Informacje

10.12.2016 21:33 80. miesięcznica smoleńska

Kaczyński: to my reprezentujemy prawdę, demokrację i wolność

SERWISY:


- Mamy po raz pierwszy taką bezpośrednią próbę zakłócenia naszej uroczystości - powiedział w sobotę wieczorem przed Pałacem Prezydenckim Jarosław Kaczyński. Uroczystościom 80. miesięcznicy smoleńskiej towarzyszyła kontrmanifestacja stowarzyszenia Obywatele RP.

Po mszy w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela "Marsz Pamięci" przeszedł przed Pałac Prezydencki. Tam głos zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński powiedział, że dziś jest szczególny dzień, bo "mamy po raz pierwszy z taką bezpośrednią próbę zakłócenia naszej uroczystości". - Ci, którzy tego dokonują mówią: działamy legalnie. Tak, w sensie formalnym działają legalnie, ale czy legalne i dopuszczalne są cele, które stawiają? Czy legalne jest odbieranie prawa innym, żeby się modlić? - pytał prezes PiS.

- To wszystko jest nielegalne. To trzeba jasno powiedzieć - dodał. - To, co mówią ci ludzie, to tylko i wyłącznie przykład czegoś szerszego, czegoś co jest charakterystyczne dla całej opowieści, tego co mówią nasi polityczni przeciwnicy - powiedział Kaczyński.

Dodał, że to nic innego jak przyjęcie zasad "kto silniejszy, ten lepszy".

- To my reprezentujemy prawdę, demokrację i wolność - dodał. - Dzięki nam Polska jest krajem wolności, jednym z niewielu w Europie - powiedział.

W czasie jego przemówienia ze strony "Obywateli RP" pojawiało się buczenie i okrzyki niezadowolenia.

"Ustalenia były prymitywnym kłamstwem"

Podczas sobotnich obchodów 80. miesięcznicy smoleńskiej specjalny apel oczytała posłanka PiS Anita Czerwińska.

Czerwińska wskazała, że rozpoczął się bardzo ważny okres wyjaśniania tragedii smoleńskiej. - Kolejne ekshumacje potwierdzają, że podawane nam przez lata oficjalne ustalenia były prymitywnym kłamstwem. Rodziny ofiar z przerażeniem dowiadują się o barbarzyństwie, z jakim potraktowano ich bliskich - powiedziała.

Wskazała, że "w wielu mediach i ośrodkach politycznych związanych z tymi, którzy dopuścili się haniebnych zaniedbań po raz kolejny rozpętała się nagonka przeciwko prowadzącym śledztwo". Powiedziała, że trwa "kampania zastraszania, ośmieszania wszystkich, którzy chcą poznać prawdę".

- Dzieje się to wszystko w czasie, kiedy siły związane z dawnym systemem komunistycznym próbują doprowadzić do destabilizacji życia publicznego w Polsce. Odzywają się groźby jawnego łamania prawa i użycia przemocy. Byli oficerowie SB i funkcjonariusze komunistycznych wojskowych służb, ZOMO i innych zbrodniczych organizacji wzywają do przewrócenia demokratycznego porządku w dniu 13 grudnia - powiedziała.

Zaznaczyła, że wykorzystanie właśnie tej daty jest oburzające, ponieważ powinna ona być dniem pamięci o Solidarności i ofiarach stanu wojennego. - Jest ważne, by Polacy potrafili obronić odzyskaną niepodległość, jest ważne, by masowym udziałem w pokojowej manifestacji 13 grudnia w Warszawie pokazać naszą determinację w obronie fundamentalnych wartości - powiedziała.

Wezwała do udziału w demonstracji, która 13 grudnia w stolicy rozpocznie się o godz. 16 na skrzyżowaniu ul. Kruczej i Al. Jerozolimskich, a następnie do oddania hołdu ofiarom stanu wojennego o godz. 18 na placu Trzech Krzyży.

Dwie demonstracje przed Pałacem

Rano premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, członkowie rządu, parlamentarzyści uczestniczyli w mszy w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca, sąsiadującym z Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Następnie zapalili znicze przed Pałacem.

Na Krakowskim Przedmieściu przed mszą zebrała się kilkudziesięcioosobowa grupa "Obywateli RP", którzy protestowali przeciw ekshumacjom ofiar katastrofy smoleńskiej. Miejsce zgromadzeń zabezpieczała grupa policjantów, która utworzyła specjalny kordon przy Pałacu Prezydenckim.

Po mszy przed Pałac Prezydencki przybyła duża grupa sympatyków Prawa i Sprawiedliwości, którzy nieśli transparenty: "Obrońcy krzyża są z wami. Brońcie krzyża od Giewontu do Bałtyku"; "Współwinni zbrodni wciąż żyją bezkarnie. Mord Smoleńsk 2010". Między obydwoma grupami doszło do pojedynczych słownych zaczepek.

Jeden z przedstawicieli stowarzyszenia Obywatele RP, Tadeusz Jakrzewski, powiedział w rozmowie z TVN24, że ich manifestacja została usunięta przez policję z miejsca, gdzie zarejestrowali oni swoje zgromadzenie, czyli sprzed tablic smoleńskich. Obywatele RP zapowiadali, że pozostaną przed Pałacem Prezydenckim do godzin wieczornych.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

PAP,js//rzw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • żenada2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 13:08 ~żenada2

  "To my reprezentujemy prawdę, demokrację i wolność" - tak... WASZĄ prawdę, demokrację dla was i wolność dla was... dla "swoich"

 • huko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 08:45 ~huko

  "To my" czyli 19% obywateli RP uprawnionych do głosowania, wyznawców PiS.

 • pplk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 07:13 ~pplk

  Towarzysze i proletariusze wszystkich krajów! To my reprezentujemy prawdę, demokrację i wolność!

  podpisano
  Piotrowicz, Jasiński, Kryże.

 • myślący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 05:06 ~myślący

  Nie towarzyszu Kaczyński. Wy reprezentujecie wszystko to co pokazywała władza za Gomułki. Tow. I Sekretarz poza wszelką kontrolą, ponad rządem i parlamentem. Rada Państwa, która podpisywała jak leci wszystko co dostała do podpisania. Reprezentujecie to co budował w Polsce Bierut, Gomułka, Gierek i Jaruzelski.

 • gucio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2016 22:05 ~gucio

  Polecam czytanie Orwella, na zmianę Rok 1984 i Farmę zwierzęcą.
  I jeszcze stare numery Trybuny ludu.

 • Normalniemyślący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2016 20:51 ~Normalniemyślący

  wam~wam

  Nie jestem za zakłócaniem miesięcznic, ale nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że "to my reprezentujemy prawdę, demokrację i wolność". To jest dzielenie społeczeństwa, a to już nie jest chwalebne i zgodne z katolickimi wartościami.

  A ja jestem za zakłucaniem miesięcznic.
  Ja jestem za obaleniem obecnej partii rządzącej.
  Jestem za upublicznieniem ostatniej rozmowy braci K.
  Jestem za wyeliminowaniem Jarosława Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza i Krystyny Pawłowicz. To szkodniki i kłamcy.

 • elelina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2016 20:23 ~elelina

  PRL-owski, prokurator, członek PZPR ostoją Wolski prezesa Kaczyńskiego?

 • Paula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2016 19:09 ~Paula

  PiS zastał Polskę na kolanach a zostawi 2 metry pod ziemią

 • daniel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2016 18:27 ~daniel

  kiedy poznamy treść ostatniej rozmowy telefonicznej kaczyńskich?

 • Osoba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2016 18:08 ~Osoba

  Kluby GP będą ochraniać Marsz Pamięci. Przed przyjaciółmi Stefana Michnika.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »