Informacje

11.08.2017 18:32 jaka jest procedura

Kaczyński chce pomników na 8. rocznicę katastrofy. Bez zgody radnych nie staną

SERWISY:


Jarosław Kaczyński zapowiedział, że miesięcznice ustaną, gdy staną dwa pomniki smoleńskie przy Krakowskim Przedmieściu. - Wierzę, że to będzie w 8. rocznicę tragedii - mówił podczas czwartkowego przemówienia. - Ostateczną decyzję o lokalizacji pomnika wydaje Rada Warszawy - przypominają stołeczni urzędnicy. Rada, w której większość ma Platforma Obywatelska.

Podczas 88 miesięcznicy prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, że niedługo staną pomniki upamiętniające ofiary katastrofy.

- Słyszymy coraz to nowe komunikaty i na pewno w tym momencie, w którym staną pomniki, a wierzę, że to będzie w 8. rocznicę tragedii, usłyszymy też tą ostateczną odpowiedź, niezależnie od tego, jaka ona będzie - podkreślił podczas swojego przemówienia na Krakowskim Przedmieściu.

Pomniki smoleńskie mają być dwa. Jeden poświęcony Lechowi Kaczyńskiemu, drugi ofiarom, które zginęły w katastrofie.

Na jakim etapie jest ich budowa? Jak informowaliśmy ostatnio na tvnwarszawa.pl, 6 maja upłynął termin zgłaszania się do konkursów. Wpłynęło ponad 50 zgłoszeń.

Jak podawała "Gazeta Stołeczna", jury zakończyło pierwszy etap i wybrało pięć projektów pomnika Lecha Kaczyńskiego oraz dziewięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Zwycięskie mamy jednak poznać dopiero w listopadzie. Nie ujawniono autorów, nie znamy też samych projektów. Są tylko pięciocyfrowe numery, za którymi kryją się prace.

Potrzebna zgoda radnych

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS), zerwał 1 sierpnia porozumienie ze stołecznym konserwatorem w sprawie nadzoru nad zabytkami, w tym również nad Krakowskim Przedmieściem. Nie od dziś wiadomo, że były stołeczny konserwator był niechętny budowie pomników smoleńskich. Obecny nie mówił nie, ale zaznaczał, że Krakowskie Przedmieście to przestrzeń "trudna do zaprojektowania". Teraz decyzje o lokalizacji monumentów zatwierdzi urzędnik wojewody.

Ale do budowy to nie wystarczy.

Inwestor musi mieć akceptację zarządcy terenu. Kolejny etap to zgoda Rady Warszawy i  pozwolenie na budowę .

- Ostateczną decyzję o lokalizacji pomnika wydaje Rada Warszawy. Konserwator zabytków ma rolę doradczą, bez jego opinii nie można postawić pomnika, ale decyzję podejmuje rada – mówi Magdalena Łań z wydziału prasowego stołecznego ratusza.

- Konserwator wojewódzki, który będzie zarządzał Krakowskim, może zmienić decyzję poprzedniego konserwatora. Ale aby powstał pomnik smoleński, musi być pozytywna opinia rady miasta. Tym bardziej, że rada podjęła dwa lata temu uchwałę o lokalizacji tego pomnika. Ta uchwała nie została zmieniona, ani odwołana - dodała Łań. Chodzi o zgodę na monument przy ulicy Trębackiej.

Aby zmienić uchwałę lub podjąć nową musi wpłynąć wniosek do rady. Taki wniosek może złożyć, przewodniczący rady, prezydent stolicy, komisja radnych, grupa co najmniej pięciu radnych lub 15 tysięcy mieszkańców.

Platforma godzi się na pomniki

W piątek posłowie PO odnieśli się do słów Kaczyńskiego. - Ja zgadzam się, że pomniki powinny powstać. Ale powinny powstać w zgodzie i spokoju. Mam nadzieję, że dożyję czasu że będziemy pamiętali o ofiarach katastrofy smoleńskiej, a nie o tym kto, gdzie i jak długo maszerował - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Jeżeli zostanie znalezione odpowiednie miejsce które nie będzie wykraczało poza ochronę konserwatora zabytków. Jeżeli ten pomnik będzie ciekawą formą to sprawa jest otwarta, ale nie można robić niczego na siłę i wbrew mieszkańcom warszawy wbrew konserwatorowi i wbrew miastu - podsumowała.

ZOBACZ MATERIAŁ PROGRAMU "POLSKA I ŚWIAT" O POMNIKACH SMOLEŃSKICH:

 

Zobacz konferencję wojewody na temat pomników:

md//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2017 15:08 Bl0to

  Rektor~Rektor

  PiS cieszy się zdecydowanie największym poparciem Polaków 40 proc.


  We wsiach, więc niech rządzi we wsi.

 • Cieszy się

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2017 14:39 ~Cieszy się

  Rektor~Rektor

  PiS cieszy się zdecydowanie największym poparciem Polaków 40 proc.

  Co tak mało, od razu wal 120 procent !

 • Platforma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2017 14:07 ~Platforma

  Platforma Obywatelska nie interweniowała, kiedy polskie firmy padały jak muchy przy budowie autostrad, kiedy rozkręcała się karuzela podatkowa, chwilówki, polisolokaty czy piramida Amber Gold.

 • Zasługi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2017 14:07 ~Zasługi

  Ktoś~Ktoś

  To jeszcze tylko proporcjonalnie 22 000 miesięcznic katyńskich i 500 pomników za ofiary NKWD w Katyniu i powiem że sprawiedliwość istnieje. W czym ofiary zbrodni Katyńskiej są gorsze od tych 96 ofiar? w czym jest gorsze oddanie życia za to że jest się Polakiem od jakiegoś wypadku spowodowanego mgłą i Generałem Andrzejem Błasikiem który sam się mianował do podawania wysokości?

  Ale za to Lech Kaczyński mianował go generałem z pominięciem paru stopni pośrednich.

 • Meldunek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2017 13:54 ~Meldunek

  andy~andy

  Pomnik nieudacznika Kaczyńskiego, który zasłużył się dla Polski wojenkami z Tuskiem i tym że zginął w katastrofie lotniczej, to pomysł jak z filmów Barei. Warszawiacy NIE CHCĄ pomnika tego satrapy. I tyle.

  E tam, zaraz satrapy ! To był ciamajda, we wszystkim posłuszny swojemu piekielnemu bratu : " Panie prezesie, melduję wykonanie zadania ! " Powiedział PREZYDENT POLSKI.

 • HGW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2017 13:52 ~HGW

  Wasze miesięcznice, nasze kamienice

 • Rektor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2017 13:51 ~Rektor

  PiS cieszy się zdecydowanie największym poparciem Polaków 40 proc.

 • Działka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2017 13:46 ~Działka

  Zdzichu123Zdzichu123

  A może kupi sobie działkę i postawi tam pomnik bratu ??

  On przecież ma działkę, na której stoi dom z ogrodem, oczywiście cudzym, podarowany tatusiowi Jarosława i Lecha za zasługi dla Partii, przez wrażą PRL

 • andy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2017 13:36 ~andy

  Pomnik nieudacznika Kaczyńskiego, który zasłużył się dla Polski wojenkami z Tuskiem i tym że zginął w katastrofie lotniczej, to pomysł jak z filmów Barei. Warszawiacy NIE CHCĄ pomnika tego satrapy. I tyle.

 • Krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2017 13:34 ~Krzysztof

  Polska jest naprawiana, ludzie to czują. Firmy poszukują pracowników, gospodarka się poprawia, są olbrzymie inwestycje. Większość Polaków odczuła dobrą zmianę jako korzystną dla siebie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »