Informacje

23.08.2017 17:46 na odolanach

Kable zablokowały budowę szkoły. Jest nowa lokalizacja

SERWISY:

U zbiegu Ordona i Jana Kazimierza powstanie nowa szkoła podstawowa na Odolanach - taką decyzję, jak dowiaduje się portal tvnwarszawa.pl, podjęły ostatecznie władze dzielnicy Wola. Wyznaczenie nowego miejsca było konieczne po tym, gdy okazało się, że w budowie na pierwotnie wyznaczonej działce przeszkadzają linie wysokiego napięcia.

Początkowo szkoła miała powstać na skrzyżowaniu Sowińskiego i Grodziskiej. Z lokalizacji jednak zrezygnowano, bo pojawiła się kolizja z trzema liniami wysokiego napięcia. Dzielnica rozważała nawet przebudowę linii, ale wskutek przeprowadzanych ekspertyz ustalono, że rozwiązanie to będzie: po pierwsze - dość kosztowne (od pięciu do ośmiu milionów złotych), a po drugie - mogłoby opóźnić budowę placówki.

Dwa warianty

Zdecydowano się więc wyznaczyć nowe miejsce. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, władze Woli rozważały dwie działki. Pierwsza znajdowała się w rejonie ulic Kasprzaka, Ordona i Jana Kazimierza. Druga - przy Karlińskiego, a dokładniej u zbiegu Sowińskiego i Karlińskiego (po zachodniej stronie bloku dewelopera ROBYG).

Decyzja miała być podjęta najpóźniej po wakacjach, ale jak dowiedzieliśmy się w czwartek w urzędzie dzielnicy - już zapadła.

- Wybraliśmy działkę przy skrzyżowaniu Ordona i Jana Kazimierza - oświadczył Mariusz Gruza, rzecznik dzielnicy Wola. - Zadecydowała o tym skomplikowana sytuacja prawna tej drugiej działki. Okazało się, że są do niej roszczenia - dodał.

Kłopotliwe roszczenia

Taka decyzja zapewne nie zadowoli części mieszkańców Odolan, którzy kilka dni temu rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją, aby szkołę zbudować… przy Karlińskiego, a nie przy Ordona.

"Lokalizacja nowej placówki w okolicy ul. Ordona spowoduje, że w bardzo bliskim sąsiedztwie (w promieniu 200 metrów) będą dwie szkoły podstawowe. Oznacza to, że dzieci z zachodniej części ul. Jana Kazimierza i kolejnych pojawiających się osiedli będą miały do pokonania dystans około dwóch kilometrów. Lokalizacja przy ul. Karlińskiego jest natomiast lokalizacją centralną dla obszaru z ulicą Jana Kazimierza i pozwoli na równomierne rozłożenie placówek oświatowych" - czytamy w liście skierowanym do zarządu i rady dzielnicy.

Jego autorzy wskazują też, że działka na Karlińskiego jest większa, zaś sama ulica bardziej lokalna i zdecydowanie mniej ruchliwa niż Ordona. Co ma istotny wpływ na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

"Kolejnym argumentem przemawiającym za lokalizacją szkoły przy ul. Karlińskiego jest bliskość terenu zielonego u zbiegu ulic Sowińskiego i Jana Kazimierza, który może być wykorzystywany dla dzieci z oddziału zerowego i klas I – IV" - podkreśla na koniec autorka petycji Anna Latoszek.

"Nie możemy sobie pozwolić na opóźnienia"

- Sytuacja była rozważana zarówno na poziomie dzielnicy, jak i miasta - przyznaje w rozmowie z tvnwarszawa.pl rzecznik Gruza. - Nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek opóźnienia przy budowie i  realizacji tej inwestycji. Odolany rozbudowują się w bardzo szybkim tempie, więc jakiekolwiek problemy prawne związane z rozpoczęciem inwestycji, które mogłyby się pojawić musieliśmy wykluczyć - wyjaśnia.

Jak dodaje, status działki przy Ordona i Jana Kazimierza jest bez zarzutu i to przede wszystkim zaważyło o wyborze tego właśnie miejsca. - Nie przewidujemy tu jakichkolwiek problemów proceduralnych, więc będziemy mogli szybko ruszać z inwestycją - zapewnia nasz rozmówca.

Szkoła na Odolanach ma pomieścić ponad 700 dzieci. Rada Warszawy zarezerwowała w Wieloletniej Prognozie Finansowej kwotę 40 milionów złotych na jej budowę. Początkowo planowano kompleks składający się z podstawówki i gimnazjum, ale ze względu na reformę edukacji likwidującą gimnazja, zdecydowano się na ośmioletnią szkołę podstawową.

Placówka powinna być gotowa do 2019 roku.

Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Daga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2017 09:50 ~Daga

  No to lipa :(

 • Andre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2017 11:41 ~Andre

  Jak zwykle urzędnicy podejmują decyzę o lokalizacji szkoły bez konsultacji społecznej.
  Konieczność wydania pieniędzy na likwidację słupów energetycznych to żadne usprawiedliwienie dla zaniechania budowy potrzebnej w tym miejscu szkoły.
  W mieście takie linie wysokiego napięcia się prowadzi pod ziemią, żeby zmniejszyć natężenie szkodliwych pól elektromagnetycznych. Nikt nie chce mieć promieniujących drutów za oknem ani nad głową swoich dzieci!

 • precz z cenzurą postów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2017 11:22 ~precz z…


  hphu~hphu

  Na Ursynowie na Ciszewskiego budują duży blok i jakoś opłacało się zakopać kable
  juze~juze


  Bo deweloper dal w lape. To samo przy trasie AK , okna blokow wygladaja na trase i jakos komus nie przeszkadzalo a normalnemu czlowiekowi nie chca dac pozwolenia na bdowe bo np za 100lat bedzie trasa 20m od twojej dzialki


  Nie dał w łapę tylko zapłacił za przeniesienie kabli pod ziemię.
  A urzędnicy decydujący o lokalizacji szkoły nie mają albo kasyna takie przeróbki,albo nie mają rozumu.

 • ja wiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2017 10:09 ~ja wiem

  długi~długi

  Jakie kable? Tam nie ma żadnych kabli. Są przewody linii wysokiego napięcia. To nie kable.

  Autorowi artykułu chodziło o byłych UBeków.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2017 10:06 ~Xavery

  deweloper~deweloper

  ludzie takie kable się zakopuje!

  Się zakopuje w miejscu zamieszkałym przez ludzi. Obecna infrastruktura energetyczna powstała w czasach kiedy domy mieszkalne w pobliżu można było policzyć na palcach jednej ręki a sama okolica była jednym, wielkim terenem przemysłowym. Nikomu nie śniło się, że tereny te zostaną na gwałt zabudowane budownictwem mieszkaniowym. No ale stało się a niektóre relikty infrastruktury przemysłowej pozostały i nie dadzą się tak łatwo zneutralizować.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2017 10:00 ~Xavery

  jan~jan

  zamiast odprowadzać dzieci na piechotę do szkoły, będzie trzeba je wozić samochodem

  Zamiast klas 20-osobowych będą 40-osobowe. Jak zwykle, nic nie warte rozterki lemingów.
  Niestety, nie każdy ma komfort zajmowania się 24godz/dobę o myśleniem o umęczonej Ojczyźnie.

 • ktos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2017 09:23 ~ktos

  ech te niedobre kable, zablokowały budowę, jak one mogły?
  Ciekawe co jeszcze kable zablokują...
  Ciekawe gdzie miał oczy ten kto pierwotnie planował tam szkołę..

 • end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2017 07:32 ~end

  Nie dajcie się zwieść tam będzie linia tramwajowa ! informacje na ten temat są w internecie !

 • długi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2017 07:31 ~długi

  Jakie kable? Tam nie ma żadnych kabli. Są przewody linii wysokiego napięcia. To nie kable.

 • faf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2017 07:19 ~faf

  Owszem wystarczy schować kable pod ziemią ale trzeba też powymieniać słupy na krańcowe, znaleźć dla nich miejsce a to kosztuje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »