Informacje

07.06.2018 14:01 trwają badania

Już 52 osoby z objawami zatrucia.
Trzy rodzaje ciast na celowniku sanepidu

SERWISY:

Do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej docierają kolejne sygnały o zatruciach po spożyciu ciast w popularnej sieci kawiarni. W środę liczba poszkodowanych wzrosła do 52. Wśród nich jest sześcioro dzieci. 21 osób nadal przebywa w szpitalu.

Po raz pierwszy o zbiorowym zatruciu informowaliśmy w poniedziałek. Rzeczniczka sanepidu mówiła wówczas o 18 osobach, którym mogły zaszkodzić ciasta z kremem kupione w kawiarniach sieci Green Caffe Nero.

Z dnia na dzień zgłaszała się coraz większa liczba poszkodowanych. We wtorek było to 31 przypadków zachorowań, w środę już 41. Najnowsze dane Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczne przekazała w czwartek po południu.

"Do dnia 7 czerwca zgłoszono ogółem 52 przypadki zachorowań, w tym sześcioro dzieci. Z tego 21 osób jest hospitalizowanych, w tym troje dzieci" - czytamy w komunikacie.

Trzy ciasta na celowniku sanepidu

- Wstępne badania wskazują, że u dwóch pierwszych osób (w tym u dziecka) wykryto salmonellozę typu D – informowała w środę Joanna Narożniak. Podkreśliła jednak, że są to wstępne badania, a nie ostateczna diagnoza. Na nią czeka się około 7-10 dni, więc pierwsze pewne wyniki powinny być znane pod koniec tego tygodnia.

Z ustaleń inspektorów wynika, że do zatruć doszło w dniach od 27 do 31 maja. Sprawa wyszła na jaw w czasie długiego weekendu, kiedy do sanepidu zaczęli zgłaszać się pierwsi poszkodowani.

PSSE natychmiast wszczęła kontrole w lokalach sieci, które od niedzieli trwają do dziś. Jak dotąd udało się skontrolować 21 zakładów, w których stwierdzono nieprawidłowości dotyczące "przerwania łańcucha chłodniczego oferowanych produktów". Inspektorzy nałożyli na lokale mandaty w wysokości 4800 złotych. Poza tym kontrole dotknęły też piekarnię, która jest dostawcą ciast.

"Podejrzanym i wskazanym przez osoby chore nośnikiem zakażenia były prawdopodobnie trzy rodzaje ciast z kremem niepoddanym obróbce termicznej: chałwowe, tort bezowy, ciasto zielony mech" - czytamy w komunikacie sanepidu.

Kawiarnia wycofuje ciasta

Firma nie zamiata sprawy pod dywan. Prezes sieci zapewniał, że są w kontakcie z osobami, które się zatruły. Poinformował też o wycofaniu z oferty ciast z kremem, które mogły być potencjalną przyczyną zatrucia. Decyzja ta dotyczy wszystkich kawiarni w Polsce.

Poza tym, już po pierwszych kontrolach, kawiarnia wprowadziła zalecenia sanepidu dotyczące ekspozycji ciast.

W poniedziałek w mediach społecznościowych prezes Adam Ringer opublikował (w formie wideo) przeprosiny za zaistniałą sytuacją. Zapowiedział też, że proporcjonalnie do poniesionych szkód firma będzie wypłacała odszkodowania.

kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Cat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2018 01:27 ~Cat

  jestem cudowny i ładny~jestem cudowny i ładny

  Za niskie te kary w stosunku do stworzonego zagrożenia i kosztów leczenia zatrutych!! Co to 5 tys. dla takiej korpo?!!! To samo z paleniem śmieci zamiast ich utylizacją - te kary powinny iść w miliony + aresztowania, tak aby w przyszłości każdy cwaniak zastanowił się dwa razy zanim zachce mu się "oszczędzać"...


  To jest chyba jakiś mandat z sanepidu, z poszkodowanymi kawiarnia się kontaktuje telefonicznie i uzgadniają rekompensaty/zwrot kosztów za leczenie etc. i starają się jakoś fair rozwiązać problem, takie miałam wrażenie.

  Ale jestem ciekawa, czy rzeczywiście u kogoś stwierdzono salmonelle?: to mogłoby wskazywać na winę po stronie dostawców produktów (salmonella "sama się nie zrobi" nawet jeśli ciasto jest tak długo i źle przechowywane, że spleśnieje;)albo działania wchodzącej na rynek konkurencji (jakaś inna sieciówka ma się pojawić w PL?) A jeśli nie salmonella tylko ciężkie zatrucie - to sytuacja jest mega słaba. Często piłam tam poranną kawę, przyjemnie siedzi się w większości ich kawiarnii w ciągu dnia, ale od dawna zauważyłam, że jedzenie jest przechowywane w dziwny sposób - rano kanapki są świetne w porównaniu z konkurencją, świeże i z naturalnych składników, ale po południu/wieczorem w upalny dzień często nie wyglądały na zbyt jadalne:( Są róźnice duże między poziomem higieny w poszczególnych kawiarniach tej sieci......

 • konsument

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2018 08:17 ~konsument

  Lipę straszną odwalili. Nie byłem nigdy w tej kawiarni ale z komentarzy na różnych stronach wnioskuję, że niewłaściwe przechowywanie nie było dla nikogo tajemnicą. Z drugiej strony, myślę, że osoby które nie zgłosiły się max do środy to naciągacze, którzy liczą na odszkodowanie...

 • ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 22:04 ~ania

  chce tylko dodać, że to sanepid zatwierdził każdy lokal i "podobno" raz w roku kontrolował- każdy z 60 lokali, i teraz wytłumaczenie mi jak to jest możliwe?? :) Procesy przechowywania i utrzymania ciągu chłodniczego są wymagane w dokumentacji HACCAP, jest to osoba która się podpisuje z imienia i nazwiska, inspektor Stacji Sanitarnej -kontroluje :):) Powiem krótko-ROZWIĄZAĆ - bo tylko do szczepień potrafią zmuszać !!!!

 • Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 21:03 ~Roman

  Wychodzi niecałe 100pln za każdego zatrutego. Teraz moi drodzy wypada tylko zagłosować portfelem.

 • ehhhh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 20:48 ~ehhhh

  dziwne, że nikt nie krzyczy o bojkocie i o odszkodowaniu?

 • srogo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 19:25 ~srogo

  Mandat stanowczo za wysoki.
  Ja bym wymierzył 4 złote 30 groszy.

 • jjj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 18:31 ~jjj

  mietek~mietek

  "Poza tym, już po pierwszych kontrolach, kawiarnia wprowadziła zalecenia sanepidu dotyczące ekspozycji ciast."

  czyli problemem nie był producent ciast tylko sam lokal i to jak przechowuje ciasta? Dobrze rozumie?

  Kto rozumie???

 • smakosz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 17:11 ~smakosz

  Jewriej~Jewriej

  Paradoksalnie to dobra reklama dla firmy.

  Konsumentom ciasta smakowały! :)


  Jak dla kogo :) - ja tam będę omijał z daleka.

 • mietek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 16:04 ~mietek

  "Poza tym, już po pierwszych kontrolach, kawiarnia wprowadziła zalecenia sanepidu dotyczące ekspozycji ciast."

  czyli problemem nie był producent ciast tylko sam lokal i to jak przechowuje ciasta? Dobrze rozumie?

 • Tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 16:02 ~Tomasz

  Jesteście najlepsi, życzę powodzenia w rozwiązaniu problemu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »