Informacje

12.11.2011 07:40 PONAD 30 SĘDZIÓW CZEKA NA ZATRZYMANYCH

"Już nigdy nie odważą się przyjechać na gościnne występy"

SERWISY:

Sąd dla Warszawy Śródmieście jest przygotowany, aby w trybie przyspieszonym rozpatrywać wnioski policji i prokuratury o ukaranie osób uczestniczących w piątkowych zajściach w Warszawie - zapewnił rano w TVN24 minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Podczas piątkowych starć w trakcie manifestacji z okazji Święta Niepodległości zatrzymano 210 osób.

Kwiatkowski w rozmowie z dziennikarzami w nocy z piątku na sobotę powiedział, że od soboty rano do sądu dla Warszawy Śródmieście powinny wpływać pierwsze wnioski o ukaranie - w trybie przyspieszonym - winnych piątkowych zajść. Zapewnił, że pracować ma ponad 30 sędziów. Część z nich musiała wrócić z urlopów.

Obcokrajowcy wśród zatrzymanych

Rano minister w TVN24 nie wykluczył też, że pomagać w karaniu wandali będą inne sądy. - Będę rozmawiał o ewentualnym wzmocnieniu tego sądu przez inne sądy warszawskie, gdyby ilość tych wniosków była duża. Dzisiaj mówimy o 210 osobach, z czego bardzo duża liczba to obcokrajowcy - powiedział Kwiatkowski.

Podkreślił jednocześnie, że tryb przyspieszony dotyczy również obcokrajowców, którzy są wśród zatrzymanych. - Taka osoba podlega identycznym rygorom jak polscy obywatele. Może być zatrzymana, osądzona i aresztowana - powiedział. Przypomniał, że trzy lata temu Polska podpisała z krajami UE porozumienie "o szybkiej realizacji wyroków sądowych".

Dlatego Kwiatkowski ma nadzieję, iż szybkie działania policji, prokuratury i sądów sprawią, że "już nigdy żaden obcokrajowiec nie odważy się przyjechać do Polski, aby wywoływać burdy". "Nigdy nie odważy się przyjechać na +gościnne występy+ i zakłócać nam nasze święto" - dodał.

Kwiatkowski podkreślił, że nie było możliwości zatrzymania chuliganów na granicy. Szef resortu sprawiedliwości nie ukrywa też, że zatrzymania prewencyjne mogłyby być krokiem idącym za daleko.

- W zasadzie wszystkie kraje UE są w Schengen. Nie ma możliwości działań prewencyjnych, nie ma już bowiem kontroli na granicy. Zatrzymania prewencyjne były szeroko stosowane w przeszłości, ale przed rokiem 1989 - powiedział Kwiatkowski. I dodał: - Jestem za dalej idącymi uprawnieniami policji, ale zatrzymania prewencyjne to jest środek idący o pół kroku za daleko.

Minister o zmianach w prawie

Pytany o decyzje prezydenta, który zlecił prawnikom prace nad znalezieniem rozwiązań, które - bez zmiany konstytucji - nowelizowałyby Prawo o Zgromadzeniach, minister nie chciał wypowiadać się przed zapoznaniem się z tym projektem.

Zaznaczył jednak, iż należy ocenić dwie wartości: z jednej strony wolność wypowiadania swoich poglądów, z drugiej strony ta wolność musi być ograniczona w sytuacjach, kiedy jest wykorzystywana do tego, aby wywoływać zamieszki.

Czytaj także na tvn24.pl

tvn24.pl/nsz/tr//js

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ave

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 13:48 ~ave

  przydało by się ZOMO i ORMO spacyfikować tą bandą w zarodku, woda,gaz jak trzeba gumowe kule,tak że by za rok na samą myśl bał się nawet telewizor włączyć
  po mojemu im się to święto nie podoba woleli by być pod jakimś zaborem austro-pruskim ,rosyjskim czy germańskim?
  brakuje Piłsudskiego na nich
  ehhh....szkoda pisać

 • eusebio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 12:09 ~eusebio

  Dlaczego ten pseudo minister bredzi? Na jakiej podstawie prawnej zostali zatrzymani kibice jadący na Litwę i do Czech.

 • Dumny_obywatel_Europy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 11:25 ~Dumny_obyw…

  Wypowiedź Kwiatkowskiego jest skandaliczna i nietolerancyjna. Jesteśmy w Europie i jesteśmy Europejczykami, a nie jakimiś Polakami, więc nie ma czegoś takiego jak "nasze święto". Wszyscy mają prawo brać w nim udział. Wnoszę o rozporządzenie nakazujące wywieszenie tęczowej flagi oraz flagi UE podczas następnych pochodów. Dodatkowo, w ramach zrzucenia jarzma tradycji, przejawiającej sie śpiewaniem obrzydliwych nacjonalistycznych pieśni, domagam się by przy kolejnych świętach obowiązkowo sprowadzić bębnistów z Afryki, australijskich Aborygenów oraz meksykańskich mariachi. Zamiast nacjonalistycznych proporców mają być baloniki, wstążeczki i grill z kiełbaską. Dość tych faszystowsko-nacjonalistyczno-szowinistyczno-seksistowskich prezentacji zacofania i ciemnogrodu!

 • Warszawiankla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 10:36 ~Warszawiankla

  Wstyd, że Polska młodzież "bawi" się w taki sposób. Jak chcesz być chuliganem to miej cywilna odwagę pokazać swoją twarz, i zarazem swoja tożsamość. Ale nie oni są odważni dopóki nie wiadomo kim są, boją się odpowiedzialności.
  Ja bym ich ukarała najwyższym wymiarem kary jaki przewiduje polskie prawo. Kary grzywny i ciężkich prac na rzecz miasta i poszkodowanych. A jak są nieletni, to trzeba ukarać rodziców, bo to oni są odpowiedzialni za ich "zabawy".
  Zgadzam się z Kubą, zero szacunku dla szumowin i wandali. Przestańmy chować głowę w piasek - powiedzmy wszyscy DOSYĆ.

 • itd...

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 10:03 ~itd...

  obliczyć straty i nakładać taką kaucję (jak przy wynajmie mieszkania) na organizatorów demonstracji

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 09:03 ~Kuba

  Ja jako Warszawiak żądam dla nich najsurowszej kary jaka jest przewidziana w kodeksie karnym. Zero szacunku dla tych szumowin...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »