Informacje

09.05.2018 16:03 ZINTEGROWANA KARTA MIEJSKA

Już nie tylko w plastiku.
Kartę miejską załadujesz na telefon

SERWISY:


Oprócz plastikowej karty miejskiej miasto planuje wprowadzić kartę cyfrową, którą będzie można wgrać na tablet lub telefon. Nowy system ma ułatwić korzystanie nie tylko z komunikacji, ale też z parkingów, rowerów miejskich czy obiektów sportowych. Na razie ruszył przetarg na wykonanie analizy. Całość ma zostać wdrożona w 2023 roku.

Zintegrowana Karta Miejska ma być "kartą" tylko z nazwy. - To jest cyfrowa technologia, a nie fizyczna karta w ręku. Będzie mogła funkcjonować na urządzeniach mobilnych, takich jak laptopy czy tablety albo będzie można ją zakodować na kartach czipowych. Choć jeśli ktoś będzie chciał korzystać z plastikowej karty, również będzie taka możliwość - powiedział nam Michał Grobelny z Zarządu Transportu Miejskiego.

Po pierwsze transport publiczny

Głównym elementem karty ma być transport publiczny, bo ten ma zdecydowanie największy udział w miejskich usługach. - Chcemy wprowadzić wiele ułatwień, poprawić efektywność niektórych rozwiązań i dodać zupełnie nowe funkcjonalności dotyczące między innymi płatności czy planowania podróży - poinformowała wiceprezydent Renata Kaznowska.

Zintegrowana Karta Miejska ma być wyposażona w tak zwanego cyfrowego asystenta podróży. Dzięki niemu będzie można wskazać cel podróży i wybrać optymalną drogę i środek transportu (podobnie jak w systemie jakdojade.pl). W sugerowanych podpowiedziach system ma obejmować też parkingi, rowery miejskie, wypożyczalnie i stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Pasażerowie będą mogli zobaczyć, czy i gdzie znajdują się na przykład wolne miejsca parkingowe albo rowery do wypożyczenia. "Zaplanowano także wprowadzenie systemu prostych i wygodnych płatności za przejazdy środkami transportu publicznego, uzależniający opłatę od przebytej odległości" - podkreślają urzędnicy ZTM w komunikacie prasowym.

Władze Warszawy mają nadzieję, że takie rozwiązanie zwiększy popularność transportu publicznego i zmniejszy liczbę prywatnych aut na warszawskich ulicach. Jednak Zintegrowana Karta Miejska ma obejmować nie tylko transport.

Dostęp do innych usług

Jak mówi nam Michał Grobelny z ZTM, w grę wchodzą również inne miejskie usługi, takie jak dostęp do obiektów sportowych czy ośrodków kulturalnych. Na czym dokładnie miałaby polegać ta technologia? - To wszystko ma wskazać analiza przedwdrożeniowa, na którą ogłosiliśmy przetarg. Dopiero ona wskaże zakres usług, które będziemy integrować i sposób, w jaki będzie to robić - zapowiada Grobelny.

Wspomniany przetarg został ogłoszony 7 maja. Otwarcie kopert z ofertami planowane jest na 25 maja. Jeśli chodzi o kryteria oceny oferentów, największe znaczenie - jak mówi Grobelny - ma odgrywać nie tylko cena (35 procent oceny), ale też "metodyka realizacji prac" (30 procent oceny) i "koncepcja przedmiotu realizacji zamówienia" (35 procent oceny).

Urzędnicy zwracają uwagę, że podobne rozwiązania do Zintegrowanej Karty Miejskiej doskonale sprawdzają się już w innych dużych miastach europejskich - Londynie, Barcelonie czy Kopenhadze.

W Warszawie docelowo projekt miałby być wdrożony do 2023 roku.

CZYTAJ TAKŻE O MOTOCYKLISTACH, KTÓRZY OD MAJA MOGĄ JEŹDZIĆ PO WYBRANYCH BUSPASACH

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 21:07 ~Jacek

  cymbały ratuszowe~cymbały ratuszowe

  A przepraszam bardzo, kiedy wprowadzono obowiązek posiadania laptopa, tabletu czy komórki? Czy miasto zamierza finansować zakup takiego urządzenia? Co za banda matołów dorwała się do rządzenia miastami?!  No na pewno nie są to większe matoły od kogoś kto czyta bez zrozumienia tekstu gdzie wyraźnie jest napisane że bilet będzie kodowany też na karcie czipowej.

 • Dyzio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 12:39 ~Dyzio

  Znaczy tu też wraca nowe bo ja np. lata temu na warszawskiej karcie miałem i miesięczny i wpłaconą forsę, którą z reguły opłacałem w parkomatach opłaty parkingowe ...

 • cymbały ratuszowe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 12:01 ~cymbały ratuszowe

  A przepraszam bardzo, kiedy wprowadzono obowiązek posiadania laptopa, tabletu czy komórki? Czy miasto zamierza finansować zakup takiego urządzenia? Co za banda matołów dorwała sie do rządzenia miastami?!

 • jkl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 10:23 ~jkl

  londyn ma taryfe "plaska" dla autobusow. strefy dzialaja dla metra i pociagow (w tym "dlr"

 • John Harry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 09:44 ~John Harry


  nick~nick

  Pełna inwigilacja pod pozorem ułatwienia życia. Będzie wiadomo gdzie byłeś, kiedy, co jadłeś, albo oglądałeś.
  z nogi na nogę~z nogi na nogę

  A po jedzeniu nie zapominajmy o posiedzeniu. Czy czipy wskażą optymalną drogę do najbliższej wolnej kabiny i prześlą przez satelitę do ratusza pełen raport?


  A wiesz ze to możliwe? Niedawno pisano o projekcie zakupu kilkunastu supernowoczesnych kabin dla Warszawy... może to część jakiegoś złożonego planu?

 • czip

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 07:56 ~czip

  A nie prościej byłoby zaczipować wszystkich 'prawdziwych' Warszawiaków?

 • CWP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 07:38 ~CWP

  "Przetarg na wykonanie analizy" mówicie? Czyli trzeba parę baniek na kampanię przytulić...

 • rosłoń

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 07:09 ~rosłoń

  I frytki do tego.

 • kasza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 07:04 ~kasza

  Skoro na laptopy to może jeszcze na playstation lub xboxa? I jeszcze na inteligentny smart odkurzacz. W sumie jest nawet dosyć poręczny.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 06:59 ~nick

  Po hu mi to wszystko na takuej karcie? Wprowadźcie lepiej karty w formi naklejek lub breloczków, bo każdorazowe szukanie karty, aby pokonać bramkę meyra to absurd. Nie rozumiem po co tak? W autobusach wsiadasz i jedziesz, a w metrze kretyńskue branki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »