Informacje

09.10.2013 12:34 referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz

Kaczyński do PKW ws. obwieszczeń. "Tysiące zgłoszeń o ich braku"

SERWISY:


Obwieszczenie w sprawie obwodów do głosowania w referendum nie zostało we właściwy sposób podane do wiadomości mieszkańców Warszawy - uważa Jarosław Kaczyński. Szef PiS zwrócił się do PKW o podjęcie pilnych działań "celem przywrócenia przestrzegania prawa" przez prezydent Warszawy.

W piśmie do przewodniczącego PKW Stefana Jaworskiego Kaczyński napisał, że 13 września prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała obwieszczenie w sprawie podania do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów, ale - zdaniem szefa PiS - "obwieszczenia tego w żaden sposób nie można uznać za podane do wiadomości wyborców, tak, aby wykonane zostały przepisy Kodeksu wyborczego oraz ustawy o referendum lokalnym".

Powodem - napisał Kaczyński - jest fakt, że obwieszczenie jest dostępne "wyłącznie na stronach internetowych Urzędu m.st. Warszawy oraz urzędów dzielnic warszawskich" i "nie jest ono rozlepione w odpowiedniej liczbie w formie afiszy w miejscach wywieszania ogłoszeń, tak aby informacje dostępne były wszystkim wyborcom, a nie tylko tym mogącym korzystać z internetu".

TU URZĄD MIASTA UKRYŁ INFORMACJE - CZYTAJ WIĘCEJ W NASZEJ WTORKOWEJ PUBLIKACJI.

- Otrzymujemy tysiące zgłoszeń od warszawiaków, którzy alarmują o braku obwieszczeń referendalnych, co należy uznać za próbę obchodzenia prawa i utrudniania mieszkańcom udziału w referendum. Należy pamiętać, że sprawa dotyczy również lokali obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, którzy powinni mieć informacje co do tego, gdzie będą mogli faktycznie zagłosować. Brak tej informacji można również uznać za dyskryminację osób niepełnosprawnych - stwierdził prezes PiS.

Jego zdaniem opublikowanie obwieszczenia na stronach internetowych nie wypełnia zapisów ustawy, gdyż "ciągle tylko niewielu wyborców ma dostęp do internetu".

Ponadto - zaznaczył - "również w internecie informacje te są trudne do odnalezienia, dostępne w zasadzie wyłącznie osobom zorientowanym w systematyce władz samorządowych, i jako takie nie mogą zostać uznane za powszechnie podane do wiadomości".

"W związku z powyższym, na podstawie art. 20 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, zwracam się do Pana Przewodniczącego z wnioskiem o podjęcie pilnych i zdecydowanych działań celem przywrócenia przestrzegania prawa przez Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy w odniesieniu do obwieszczenia o obwodach głosowania" - napisał Kaczyński.

Obowiązek podania informacji

Przepisy nakładają na organ wykonawczy jednostek samorządu terytorialnego obowiązek podania w formie obwieszczenia, do wiadomości wyborców, najpóźniej w 30. dniu przed głosowaniem informacji m.in. o numerach oraz granicach stałych i odrębnych obwodów głosowania, siedzibach komisji obwodowych i lokali dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.

Referendum ws. odwołania prezydent stolicy odbędzie się w najbliższą niedzielę. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta w Warszawie w 2010 roku, czyli co najmniej 389 430 osób.

Wszystko o referendum.

PAP/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Vlad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 18:53 ~Vlad

  Można nie lubić Kaczyńskiego, ale faktem jest że obwieszczeń nie ma. Ciekawe, czy władza przy niekorzystnym dla HGW wyniku,wykorzysta to żeby unieważnić referendum... ;/

 • abty hgw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 10:44 ~abty hgw

  Mówicie, że koszt referendum za nasze pieniądze?

  A za czyje pieniądze HGW rozdaje wielo tysięczne premie swoim urzędnikom? Z prywatnej kieszeni? Nie! Za pieniądze podatników. A jak z własnej kieszeni miała zapłacić 5 zł w Wilanowie to chciała pracownika zwolnić.

 • Vars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 07:32 Vars

  Dziękuję prezesowi za zakaz lotów nad Ursynowem ale są inne dzielnice, mieszkam na warszawskiej pradze i mi pociągi w nocy spać nie dają, piszczą i klekocą, mam nadzieję, że prezes skieruje pociągi do innych miast zamiast do Warszawy, i kolej więcej zarobi bo za dłuższe trasy ludzie więcej zapłacą, no i te demonstracje. One przeszkadzają warszawianom w pracy, niech prezes przeniesie je do innych miast.

 • Anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 06:20 ~Anka

  Ja też jako warszawiak, żądam dokładnego poinformowania mnie!

 • głupoty piszecie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 06:19 ~głupoty piszecie

  Na Mokotowie cała ściana oblepiona plakatami z informacją o okręgach. Wczoraj rejestrowałem samochód to sobie poczytałem. Nie jestem stronniczy, ale nie lubię jak ktoś nie był, nie widział i komentuje. Nie chce mi się też za bardzo wierzyć że na Ursynowie nie ma plakatów - w końcu to im najbardziej zależy.

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 04:08 Anty PiS


  Anty PiSAnty PiS

  Pojadę na Mickiewicza 49 i osobiście ci te obwieszczenie przybiję do tego durnego czoła.
  Awatar~Awatar

  Akurat, prędzej ochroniarze tobie coś przybiją do czoła. Nawet nie podejdziesz do bramy, bo cię wykopią. Kaczor jest ostrożny.
  Nikt tam nie pilnuje.Chyba, że trzyma ich w domu.

 • Łukasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 23:45 ~Łukasz

  Na Grochowie również brak obwieszczeń!
  Sam kilka dni temu pytałem znajomych bo myślałem, ze tylko u mnie nie ma.
  Białoruś!

 • bobolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 22:48 ~bobolo

  Będzie w tych samych miejscach albo w innych.

 • bobolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 22:47 ~bobolo


  Prado~Prado

  Za Kaczyńskim nie przepadam, ale obwieszczenia jakoś nie spotkałem
  vpw~vpw

  No właśnie. Władza stosuje wszelkie możliwe triki aby ukryć fakt głosowania. Brak informacji o referendum, brak ogłoszeń, brak informacji o lokalach, ostracyzm przy dodawaniu uprawnionych. Metody, z których na Białorusi i w Rosji się śmialiśmy i wytykaliśmy palcami. Wstyd i przykro. W końcu mają na prawdę dobrego prezydenta a traktują go jak ostatnią sirotę, co go trzeba chronić, bo inaczej ludzie nie obronią.

 • Tarchomin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 21:26 ~Tarchomin

  U mnie też nie widziałem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »