Informacje

13.12.2013 20:07 uczestnicy przeszli al. ujazdowskimi

Kaczyński: Polska nie jest krajem sprawiedliwym. "Po stokroć nie"

SERWISY:

Czy Polska jest krajem sprawiedliwym? - pytał Jarosław Kaczyński na Marszu Wolności, Solidarności i Niepodległości organizowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. - Nie, po stokroć nie - odpowiedział prezes PiS, któremu wtórował tłum.

- Bez solidarności nie ma wspólnoty, nie ma przede wszystkim wspólnoty narodowej, Polski. A przecież przyszliśmy tutaj dla Polski, nie dla innych powodów - rozpoczął swoje przemówienie Kaczyński.

Prezes PiS podkreślał, że solidarność nie może być "płytkim przeżyciem emocjonalnym, czczą deklaracją, nawet głębszym przeżyciem w czasie uroczystości". - To musi być coś realnego, musi oznaczać rzeczywisty kształt stosunków między ludźmi, a spoiwem solidarności jest sprawiedliwość - dodał.

"Czy Polska jest sprawiedliwym krajem?"

Kaczyński pytał, czy Polska jest dziś krajem sprawiedliwym. Tłum odpowiedział mu okrzykiem: "nie".

A on sam kontynuował: - Pozwolę sobie odpowiedzieć w państwa imieniu, ale sądzę, że także w imieniu milionów Polaków: nie, po stokroć nie!

Za zjawisko, z którego wynika niesprawiedliwość społeczna w różnych sferach życia, czyli - jak mówił - za "matkę innych niesprawiedliwości" Kaczyński uznał "korupcję, nepotyzm i kolesiostwo, które rozlało się dzisiaj po kraju w rozmiarach wcześniej nieznanych".

Prezes PiS ocenił, że pracownikom odbierane są dzisiaj "podstawowe prawa", a "prawo pracy zastępują umowy śmieciowe" podczas gdy płace są niższe od tych, jakie powinny wynikać z "naszego poziomu zamożności jako narodu".

Według Kaczyńskiego w Polsce nastąpił "uwiąd ochrony pracy", a ogromna część rodzin wielodzietnych żyje w sferze "biologicznej nędzy". Skrytykował też stan polskiej służby zdrowia, w ramach której "ludzie chorzy nie mogą znikąd znaleźć pomocy".

- Musimy te ataki odeprzeć, musimy być prawdziwą wspólnotą, a wspólnotą będziemy wtedy, kiedy będziemy niepodlegli - podkreślił.

"To przypomina najgorsze czasy w naszych dziejach"

- Czy nie jest tak, że w Polsce różne zewnętrzne siły mają wpływy dalece zbyt wielkie, niemożliwe do tolerowania w prawdziwie niepodległym kraju, przez prawdziwie niepodległy naród? - pytał dalej Kaczyński. I kontynuował: - To zjawisko groźne, za które płacimy na różne sposoby. Ale jeszcze groźniejsze, bardziej zatrważające jest to, jaki jest stosunek do tego zjawiska  tzw. polskich elit. Ta uległość, ta gotowość do służenia, ten strach, to przypomina najgorsze czasy w naszych dziejach.

Posłowie PiS na marszu

Wcześniej uczestnicy marszu przeszli z Placu Trzech Krzyży Alejami Ujazdowskim i zatrzymali się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Przed pomnikiem Wincentego Witosa Jarosław Kaczyński powiedział do zgromadzonych: - Dziękuję wam za to, że w ten deszczowy, ciemny, grudniowy dzień przybyliście tutaj. To piękny czyn dla Polski. Idziemy dla Polski. Po prostu idziemy. Prezes Prawa i Sprawiedliwości pod pomnikiem Witosa złożył też kwiaty.

W marszu udział wzięli, poza politykami PiS, m.in. b. wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski oraz b. opozycjoniści Joanna i Andrzej Gwiazdowie.

"To był zamach"

Zgromadzeni nieśli transparenty z hasłami m.in.: "13 grudnia i 4 czerwca rocznicami hańby i zdrady ojczyzny", "To był zamach", "Dość chronienia PRL-owskich zbrodniarzy i morderców", "Gdańsk przeprasza za L. Wałęsę", "Przepraszacie za Jedwabne, to przeproście też za Mazowieckiego i Michnika i zdradę Okrągłego Stołu".

Uczestnicy demonstracji mieli też biało-czerwone flagi, a także kilka flag ukraińskich; wznosili okrzyki m.in. "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę".

Kwiaty pod pomnikami

Reprezentanci klubu PiS zapowiadali złożenie kwiaty pod pomnikami: Ronalda Reagana, Stefana Grota-Roweckiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego.

aolsz, PAP/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2013 14:48 ~jar

  CZY TE OCZY MOGĄ KŁAMAĆ???

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2013 08:26 ~Rosomak

  Jarek nie wspomniał o tym, że masowe wyjazdy Polaków za granicę w poszukiwaniu pracy rozpoczęły się za rządów Kaczyńskich.

 • los

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2013 08:18 ~los

  ALINA~ALINA

  Jedyny Sprawiedliwy w tej Sodomie ( ? ) to Dziadzio-Prezio ...
  Szkoda tylko , że u Niego nierówno pod sufitem ...

  Romaszewski też tam był? To ten, co potrafił wycenić swój patriotyzm w banknotach NBP? Tacy to tam patrioci.

 • ALINA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2013 15:37 ~ALINA

  Jedyny Sprawiedliwy w tej Sodomie ( ? ) to Dziadzio-Prezio ...
  Szkoda tylko , że u Niego nierówno pod sufitem ...

 • obiektywna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2013 15:33 ~obiektywna

  A jak Polska może być sprawiedliwym kraje skoro banda darmozjadów(Kaczyński również)nie płacą grosza składki a wysoką emeryturę i tak dostaną.Nie dotyczy to tylko polityków to także cała masa wywodzacych sie z zawodów podlegających pod MSWiA.

 • anty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2013 14:33 ~anty

  PIS PO STOKROĆ BANDA CZWORGA!!!!!!!
  Polska jest krajem sprawiedliwym - tak dla żydów

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2013 12:58 ~jaro

  A ja wam powiem, że im więcej chamskich komentarzy w stosunku do Pana Kaczyńskiego tym większa moja dla niego sympatia. Więc śmiało: walcie ile wlezie. Moderator niech jedzie na działkę. Robicie dobrą robotę.

 • norka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2013 12:57 ~norka

  Uważam że naprawdę w miescie jest za dużo dzików.

 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2013 12:33 ~Antek

  Dopuki będziemy zastępowali sprawiedliwość, sprawiedliwością społeczną, czyli z definicji czymś innym niż sprawiedliwość, więc niesprawiedliwością, Polska sprawiedliwym krajem NIE BĘDZIE.

  Więc Pan socjalista Kaczyński niech przestanie wmawiać ludziom, że czarne jest białe a białe jest czarne, tylko niech sie do uczciwej pracy weźmie.

 • Lulek W

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2013 11:44 ~Lulek W

  Ganiało nas SB za ulotki , oporniki , hasła na murach - sztuką było wymalować
  w nocy na Skocie " PRECZ Z KOMUNĄ " , SASKA kĘPA - STAN WOJENNY . To podjudzaczysko , teraz kozaczek , siedział w szafie . Wypad z baru prezesik.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »