Informacje

12.02.2018 16:29 spór o pomnik na placu Piłsudskiego

Kaczyński: rozpoczęto budowę pomnika. Ale pozwolenia na budowę nie ma

SERWISY:


Jarosław Kaczyński obwieścił podczas ostatniej miesięcznicy smoleńskiej, że "rozpoczęto już budowę pomnika ofiar katastrofy". I choć na placu Piłsudskiego stoi już wielki namiot, to formalnie budowa jeszcze nie ruszyła.
Do rozpoczęcia prac potrzebne jest pozwolenie, którego wciąż nie ma.

- Jesteśmy już naprawdę bardzo blisko. Tam, niedaleko stąd rozpoczęto już budowę pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jednak budowa rozpocząć się nie mogła - przynajmniej z formalnego punktu widzenia.

Wojewoda mazowiecki wydał do tej pory tylko tzw. decyzję lokalizacyjną. Ta - co podkreślała jego rzeczniczka Ewa Filipowicz - na prace budowlane nie zezwala. Umożliwia jedynie wstępne przygotowanie i zorganizowanie terenu pod ewentualny plac budowy. Ten będzie mógł ruszyć dopiero wtedy, kiedy Zdzisław Sipiera wyda pozwolenie na budowę. W tej sprawie - o czym poinformowała nas w poniedziałek rano rzeczniczka wojewody - nie wpłynął jeszcze wniosek.

Drugą kwestią jest konieczna opinia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ten do tej pory poinformował jedynie, że uzgodnił "postanowienie na lokalizację monumentu". "Dokumenty, które wpłynęły do urzędu były kompletne i poprawne pod względem merytorycznym" - stwierdził kilka dni temu, w krótkim oświadczeniu Jakub Lewicki.

Co z pomnikiem Kaczyńskiego?

Podczas sobotniej miesięcznicy Kaczyński mówił też o drugim planowanym monumencie - upamiętniającym Lecha Kaczyńskiego. - Będzie odsłonięty później, ale 10 kwietnia w miejscu, w którym stanie postawione zostanie coś w rodzaju cokołu, postumentu, który będzie symbolizował to miejsce, symbolizował pomnik - mówił prezes PiS.

Zapytaliśmy rzeczniczkę wojewody, czy do urzędu wpłynął wniosek o lokalizację drugiego pomnika. Odpisała krótko: wniosek nie wpłynął. Zatem nie wiadomo wciąż, gdzie stanie. Wiadomo natomiast (bo o tym mówił już w mediach Jacek Sasin), że ma liczyć siedem metrów wysokości: 3,5 metra na cokół i 3,5 na figurę.


W poniedziałek rano na placu Piłsudskiego był reporter TVN24 Michał Gołębiowski. - Przy namiocie zaczął się ruch. Wjechały pierwsze samochody, a wejście do namiotu zostało otwarte - mówił. Podkreślił jednak, że prace budowlane się nie zaczęły. - To co widać za mną, czyli namiot i płot to na razie tak zwana niestała ingerencja - precyzował.

"Prowokacja" kontra "barbarzyństwo polityczne"

Tymczasem w sprawie pomnika smoleńskiego pojawia się coraz więcej politycznych komentarzy. W poniedziałek rano szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna stwierdził, że jego zdaniem, cała sprawa z pomnikiem jest "polityczną prowokacją".

- Plac Piłsudskiego to miejsce święte dla polskiej historii. Tam znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, który jest symbolem walki o niepodległość, o wolność zakłócanie tego miejsca poprzez postawienie tam, jak mówił Jarosław Kaczyński, jakiegoś cokołu, ma służyć politycznej prowokacji, a nie upamiętnieniu ofiar katastrofy smoleńskiej - podkreślił.

Dodał, że jego partia nie zgodzi się aby, "decyzje dotyczące tak ważnych spraw, były podejmowane poza akceptacją Polaków i mieszkańców Warszawy". Pytany, czy jeżeli pomnik stanie na placu Piłsudskiego, to w przyszłości będzie rozebrany, Schetyna odpowiedział, że "trzeba liczyć się z konsekwencjami, jeżeli postępuje się wbrew woli mieszkańców Warszawy".

Na odpowiedź Prawa i Sprawiedliwości nie trzeba było długo czekać. - Pan Schetyna przeciąga PO swoimi komentarzami na stronę barbarzyństwa politycznego. Nienawiść polityczna przesłania mu możliwość obiektywnej oceny sytuacji - skomentowała Beata Mazurek, rzeczniczka partii.

Trzaskowski: potrzeba referendum

W podobnym tonie do Schetyny wypowiadał się w poniedziałek również Rafał Trzaskowski, kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta stolicy. Przyznał, że nie wyobraża sobie, by decyzja w sprawie pomnika była podejmowana bez konsultacji z władzami miasta i z warszawiakami. Przekonywał o konieczności rozpisania referendum w tej kwestii.

- Tu nie chodzi o sam pomnik, chodzi o styl. PiS z pogwałceniem prawa przejmuje plac Piłsudskiego, gwałcąc prerogatywy samorządu wybranego w wyborach bezpośrednich. Podejmuje decyzje używając uzasadnienia, że chodzi o bezpieczeństwo, podczas gdy okazuje się, że nie chodzi o żadne bezpieczeństwo, tylko o ewentualne stawianie pomników - komentował Trzaskowski.

"Wstyd dla miasta stołecznego Warszawy"

Zupełnie inaczej sprawę komentują politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością. - Jest wstydem dla miasta stołecznego Warszawy, że nie postawiło do tej pory ani pomnika swojemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, ani że nie doprowadziło do zbudowania pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, który jest pomnikiem ponadpolitycznym - skomentował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w radiu RMF FM.

Szczerski wyraził też nadzieję, że pomnik będzie gotowy na 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej, czyli na 10 kwietnia 2018 roku. - To najwyższy czas. Każdy kolejny miesiąc bez pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej jest kolejnym miesiącem wstydu miasta stołecznego Warszawy - zaznaczył.

Pomnik jako "cel obronny"

Plac Piłsudskiego został odebrany miastu i przekazany w zarząd wojewodzie w listopadzie ubiegłego roku. Minister przekonywał wówczas, że chodzi o względy bezpieczeństwa i cele obronne. Jak to się ma do budowy pomnika? - Jedno nie wyklucza drugiego - mówiła nam w środę rzeczniczka wojewody.

Warszawski ratusz nie zgadza się z działaniami wojewody. Sprzeciwił się zarówno w sprawie samego przejęcia placu (odwołano się w tej sprawie do sądu - nie ma jeszcze postanowienia), jak i stawiania tam pomnika. Od wojewody Sipiery domaga się wznowienia postępowania i uznania miasta za jego stronę.

>> ZOBACZ TAKŻE DYSKUSJĘ O POMNIKU SMOLEŃSKIM W NIEDZIELNEJ "KAWIE NA ŁAWĘ" <<

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mietek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 19:15 ~Mietek

  Karawana~Karawana

  SZCZEKAJCIE. Karawana jedzie dalej...

 • Julian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 14:19 ~Julian

  Pomnik smoleński powinien mieć formę muralu, na którym każdy mógłby wymazać sprayem swoje zdanie na temat tego wypadku lotniczego.

 • Kosiniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 12:36 ~Kosiniak

  PSL chce, by pomnik smoleński powstał jak najszybciej.

 • Karawana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 11:58 ~Karawana

  SZCZEKAJCIE. Karawana jedzie dalej...

 • saneka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 09:21 ~saneka

  to kontynuacja totalnej pis niepraworządności

 • Luk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 09:04 ~Luk

  Wzywam urzędników wydziału architektury Urzędu Wojewódzkiego do rzetelnej analizy dokumentacji projektowej, która trafi do UW w celu uzyskania PnB - tak jak to jest procedowane przy każdej "normalnej" sprawie.
  Żeby nie było przypadkiem, że wniosek trafi na kancelarię np 20 lutego, a 22 będzie już prawomocna decyzja!!!!!!!!!!

 • tyfus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 09:00 ~tyfus

  Grzcie2083Grzcie2083

  Zajrzyjcie do komiksu "Tytus,Romek i A’Tomek" z 1987 r.
  Projekt zerżnięty z tego komiksu.
  To się nazywa chyba plagiat.


  Ale to jest z wycinanki dla dzieci z 2018 roku pt. "Jarek, Mariusz i Antoni w jednym spali domku"

 • odyseja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 07:53 ~odyseja

  ~Janko

  KACZYZM będzie WIECZNIE ŻYWY

  Ci z PIS powinni się zastanowić nad tym co zrobiono z pomnikami stawianymi za komuny, kiedy komunę obalono.

 • Grzcie2083

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 07:41 Grzcie2083

  Zajrzyjcie do komiksu "Tytus,Romek i A’Tomek" z 1987 r.
  Projekt zerżnięty z tego komiksu.
  To się nazywa chyba plagiat.

 • kaczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 07:07 ~kaczka

  Skoro bez pozwolenia to jakim cudem oni wydają publiczne pieniądze? Gdzie jest rzecznik dyscypliny finansów publicznych?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »