Informacje

05.09.2019 17:52 zapowiedział w siedlcach

Kaczyński: będzie województwo Warszawa i okolice

SERWISY:

Jarosław Kaczyński zapowiedział podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości podział obecnego województwa mazowieckiego na dwa. Jedno ma objąć Warszawę i okolice. To nie pierwszy raz, gdy padają takie zapowiedzi.

- My chcemy, żeby te ziemie się rozwijały, my jesteśmy za polityką zrównoważonego rozwoju i to nie tylko w słowach, ale także w czynach. Robiliśmy to już w czasie naszych poprzednich rządów - powiedział do zgromadzonych Kaczyński podczas konwencji regionalnej PiS w Siedlcach.

"Jedyne rozwiązanie, które zamknie ten problem"

Przekonywał, że zdaje sobie sprawę z "trudnego problemu województwa mazowieckiego, które z punktu widzenia przeciętnych dochodów jako całość jest bardzo wysoko ze względu na bardzo wysokie dochody w Warszawie", mimo że dochody w pozostałej części województwa mazowieckiego, dalej od stolicy, są znacząco niższe.

- My tę sprawę będziemy chcieli załatwić, bo to nawet mimo pewnych posunięć w odniesieniu do UE, bo takie posunięcia zostały rzeczywiście podjęte, jest za mało. Po prostu trzeba będzie to zrobić w ten sposób, że będzie województwo Warszawa i okolice i województwo mazowieckie - powiedział Kaczyński.

Według lidera PiS "jest to jedyne rozwiązanie, które zamknie ten problem".

Wielka Warszawa

To już kolejne podejście Prawa i Sprawiedliwości do zmian w województwie mazowieckim. Przypomnijmy: w styczniu 2017 roku do Sejmu trafił projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy.

Pomysł zakładał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Jedną z nich miała być Warszawa. Pozostałe to okoliczne gminy.

Na sprzeciw lokalnych włodarzy nie trzeba było długo czekać. Gminy podejmowały krytyczne stanowiska i uchwały o przeprowadzenie referendum.

Ostatecznie PiS wycofał się z projektu, o czym poinformował Jacek Sasin (poseł, a obecnie również wicepremier) w kwietniu 2017 roku. Zastrzegł jednak, że prace zmierzające do powstania takiej metropolii nie powinny całkowicie ustać. - Uważamy, że ustawa jest potrzebna i w jakiejś przyszłości powinna zafunkcjonować – mówił wówczas.

 

kz/PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2019 07:56 ~sowa

  Kilka lat temu wyprowadziłam się z Warszawy na wieś (50 km od domu w Warszawie). Jak PiS zrealizuje pomysł, granicę Warszawy będę miała za stodołą sąsiada. Płakać, czy śmiać się?

 • RafKolejarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2019 11:30 ~RafKolejarz

  Przy proponowanym podziale Mazowsza na woj. mazowieckie i woj. warszawskie Koleje Mazowieckie będą mogły utrzymać przewozy tylko na trasach Warszawa Zach. - Skierniewice /Skarżysko Kam./ Łowicz, Warszawa Praga -Działdowo, Warszawa Wschodnia - Dęblin/ Łuków.
  Przez Warszawę pociągi KM z pasażerami już przejechać nie będą mogły, bo na to nie zezwala ustawa o transporcie kolejowym oraz ustawa o transporcie publicznym (pociąg międzywojewódzki osobowy może dojechać do pierwszej stacji węzłowej w sąsiednim województwie).
  Jeśli taki podział administracyjny wejdzie w życie, nastanie kolejny bubel prawny, niespójny z pakietem ustaw i rozporządzeń już obowiązujących w polskim prawie.
  Ale za czasów nocnego pisania ustaw przez pis kto się przejmuje spójnością przepisów?

 • POLOK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2019 05:51 ~POLOK

  Wy panie Kaczynski to jestescie tylko za ruinowaniem w Polsce tego co jeszcze dobrze dziala i za jej rozkradaniem przez wasza, watykanska i rydzykowa sekte - Narod was z tego wkrotce dokladnie rozliczy !!

 • wawat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2019 05:11 ~wawat

  Przy takim podziale na dużej części obecnego woj.mazowieckiego znika wspólny bilet, znikają eLki. Bo to co teraz jest razem, potem będzie w osobnych województwach.

 • Balcerek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2019 18:30 ~Balcerek

  Klawo by było utworzyć jeszcze województwo radomskie :)

 • już od 2016 r

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2019 14:23 ~już od 2016 r

  NUTS jestem na tak~NUTS jestem na tak

  akurat w kontekście NUTS i przydzielania srodków unijnych to bardzo dobry pomysl. wkoncu mazowieckie zacznie otrzymywać srodku UE na infrastrukturę na wsiach mazowieckich co jest bardzoooo potrzebne !

  W systemie NUTS Warszawa jest już oddzielona pod koniec 2016 r. Środki dla reszty Mazowsza są dzielone niezależnie.

 • jaceksasin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2019 14:17 ~jaceksasin

  Jak sobota to tylko do lydla do lydla , po flaszke tam , a potrm na parking rampampapam , jak sobota to tylko do lydla do lydla

 • xxl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2019 13:44 ~xxl

  Biszkopt wstał lewą nogą i robi zmiany !

 • Grzegorz Rokicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2019 13:37 ~Grzegorz Rokicki

  Już oddzielono w 2016 r~Już oddzielono w 2016 r

  Warszawa i okoliczne powiaty zostały oddzielone od Mazowsza już pod koniec 2016 r.. Zrobiono to ze względu na środki z Unii Europejskiej. Podział ten istnieje tylko w danych Eurostatu, który prowadzi badania w regionach. Wszystko po to, aby lepiej wykorzystywać fundusze strukturalne. Zgodnie z danymi UE Mazowsze przekracza średnią unijną jeśli chodzi o PKB na mieszkańca. Problem w tym, że kwotę znacząco zawyża Warszawa.
  Dlatego teraz formalne utworzenie nowego województwa Warszawskiego to tylko mnożenie dodatkowych urzędów i urzędników. Nowy urząd wojewódzki dla Warszawskiego, nowy urząd marszałkowski dla Warszawskiego itd.
  .  Dziękuję za ten głos rozsądku w tym szaleństwie!

  Powód, jaki podaje poseł Kaczyński jest fałszywy właśnie z tego względu, że dla celów statystyki Unijnej region warszawski jest już wydzielony z Mazowsza, więc "reszta województwa" nie traci na obecności Warszawy w strukturach województwa.

  W PiS-ie jak zwykle: kłamaliśmy, kłamiemy i kłamać będziemy - byle tylko rządzić.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2019 12:47 ~warszawiak

  NIE BĘDZIE!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »