Informacje

05.06.2018 15:16 sprawą zajął się sanepid

Już 31 osób z objawami salmonellozy.
Kawiarnie wycofują ciasta z kremem

SERWISY:


Jak podała Mazowiecka Inspekcja Sanitarna, do 31 wzrosła liczba osób, u których stwierdzono objawy zatrucia pokarmowego. 17 z nich - w tym dwoje dzieci - wciąż przebywa w szpitalu. Wszyscy mieli zatruć się po wizycie w kawiarniach popularnej sieci. W reakcji na doniesienia klientów z lokali firmy wycofano ciasta z kremem, które mogły być przyczyną problemów.

Do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w trakcie długiego weekendu wpływały zgłoszenia dotyczące zatrucia pokarmowego po zjedzeniu ciast w lokalach Green Caffe Nero. W niedzielę interweniowali inspektorzy.

- Potwierdzam, że wczoraj cały dzień trwały czynności związane z dochodzeniem epidemiologicznym. Na chwilę obecną mamy informację o 18 osobach, które zachorowały. Z czego 15 osób, w tym jedno dziecko, przebywa w szpitalu. Ze wstępnej dokumentacji medycznej wynika, że prawdopodobnie mamy do czynienia z salmonellozą. Czyli przyczyną zatrucia jest bakteria salmonella. Ostatecznie potwierdzi to jeszcze posiew bakteriologiczny, którego wyniki otrzymamy w ciągu najbliższych siedmiu dni – poinformowała w poniedziałek Joanna Narożniak, rzeczniczka Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej.

We wtorek liczba poszkodowanych wzrosła do 31, przy czym 17 z nich pozostaje w szpitalu. Wśród hospitalizowanych jest dwoje dzieci.

Z ustaleń inspektorów wynika, że do zatruć doszło między 28 a 31 maja.

Ciasta z kremem wycofane

Na informacje o zatruciach szybko zareagowali przedstawiciele kawiarni. W niedzielę poinformowali klientów o wycofaniu z oferty ciast z kremem, które mogły być potencjalną przyczyną zatruć. Decyzja ta dotyczy wszystkich kawiarni w Polsce, choć jak podkreślał prezes sieci Green Caffe Nero Adam Ringer, docierające do kawiarni sygnały o zatruciach dotyczą kilku lokali w Warszawie i jednego w Krakowie.

- Pierwszą informację otrzymaliśmy od klienta w piątek, pierwszego czerwca, że jakiś członek rodziny po wizycie u nas zachorował i czuje się bardzo źle. Wypytaliśmy dokładnie, gdzie ta osoba jadła i co. Wskazanie było na ciasto z kremem. Mamy dwa, trzy takie ciasta w normalnej sprzedaży. Postanowiliśmy natychmiast usunąć te ciasta z oferty. Działanie było ogólnopolskie - relacjonował Ringer.

"Poddaliśmy produkty i surowce dodatkowym niezależnym badaniom laboratoryjnym, poza tymi które wykonujemy regularnie. Próbki pobraliśmy w różnych kawiarniach. Wszystkie wyniki są prawidłowe, w żadnej próbce nie wykryto bakterii salmonelli. Dalej badamy nasze produkty, aby znaleźć źródło problemu" - czytamy w oświadczeniu firmy przesłanym naszej redakcji. Niezależne badania są też prowadzone w piekarni i u wszystkich dostawców, którzy ją zaopatrują.

- Przypuszczalnie partia jajek albo nabiału mogła nie spełniać wymogów bezpieczeństwa żywności. Jest nam strasznie przykro i mnie osobiście. Bo to jest szok. Firma istnieje już 15 lat i to się nigdy nie zdarzyło - mówił prezes.

"Nie były właściwie przechowywane"

Jednak zdaniem sanepidu przyczyną zatruć mogły być błędy po stronie kawiarni, a nie dostawców nabiału.

- Z działań podjętych przez pracowników inspekcji sanitarnej wynika, że błąd mogła popełnić sieć Green Caffe Nero. W skontrolowanych punktach nie został zachowany reżim temperatury, to znaczy ciasta z kremami nie były właściwie przechowywane i należycie zabezpieczone. Producent przekazuje ciasta też do innej sieci i do prywatnych odbiorców, ale zgłoszenia tego zatrucia pokarmowego dotyczą wyłącznie Green Caffe Nero - zaznaczyła Narożniak.

We wtorek Mazowiecka Inspekcja Sanitarna poinformowała, że "dotychczas, skontrolowano 14 zakładów, w których stwierdzono nieprawidłowości, które głównie dotyczyły przerwania łańcucha chłodniczego dla oferowanych produktów. W wyniku powyższego nałożono grzywny w drodze mandatów karnych na łączną kwotę 4 300 złotych".

Pracownicy PSSE planują dalsze kontrole we wszystkich lokalach sieci.

"Natychmiast zmieniamy ekspozycję"

Po niedzielnych kontrolach właściciele sieci otrzymali zalecenia dotyczące odpowiedniego przechowywania żywności przeznaczonej do sprzedaży.

- W trybie natychmiastowym zmieniamy ekspozycję ciast, tart i kanapek w naszych kawiarniach, aby wyeliminować potencjalne ryzyko i dostosować ich przechowywanie do temperatury określonej przez sanepid. Ciasta będą przechowywane bezpośrednio na blacie chłodniczym. Nie będą już eksponowane na paterach. Tak jak dotychczas, zgodnie z naszą wewnętrzną procedurą, produkty słone, czyli kanapki i tarty będą na ekspozycji maksymalnie przez 4 godziny, po czym zostaną wycofane ze sprzedaży - zapewniła Agata Milewska, brand manager sieci Green Caffe Nero.

Dodała też, że kawiarnia jest w stałym kontakcie z poszkodowanymi i na bieżąco zbiera informacje dotyczące ich stanu zdrowia i potencjalnych lokalizacji, w których mogło dojść do zatrucia.

Sanepid dementuje doniesienia o sepsie

Pośród komentarzy na Facebooku pojawiły się doniesienia o tym, że u osób, które się zatruły, oprócz salmonellozy stwierdzono też sepsę. Rzeczniczka Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej dementuje te relacje. - Nie mamy takich informacji, w ten sposób rodzą się plotki. Podkreślamy też, że nie możemy jeszcze z całą pewnością mówić o bakterii salmonella, wciąż czekamy na ostateczne wyniki badań - mówiła Narożniak.

Rzeczniczka podkreśliła też, że przy wysokich temperaturach w okresie letnim należy unikać ciast z kremami i innych podobnych produktów, ponieważ nigdy nie mamy pewności, w jakich warunkach były przechowywane.

kk/ec/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 16:13 ~Nick

  Wcześniej nie wiedzieli jakie są wymagania sanepidu do przechowywania jedzenia?

  Jakieś bezczelne jaja!!

 • ferdyceusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 10:00 ~ferdyceusz

  już nigdy tam moja noga nie postanie!!!

 • Bakteria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 09:04 ~Bakteria

  gaga~gaga

  wpychają się na siłę, lokal obok lokalu, wpromieniu kilometra w centrum jest ich kilkanascie, a ludzie nie mają gdzie marchewki kupić. Ile mozna pić kawy????????????? sieci te w Warszawie przyczepiły się jak pijawki. Nigdy nie chadzam tam, mam kawę w domu.

  Hipstery muszą gdzieś robić sobie focie na Insta i Fejsa. :)

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2018 21:06 ~gaga

  wpychają się na siłę, lokal obok lokalu, wpromieniu kilometra w centrum jest ich kilkanascie, a ludzie nie mają gdzie marchewki kupić. Ile mozna pić kawy????????????? sieci te w Warszawie przyczepiły się jak pijawki. Nigdy nie chadzam tam, mam kawę w domu.

 • Mietek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2018 20:24 ~Mietek

  Dlatego po stokroc wole zjesc chinczyka na glebokim tluszczu niz farmazonowac sie z jakims starbuniami. Salmonella z brudnych łap chinczyka nie wytrzyma temperatury skwierczacego oleju.

 • aden

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2018 17:53 ~aden

  Mnie zawsze po wizycie w cafe nero bolał brzuch. Więcej już tam nie wrócę. Może warto na facebooku zrobić akcję : Nie chodzę do cafe nero.
  Dla mnie są skreśleni. Ostatnio w jednym z lokali na Grójeckiej pan mył chemią ze spryskiwacza jakieś urządzenie. obok stały czyste naczynia i jedzenie.
  w większości lokali jest brudno, obsługa ma brudne fartuchy, stoliki są brudne, naczynia na nich zalegają, filiżanki niedomyte. za taką kasę jaką się płaci za kawę i ciastka - oczekuje się innej jakości a nie takiego syfu.

 • Nieklientka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2018 17:21 ~Nieklientka

  To będzie bardzo typowe w tej sytuacji, ale jednak napiszę: od czasu, kiedy ta sieć istnieje, byłam tam nie więcej, niż 10 razy i to zawsze w czyimś towarzystwie, kto z jakiegoś powodu nie lubił [innej sieciówki]. Ja natomiast nie lubię GCN od czasu, kiedy tam weszłam po raz pierwszy i zobaczyłam, tak sie tam "traktuje jedzenie" (de facto - klientów). Brzydzę się tą siecią i teraz już wiem dlaczego. Ludzie, którzy tam jedza i piją to dla mnie brudasy, którym taki stan rzeczy nie przeszkadza. Wypowiedzi Byłego Pracownika potwierdzają, że dobrze robiłam. Przerażające. Ta sieć powinna nie tylko dostać kary finansowe; powinna też sfinansować leczenie zarażonym tam ludziom.

 • Barry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2018 17:13 ~Barry

  To jest szczyt szczytów cytuję: "Wszystkie wyniki są prawidłowe, w żadnej próbce nie wykryto bakterii salmonelli. Dalej badamy nasze produkty, aby znaleźć źródło problemu".
  Jak to jest możliwe by prowadzić działalność gastronomiczną bez lodówek? - bo taki pomysł na tani biznes miała firma. Jak to jest możliwe by po takim zatruciu masowym ( z tego co czytałem na face to jest to już kilkadziesiąt osób!) nadal w takie upały dalej sprzedawać bez lodówek. Dlaczego nie zamknięto green caffe nero natychmiast i narażano kolejne osoby na zatrucie - CO robi Sanepid ?

 • Katarzyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2018 17:01 ~Katarzyna

  A ja zastanawiałam się, dlaczego po kawie zawsze boli mnie brzuch... Syf jak wszędzie w gastronomii, nic się nie marnuje i wszyscy mają brudne ręce.

 • ByłyPracownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2018 14:57 ~ByłyPracownik

  Jeśli ktoś myśli że muffiny robi cukiernia to się myli. Są robione na zapleczu. Skład: jajka w proszku, proszek Magic Muffin i olej. Są wykonywane również na tym samym blacie co kanapki i wszystko inne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »