Informacje

18.10.2013 18:05 po decyzji warszawiaków

Kaczyński i Gliński chcą ustawy o "dobrych praktykach referendalnych"

SERWISY:


Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w piątek złożenie w Sejmie projektu ustawy, która ma zagwarantować przestrzeganie dobrych praktyk referendalnych przez "władzę, administrację i media". Rządzącym zarzuca naruszenie "europejskich standardów oraz ducha demokracji".

Zapowiedź złożenia projektu znalazła się w przekazanym mediom w piątek liście otwartym skierowanym do warszawiaków przez Kaczyńskiego oraz Piotra Glińskiego, który był rozważany jako kandydat PiS na prezydenta stolicy, gdyby doszło do przedterminowych wyborów.

"Nie chcemy, by rządzący, nadużywając prawa, skłaniali aktywnych obywateli do bierności. Dlatego wniesiemy do Sejmu projekt ustawy, która zagwarantuje przestrzeganie dobrych, referendalnych praktyk przez władze, administrację i media" - napisano w liście.

"Zmasowana akcja zniechęcania"

Jest w nim mowa o "zmasowanej akcji zniechęcania do udziału w referendum". "Naruszano europejskie standardy, a przede wszystkim - ducha demokracji. W akcję tę zaangażował się prezydent i wielokrotnie premier oraz instytucje państwowe i samorządowe, część mediów" - napisali autorzy listu.

Według PiS udział w referendum tracił "konstytucyjny walor tajności". "Dochodziły do nas także informacje o administracyjnych przeszkodach w głosowaniu, o zastraszaniu urzędników samorządowych, a nawet o nękaniu obywateli przez policję i straż miejską. Będziemy te kwestie jeszcze wyjaśniać" - zapowiedzieli Kaczyński i Gliński.

Zorganizowane 13 października referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Oddano 343 tys. 732 głosów, a aby było ważne, zagłosować powinno co najmniej 389 tys. 430 warszawiaków.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

PAP/kg/ja

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jan z Pragi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2013 18:39 ~Jan z Pragi

  A może tak, zacząć od postaw, czyli rodzina a nie tylko człapiące kaczki po betonie..

 • Hipek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2013 10:03 ~Hipek

  Proszę HGW tylko o jedno - skoro uratowała swój stołek, to niech przynajmniej nie spełnia swej obietnicy i da sobie spokój z taką aktywnością w mediach jak w miesiącu przed referendalnym. Ogłądać ją w mediach na codzień to średnia przyjemność.

 • wwl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2013 08:14 ~wwl

  Dobre praktyki uzupełniają prawo. Ich się nie reguluje się prawem.Są tam w PiS jacyś prawnicy czy tylko specjaliści od katastrof lotniczych ?

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2013 06:31 Anty PiS

  Dobre praktyki wyborów według PiSuarów będą polegać na tym, że oni wygrywają.
  Ale to tylko wasze puste życzenia, Warszawy nie zdobędziecie!

 • JaLech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2013 23:35 ~JaLech

  Tak,tak Panie prezesie, melduje że widziałem jak policja palowala tłumy chcące oddać glos w referendum, a potem rozpedzali ich armatami wodnymi. Policzylem szybciutko - w tym tłumie było 47 tys ludzi, ale wszyscy zostali rozpędzeni. Podobno większość siedzi w więzieniach, niektórzy nawet w ruskich więzieniach bo skąd w naszych tyle miejsca :-) :-) :-) Żal patrzeć na tą marną grupkę zakompleksionych ludzikow. Na szczęście mamy coraz więcej spektakularnych porażek i w efekcie obnażenia kłamstw tych błaznów politycznych razem z ich kosmicznymi teoriami. Pan prof Ronda (ps. Blef :-) ) chyba juz nie mógł patrzeć w lustro i w końcu wyplul to z siebie, tak jak mec. Rogalski i inni. LUDZIE TO NAPRAWDĘ NIE JEST POLITYKA, TO JEST JEDEN WIELKI SZPITAL PSYCHIATRYCZNY !

 • emka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2013 19:58 ~emka

  Czy oni naprawdę myślą, że ludzie któzy nie poszli głosować to stado baranów czekających co im politycy powiedząco mają robić? Nie. Mają swoje mózgi (przynajmniej większość) i zrobili to świadomie.

 • Haba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2013 19:48 ~Haba

  Ja mam lepszą propozycję: wydłużyć ciszę wyborczą do conajmniej roku i to zarówno w przypadfku wyborów jak i referendów, ale tylko takich, które mają na celu odwołanie jakiejś władzy. To ze wszystkich miar byłoby dobre rozwiązanie, bo politycy nie robiliby wody z mózgu dla potencjalnych wyborców, a wyborcy mogliby ocenić ich na podstawie tego co zrobili, a nie na podstawie ich słów. Wiadome jest, że w każdej kampanii politycy obiecują dużo więcej niż są w stanie zrealizować. I tutaj absolutnie nie zarzucam im kłamstwa, bo nie podejrzewam on to ani Tuska, ani Kaczyńskiego, Milera czy Palikota. Jestem przekonany, że każdy z nich mówi to co mówi absolutnie w to wierząc, ale jak dochodzą do władzy, to rzeczywistość okazuje się brutalnam, to wybuchnie kryzys, to pojawią się jakieś klęski żywiołowe, na które absolutnie nie mają wpływu. Dlatego lepiej by było jakby każdy Polak przed wyborami przeczytał program takiej partii, ocenił jaka jest szansa zrealizowania go, ale i przypomniał sobie rządy danej partii. I największy plus, że byłby spokój w telewizji, radio i internecie przed wyborami. I nie walałyby się nigdzie ulotki - a to jest znaczące ze względów ekologicznych.

 • Prorok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2013 19:33 ~Prorok

  PO rządzi~PO rządzi

  Przecież Warszawa wyraziła swoja wolę: węecej osób chciało panią H. G.-W. na stanowisku Prezydent Warszawy, dlatego nie poszło na referendum. A prawda jest taka, że PiS wystarczająco nagłośnił sprawę i sam jest winien zniechęcenia Warszawiaków do pójścia do referendum chociażby spotem używającym litery W, która jednoznacznie nam, Warszawiakom, kojarzy się i będzie się kojarzyć z Powstaniem Warszawskim i moim zdaniem PiS, używając symbolu W, dotknął bardzo wrażliwej części duszy Warszawy.

  PO rządzi, rządzi, ale długo już nie POrządzi.

 • PO rządzi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2013 19:15 ~PO rządzi

  Przecież Warszawa wyraziła swoja wolę: węecej osób chciało panią H. G.-W. na stanowisku Prezydent Warszawy, dlatego nie poszło na referendum. A prawda jest taka, że PiS wystarczająco nagłośnił sprawę i sam jest winien zniechęcenia Warszawiaków do pójścia do referendum chociażby spotem używającym litery W, która jednoznacznie nam, Warszawiakom, kojarzy się i będzie się kojarzyć z Powstaniem Warszawskim i moim zdaniem PiS, używając symbolu W, dotknął bardzo wrażliwej części duszy Warszawy.

 • Przykry widok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2013 18:57 ~Przykry widok

  Błagam, niech chociaż w sieci jej nie widzę !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »