydent Olszewski wraz z szefową miejskiego Biura Marleną Happach - w duecie, z podziałem na role - jak sami żartowali, niczym Romina Power i Al Bano w San Remo - otworzyli dwudniową konferencję "Robimy studium!". To jeszcze nie formalny, ale już całkiem oficjalny początek prac nad kolejnym strategicznym dokumentem. Choć w miejskiej hierarchii jest on poniżej strategii, to na gruncie prawnym jest nawet ważniejszy. Studium uwarunkowań i kierunków rozwoju - bo tak brzmi jego pełna nazwa - jest bowiem umocowane w prawie budowlanym i, choć nie we wszystkim jest wiążące, w dużej mierze decyduje o tym, gdzie i jak będzie rozbudowywane miasto.

Obecne, wielokrotnie poprawiane studium obowiązuje od 2006 roku. BAiPP zdefiniowało teraz 12 wyzwań, z którymi zmierzyć się trzeba w nowym dokumencie. To między innymi zahamowanie rozlewania się miasta i odbudowa ciągłości śródmiejskiej tkanki, wzmocnienie roli centrów lokalnych, co - jak podkreślała Happach - już się dzieje, walka z monofunkcyjnymi dzielnicami, takimi jak - też już się zmieniający - Służewiec, integracja transportu, powrót przemysłu, ale też ochrona zasobów wodnych czy walorów modernistycznych osiedli, które dziś giną w chaosie nowej zabudowy.

Prostym językiem, do wszystkich

O umocowaniu i nie zawsze oczywistej randze studium mówiła na konferencji Joanna Kusiak, socjolog miasta z uniwersytetu w Cambridge, autorka wydanej właśnie książki "Chaos Warszawa". - Studium musi zostać "uzbrojone", bo inaczej pozostanie słabym dokumentem - przestrzegała. I tłumaczyła, że w polskim systemie prawnym o ostatecznej randze studium decydują sądy administracyjne. - A tam nikt nie ogląda się na argumenty takie, jak jakość przestrzeni publicznej czy wygoda życia mieszkańców. Każde pojęcie musi być więc jasno zdefiniowane, a o definicje i tak trzeba potem walczyć w sądach - mówiła, zachęcając miasto, by do debaty o studium wciągnąć między innymi prawników.

- Idą wybory, nie wiemy co wydarzy się w Warszawie. Chaos rozkwita i działa właśnie w takich momentach, w chwilach zmiany i związanej z nią niepewności - ostrzegała.

Anna Stendros, która odpowiadała za planowanie strategiczne w Helsinkach, mocno podkreślała z kolei, że przy pracy nad strategią najważniejszy jest zwrot w stronę mieszkańców. Ivari Rannama z Tallina pokazywał, jak może się temu zwrotowi przysłużyć technologia. Zaprezentował oparte o otwarte dane rejestry i mapy, które nie tylko pozwalają sprawdzić, kto jest właścicielem danej działki i co planuje na niej zbudować, ale też ustawić powiadomienia na wypadek, gdyby w danej okolicy pojawił się nowy pomysł. Co ciekawe, aplikacje te nie wymagają nawet loginu i hasła, bo to już ograniczałoby zainteresowanie mieszkańców.

Han Dijk z pracowni POSAD, która odpowiadała za przygotowanie strategii Rotterdam 2040, tłumaczył, jak z pomocą właściwych decyzji planistycznych można w skali całego miasta osiągnąć zmianę tak głęboką, jak wyrównanie różnicy w poziomie edukacji czy zdrowia.

Łukasz Pancewicz, który pracował w łódzkiej Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, prezentował podobne do estońskich rozwiązania z Wrocławia czy Łodzi i przekonywał, że o sprawach tak trudnych, jak polityka przestrzenna, da się rozmawiać prostym językiem. - Jeśli nie da się jej opisać w pięciu prostych zdaniach to znaczy, że jest źle sformułowana, a nie że odbiorca nie jest przygotowany - stwierdził.

- Jak przekonać ludzi, że planowanie rozwoju miasta jest ważne i ich również dotyczy? W Łodzi stworzyliśmy mapę, która pokazywała, jakie będą koszta rozlewania się miasta: ile dróg trzeba będzie zbudować, i na ile szkół nie starczy w związku z tym pieniędzy. To przemawia do każdego. Do radnych, do urzędników i do mieszkańców - zauważył.

Po wyborach do kosza?

W debacie kończącej pierwszą część konferencji Marlena Happach zapowiedziała, że w takim kierunku chce iść Warszawa. Właśnie dlatego Strategia 2030 nie jest opasłym tomem, spisanym urzędniczą nowomową. Tak ma też być w przypadku nowego studium. Wniosek o podjęcie prac nad jego zmianą ma trafić do Rady Warszawy za dwa tygodnie. Ratusz już teraz zapowiada, że czasu na składanie wniosków będzie sporo, bo aż trzy miesiące. Tak, jak przy strategii, w całym mieście odbędą się spotkania informacyjne i konsultacje. Dopiero potem zacznie się praca nad samym dokumentem, który prawie na pewno uchwalać będzie już rada nowej kadencji.

W kuluarach toczącej się na Pradze debaty co chwilę słychać było oczywiste w tym kontekście pytanie: co z tym wszystkim stanie się po wyborach, skoro już dziś wiadomo, że bez względu na to, która partia je wygra, w ratuszu dojdzie do zmian? Urzędnicy przekonują, że strategicznych dokumentów nie zmienia się ani łatwo, ani szybko. O ile strategii można po prostu nie realizować, bo nie jest dokumentem obowiązkowym, o tyle studium i jego uchwalenie to zadania wynikające z przepisów ustawowych.

Przypominali też, że poprzednia Strategia 2020 powstała w 2005 roku, gdy ratuszem kierował Lech Kaczyński. Była realizowana przez kolejną ekipę, która już w 2014 roku stwierdziła, że założone wskaźniki udało się w większości osiągnąć. Wtedy też zapadła decyzja, by rozpocząć prace nad kolejnym dokumentem.

- Tamten zaczynał się od zdania, że misją warszawskiego samorządu jest zajęcie przez Warszawę znaczącego miejsca wśród metropolii europejskich. Nowa strategia wskazuje, że siłą Warszawy są jej mieszkańcy i że to my zdecydujemy, jaka będzie w 2030 roku - powiedziała w środę Happach.

Z kolei na czwartkowej sesji wiceprezydent Olszewski przyznał, że ma nadzieję, że następcy Hanny Gronkiewicz-Waltz "uszanują jej dorobek". - Zakładamy, że każda władza, jeśli będzie rozsądna i roztropna również uszanuje fakt, że strategia, która proponujemy jest nie tylko krocząca, co oznacza, że opiera się na poprzednim dokumencie. Jest też dokumentem, w którym szeroko zasięgnęliśmy opinii mieszkańców - podkreślał.

Na tę deklarację stanowczo zareagowali radni PiS. - Takie właśnie jest podejście władz miasta do jego problemów: albo się z nami zgadacie, a jeśli nie, to znaczy jesteście oszołomami - stwierdził Dariusz Figura.

Nieformalni nieobecni

Zajęci nieoficjalną kampanią, której nie powinni nawet prowadzić, nieformalni kandydaci na prezydenta Warszawy nie pojawili się w środę na spotkaniu dotyczącym strategicznych wizji rozwoju miasta.

W czwartek, w rozmowie z tvnwarszawa.pl Patryk Jaki zapowiedział jednak kategorycznie, że jeśli wygra, strategia zostanie zmieniona. - Mam swoje pomysły, mam wizję tego, jak powinno wyglądać centrum Warszawy i będę o niej mówił niebawem - zapowiedział.

O samym dokumencie powiedział jedynie, że jego przygotowanie było zbyt drogie. - 1,5 miliona złotych za coś, co i tak leży w obowiązkach ratusza, za coś, za co i tak urzędnicy biorą pieniądze, to zbyt duża kwota - dodał Jaki.

>> ZAPOZNAJ SIĘ ZE STRATEGIĄ WARSZAWA 2030 <<

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2018 14:49 ~rex  Wino1901~Wino1901

  Abstrahując od sympatii politycznych, przejrzałem te dokumenty i zauważyłem, że brak jest jakichkolwiek konkretów, np.
  [...]
  kok~kok

  Strategia jest właśnie takim ogólnym dokumentem. To są cele jakie przyświecają jakiejś instytucji. Ma nadawać spójności działaniom miasta.
  Jak te cele mają być realizowane, to już inny poziom planowania. Strategia mówi tylko co długofalowo chcemy osiągnąć, ale nie jak.
  wino1901~wino1901


  Nie znajduję w definicji wyrazu "strategia" informacji, że jej wyznacznikami są ogólniki i brak konkretów. Nie wiem dlaczego nie może być konkretów. Widzę, że niektórzy już się łapią na lep "nikt Ci nie obieca, tyle co ja"...

  Zamiast czytać definicję trzeba poznać istotę strategii. Szczegóły są w celach operacyjnych, a nie strategicznych. To podstawy zarządzania czymkolwiek.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 16:44 ~Piękny Roman

  Warszawiak~Warszawiak

  dopiero teraz wzieła sie za wizje Warszawy? A co robiło to babsko za nic nie odpowiedzialne ( to powie prokuratura jak sie dobiora do jej 4 liter). A co to babsko robiło przez 10 lat. pieerdzila w stolek, w mediach i na UW. za kase podatnika. Won mówi warszawiak z Warszawy do swojej ojczyzny.a najlepiej za kraty z dozywociem i konfiskatą majątku zagrabionego na kamienicach zydowskich przez złodziejska rodzinke z przybranym nazwiskiem

  Noooo, a niby jak inaczej?
  Oni już wiedzą, że przegrają to chcą pewno zostawić jak największy bałagan, jak najwięcej zwężeń zaplanować, jak najwięcej miejsc parkingowych zlikwidować, jak najbardziej zniszczyć kolejne rejony, i tak by można jeszcze długo.

 • leming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 15:54 ~leming

  PO - Porażka Ostateczna

 • Geralt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 14:41 ~Geralt

  Warszawiak~Warszawiak

  do ~Xavery

  Mylisz sie nie mam zadnego prezesa, kiedys zakladałem Solidarnosc,co bardzo dzisiaj załuje. Nie należę do zadnej zarazy partyjnej. Rosjanie zrobiliby porzadek z dzisiejszymi cwaniaczkami w 2 dni szybciej niz zrobił to twoj tusk zdrajca z Olszewskim w noc św. bartłomieja. A w Warszawie mieszkam od urodzenia jak moi Rodzice, i widzę jakie przekrety odchodziły w ratuszu, a PO nie reagowala na przestepczą działalnosc swojej hgw. jesli obecni rzadzący dopuszczą sie korupcji tak samo bede za tym aby ich rozliczyc i nie bedzie zmiłuj.


  Rosjanie to niech zrobia najpierw porzadek z burdelem u siebie :). Nie wiem jak komus moga imponowac wschodnie standardy, tym bardziej patrzac jaka biede i zamordyzm wywoluja. Za to dzialajacym jak mafia aparatczykom niczego nie brakuje;).

  A co do prezesow, to wlasnie w Polsce najblizej PiSowi do tych wschodnik standardow

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 13:56 ~Warszawiak

  do ~Xavery

  Mylisz sie nie mam zadnego prezesa, kiedys zakladałem Solidarnosc,co bardzo dzisiaj załuje. Nie należę do zadnej zarazy partyjnej. Rosjanie zrobiliby porzadek z dzisiejszymi cwaniaczkami w 2 dni szybciej niz zrobił to twoj tusk zdrajca z Olszewskim w noc św. bartłomieja. A w Warszawie mieszkam od urodzenia jak moi Rodzice, i widzę jakie przekrety odchodziły w ratuszu, a PO nie reagowala na przestepczą działalnosc swojej hgw. jesli obecni rzadzący dopuszczą sie korupcji tak samo bede za tym aby ich rozliczyc i nie bedzie zmiłuj.

 • toja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 13:48 ~toja

  Nie ekscytowałbym się stworzonymi planami i rozwiązaniami estońskimi z powiadomieniami. Bo przyjdzie GDDKiA i powie, że uznała, że obwodnica będzie gdzie indziej, bo im tak wyszło, a specustawa daje im prawo nie stosowania się do jakichkolwiek planów. To nie fikcja, to się właśnie dzieje z WOW.

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 13:26 ~pozdrawiam

  a jak pis wygra wybory to i tak te plany wywali do kosza.
  i to nawet pomijając fakt, że zrobią pewnie dokładnie tyle co za swojej poprzedniej kadencji czyli NIC...

 • Włochman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 13:00 ~Włochman

  Czy te strategie przewidują założenie sieci kanalizacyjnej w dzielnicy Włochy (i paru innych w Warszawie)? Chcę wiedzieć, bo jeśli drewniany wychodek ma mi służyć do 2030, muszę do wyremontować.

 • wino1901

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 12:44 ~wino1901


  Wino1901~Wino1901

  Abstrahując od sympatii politycznych, przejrzałem te dokumenty i zauważyłem, że brak jest jakichkolwiek konkretów, np.
  [...]
  kok~kok

  Strategia jest właśnie takim ogólnym dokumentem. To są cele jakie przyświecają jakiejś instytucji. Ma nadawać spójności działaniom miasta.
  Jak te cele mają być realizowane, to już inny poziom planowania. Strategia mówi tylko co długofalowo chcemy osiągnąć, ale nie jak.


  Nie znajduję w definicji wyrazu "strategia" informacji, że jej wyznacznikami są ogólniki i brak konkretów. Nie wiem dlaczego nie może być konkretów. Widzę, że niektórzy już się łapią na lep "nikt Ci nie obieca, tyle co ja"...

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 12:38 ~Xavery

  Warszawiak~Warszawiak

  dopiero teraz wzieła sie za wizje Warszawy? A co robiło to babsko za nic nie odpowiedzialne ( to powie prokuratura jak sie dobiora do jej 4 liter). A co to babsko robiło przez 10 lat. pieerdzila w stolek, w mediach i na UW. za kase podatnika.

  Nie mam nic przeciwko rozliczaniu HGW ale może tak w ramach równowagi i uczciwości rozlicz też swojego prezesa za 30 lat życia na koszt podatnika i porównaj jego dokonania z dokonaniami HGW.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »