Informacje

06.10.2013 19:12 spotkanie z mieszkańcami woli

Kaczyński: Udział w referendum to obywatelski obowiązek

SERWISY:

Potrzeba odwołania prezydent Warszawy wynika z wyjątkowo złej jakości władzy - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę na spotkaniu z mieszkańcami warszawskiej Woli. Apelował o udział w referendum, bo - jak mówił - to obywatelski obowiązek.

- Zastanówmy się, dlaczego trzeba tu w Warszawie odwołać prezydenta. To kwestia wyjątkowo złej jakości władzy - mówił Kaczyński do licznie przybyłych mieszkańców Woli.

Zdaniem Kaczyńskiego, można mnożyć przykłady złego rządzenia, dlatego potrzebna jest zmiana na stanowisku prezydenta stolicy. - Bo Warszawa może być lepiej rządzona - przekonywał.

Dodał, że pojawiające się argumenty, iż nie warto odwoływać teraz prezydent stolicy na rok przed kolejnymi wyborami jest nieuzasadniony. - Ten rok to 50 mln zł oszczędności na premiach urzędników - podkreślił. Według Kaczyńskiego "przy tej jakości władzy przez rok może stać się bardzo wiele złego".

"Nie dajcie się nabrać na propagandę"

Prezes PiS przekonywał, że aby uczestniczyć w życiu publicznym, trzeba iść na referendum. - Czy my jesteśmy obywatelami, czy poddanymi, jak w poprzednim ustroju. Dziś mamy kartkę wyborczą, kartkę w referendum i niekorzystanie z tego - to powiedzenie sobie: nie jestem obywatelem. Natomiast korzystanie - to mówienie: jestem obywatelem, jestem podmiotem, a nie przedmiotem - mówił Kaczyński.

- Jesteście za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz - idźcie na referendum, jesteście przeciw - też idźcie - apelował Kaczyński. - Nie dajcie się nabrać na propagandę, że rok to nic - dodał.

Mieszkańcy pytali o pomysł PiS na rządzenie Warszawą w przypadku odwołania w referendum obecnej prezydent. Kaczyński mówił o realizacji programu "Wielkiej Warszawy", aby dorównała innym stolicom europejskim. Mówił m.in. o wizji zorganizowania w Warszawie olimpiady. Wyraził przekonanie, że trzeba cofnąć niektóre złe decyzje m.in. o wzroście cen opłat za użytkowanie wieczyste.

W jego ocenie, obecna władza traktuje rządzenie jako okazję do robienia interesów. A - jak mówił - ewentualny kandydat PiS na prezydenta Warszawy prof. Piotr Gliński traktuje władzę "w kategoriach pro publico bono, a nie jako okazję do robienia interesów".

CZYTAJ RAPORT WS. REFERENDUM

Referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta w Warszawie w 2010 roku, czyli co najmniej 389 430 osób. Inicjatywę zapoczątkowaną przez szefa Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, burmistrza Ursynowa Piotra Guziała poparły m.in.: PiS, Ruch Palikota i Solidarna Polska.

PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Chris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 10:49 ~Chris

  Kochani Warszawiacy, zróbmy cos razem by ci ludzie nie przejeli władzy w Warszawie. Ich przywódca stracił zdrowe zmysły a jego ludzie ślepo za nim idą. Jeśli wygrają wybory zacznie się jazda z katastrofą smoleńską, z pomnikami, z rozliczaniem zamachowców, znów będą pozwy sądowe, kłótnie i awantury i nikt nie będzie myślał o nas - o obywatelach. Nikt nie będzie myślał o waznyhc dla całej Polski ustawach. Proszę Was. Zróbmy coś razem!

 • Stan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 21:51 ~Stan

  Udział w referendum nie jest obowiązkiem obywatelskim,jeśli nie zgadzam się z taką inicjatywą,to wcale nie muszę w tym brać udziału,nie pójście na referendum jest głosem nie zgody na HUCPĘ POLITYCZNĄ w wydaniu frustratów politycznych.Jeśli ktoś zaprasza na przyjęcie,a wiemy jakie to towarzystwo to wcale tam nie musimy iść i tak jest z referendum.Zupełnie co innego są wybory,tam mamy rzeczywisty obowiązek obywatelski. NIE IDZIEMY!!!!

 • BubuYogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 20:04 ~BubuYogi

  Każda uchwała Rady Miasta kończy się tak "do wykonania uchwały zobowiązuje się Prezydenta". Po wyborze Nowego Prezydenta Warszawy PO ma nadal większość w Radzie Warszawy. Pytanie jest zasadnicze: co będzie mógł przerowadzić Prezydent bez zaplecza politycznego, bez większości. A jeszcze radni mogą mu podsunąć do uchwałę nie do wykonania np. komunikacja miejska jest za darmo, albo koszt odbioru śmieci 1 zł. Ja bym taką inicjatywę podjął żeby ośmieszyć gościa, zwłaszcza mając po swojej stronie Marszałka województwa, który jest władny każdą uchwałę rady miasta poważyć. Innymi słowy: całe to referendum to kociokwik.

 • huhu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 16:12 ~huhu

  Nie dostaniesz pan Warszawy panie Kaczyński. Jesteś pan za mały na to miasto.

 • amaxi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 13:54 amaxi

  markeboy~markeboy

  nie idziemy głosować na PIS ,tylko odwołać hgw (celowo z małej litery)

  to se idź, ale najpierw pomyśl... odwółasz Hanie to będą wybory i nie daj Boże wygra pisowiec... bedziesz wtedy mijał co 5 min pomniki ofiar katastrofy Smoleńskiej i L.Kaczyńskiego. A ja nie chce żyć w mieście pomników... Nie ide na żdne referendum, będę w domu pić browara i trzymać kciuki za HGW.

 • amaxi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 13:49 amaxi

  aż mi się nie chce oglądać tego... ani słuchać jego mlaskania...nic nowego ani ciekawego i tak nie powie... "Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne" - to mowi o całej tej partyjce.

 • aha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 12:17 ~aha

  prezio, to jest wolny kraj gdzie nie ma juz 3xTAK pod przymusem partii, ja nie bylem za referendum, wiec nie ide na nie, proste.

 • zenio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 12:00 ~zenio

  dlaczego nie lubie PIS? Cytuję klasyka: To kwestia wyjątkowo złej jakości władzy. Tyle w temacie, dziekuje

 • Sprawiedliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 09:29 ~Sprawiedliwy

  Kaczyński przyznaje, że wzywał, by nie iść na referendum w Łodzi. Jak się zmienia punkt widzenia :O)

 • Albor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 09:26 ~Albor

  Zwolnienie urzędników oznacza konieczność wypłacenia im odpraw i premii, a to znaczy nie oszczędności a dodatkowe koszty. Postawienie na ich miejscu nowych ludzi na parę miesięcy stworzy chaos który wygeneruje dalsze realne straty.
  Ja się na to nie piszę.
  Dobrą jakość władzy już widzieliśmy w wykonaniu PiS. Wydaje mi się, że ludzie mają krótką pamięć.
  Ja dziękuję!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »