Informacje

14.10.2013 15:00 niekorzystne warunki

Kaczyński: liczne nieprawidłowości, nie ma pretensji do Hofmana

SERWISY:

- Referendum przebiegało w niekonstytucyjnych warunkach - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Jarosław Kaczyński po ogłoszeniu oficjalnych wyników referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Mariusz Kamiński dodał, że PiS nie wyklucza zwrócenia się do Rady Europy ws. nieprawidłowości.

Kamiński poinformował na konferencji prasowej w siedzibie partii, że warszawski PiS zbiera informacje o nieprawidłowościach, jakie mogły mieć miejsce w związku z referendum.

- Przygotujemy specjalne raporty - dla Państwowej Komisji Wyborczej i innych instytucji. Nie wykluczamy, że zwrócimy się również do Rady Europy, aby przedstawić tam raport, jak wyglądało referendum, w jaki sposób premier, prezydent ingerowali w przebieg referendum, co jest sprzeczne ze standardami, jakie rekomenduje państwom członkowskim Rada Europy - oświadczył wiceszef PiS.

Kamiński przypomniał, że warszawscy radni PiS złożyli zawiadomienie do prokuratury ws. "niewywiązywania się z obowiązków". Zdaniem PiS w mieście było za mało obwieszczeń informujących o referendum, a prezydent RP, premier i prezydent Warszawy, nadużywali swoich stanowisk.

"Hofman się przyłożył"

Jarosław Kaczyński podziękował wszystkim uczestnikom niedzielnego referendum. Jak mówił,przebiegało ono w "specyficznych, można powiedzieć - niekonstytucyjnych warunkach".

Szef PiS dodał, że nie ma żadnych pretensji do Adama Hofmana, w związku z tym, że mimo zaangażowania PiS nie udało się odwołać prezydent Warszawy. - Uważam, że bardzo się do tej pracy przyłożył. Co do tego, które z koncepcji były skuteczne, a które nie, będziemy to jeszcze analizować - powiedział Kaczyński.

Porażka PiS?

Jarosław Kaczyński mówił, że jego zdaniem frekwencja w referendum była wysoka. - Wyższa niż w Elblągu, w Łodzi i wielu innych referendach, które były skuteczne. To na pewno musi być brane pod uwagę przy ocenie całości - mówił, ale jak dodał, "na pewno coś mogło być uczynione lepiej niż było". - Będziemy to analizować - zapowiedział.

Kaczyński był także pytany o to, czy jego aktywny udział w referendum nie zniechęcił warszawiaków do głosowania. Sugerował to Piotr Guział, burmistrz Ursynowa i szef Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Zdaniem szefa PiS, gdyby nie zaangażowanie jego partii, to nie udałoby się zebrać tylu podpisów za przeprowadzeniem referendum, a frekwencja byłaby nieporównanie mniejsza.

- Sądzę, że też trochę zachęciłem (do udziału w referendum-red.). Pytanie o rachunek jest trudne. Rozumiem pana Guziała, ze chce tę sytuację wyjaśnić. Wolałbym żeby nie czynił tego kosztem innych, ale rozumiem to, nie mam pretensji - mówił.

Pytany o przyszłość prof. Piotra Glińskiego, typowanego przez PiS na następcę Hanny Gronkiewicz-Waltz, Kaczyński odpowiedział, że to przedwczesne pytania.

Zdaniem szefa PiS, pomysł zniesienia ciszy wyborczej jest zły. - Natomiast jest prawdą, że w Polsce jest niejednokrotnie łamana. Uważam, że sankcje za złamanie ciszy wyborczej powinny być dotkliwe - podkreślił.

Prezydent zostaje

Niedzielne referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz jest nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji, która wyniosła 25,66 proc. - poinformowała w poniedziałek miejska komisja ds. referendum.

Ważnych głosów oddano 343 tys. 732; wymagane minimum wynosiło 389 tys. 430 osób.

db/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • name

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2013 14:25 ~name

  Chyba już pora na Adama. Może już czas zakoończyć zabawę w "politykę" ?

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 10:10 ~warszawianka

  Pan Hofman niech się wypowiada o swojej miejscowości i o jej rządzących, co on wie o Warszawie???? On jak wielu mu podobnych jest tu po prostu "słoikiem".

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 08:19 ~Nick

  Ten niewysoki jegomość z filmu będzie powoływał komisję do zbadania nieprawidłowości, złożonej z samych specjalistów? Czy ktoś coś wie w temacie?

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 22:24 kubat

  Może Polski jeszcze nie, ale Warszawę już Jarosław zbawił.

 • spieprzaj dziadu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 21:39 ~spieprzaj dziadu

  ktora to porazka prezesa? 8?

 • isqa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 20:56 ~isqa

  nie poszłam na to referendum, bo z dwojga złego to wole HGW niż Pana Prezesa, jakby się PIS nie wtrącił to inaczej by to wszystko wyglądało

 • Darek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 20:53 ~Darek

  Ciekawe co z obietnicą przegranego szampana.

 • oklit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 19:09 ~oklit

  czyli co? będą apelować o unieważnienie i tak nieważnego referendum? i może jeszcze za nasze pieniądze mieszkańców zrobią kolejne?

 • kajtek1810

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 18:51 ~kajtek1810

  no cóż. po stastykach kto szedł do referendum, widać wyraźnie że było to referendum polityczne a nie merytoryczne.
  gdyby partie polityczne nie rozpoczeły rozgrywek, to i może by sie udało odwołać HGW ze stołka. a tak nic z tego. c

 • weto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 18:21 ~weto

  Utrudnienia w głosowaniu po chamsku. Na poprzednie wybory moi rodzice byli w sanatorium w Kołobrzegu i głosowali w Kołobrzegu. Teraz poszli na referendum i dowiedzieli się, że mają jechać do miejsca, gdzie głosowali poprzednio, aby zgłosić, że chcą znów głosować w Warszawie, a przecież są Warszawiakami z meldunkiem w Warszawie i nie było ich na liście. Paranoja. Robią z ludzi idiotów, albo szukają głupszych od siebie. Teraz oszuści cieszą się ze zwycięstwa. Podstępem do sukcesu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »