Informacje

08.05.2016 17:13 Spór o frekwencję

Jóźwiak: to największa
manifestacja, jaką widziałem

SERWISY:

- Liczymy uczestników imprez masowych od wielu lat. Zajmują się tym eksperci z wieloletnim doświadczeniem. Policja robi to dopiero od listopada - mówi wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, pytany o uczestników marszu KOD i opozycji.

Rozbieżności w liczbie uczestników marszu są bardzo duże. Urząd miasta mówi o 240 tys, a policja o 40 tys. Z czego to wynika?

- Policja podała informację o liczbie manifestantów, która zebrała się na początku, na placu na Rozdrożu i na końcu, na placu Piłsudskiego. My natomiast mieliśmy całkowitą liczbę uczestników. Nie tylko w tych dwóch punktach, ale również na trasie przemarszu - powiedział wiceprezydent.

Jóźwiak przypomniał, że specyfiką marszu KOD (w przeciwieństwie np. do Marszu Niepodległości 11 listopada) było to, że bardzo dużo ludzi czekało na trasie i spontanicznie do niego dołączało.

"To największa manifestacja jaką widziałem"

Wiceprezydent nie ma wątpliwości. - To największa manifestacja, jaką widziałem w Warszawie w swojej karierze, a zajmuje się bezpieczeństwem w mieście od blisko 10 lat - powiedział.

Podkreślał też, że osoby które zajmują się szacunkami podczas manifestacji są ekspertami z wieloletnim doświadczeniem. - Kiedyś zajmowali się bezpieczeństwem pracując w policji, a w urzędzie miasta pracują od kilkunastu lat, jeszcze od czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział.

Pytany o metodę liczenia przypomniał, że ratusz korzysta z monitoringu miejskiego. - W przypadku manifestacji stacjonarnych jest to od 3 do 4 osób na metr kwadratowy. Natomiast w przypadku manifestacji, które się poruszają 1 lub 2 osoby na metr kwadratowy. Sprawdzamy powierzchnię, którą taka manifestacja zajmuje i mnożymy przez te metry kwadratowe. W ten sposób mamy jasną informację o liczbie uczestników - tłumaczył.

- Przypomnę, że przemarsz KOD i opozycji zajął około 2 godzin. Na kamerach monitoringu doskonale widać, jak duży to był tłum. Znaczna część manifestacji była już na placu Piłsudskiego, a część nie zdążyła jeszcze wyruszyć z placu na Rozdrożu - powiedział.

Pytany przez reporterkę TVN24 dodał, że dobrze wypełniony plac Piłsudskiego to około 50-70 tys. osób. - Z tymże przypominam, że liczymy całkowitą liczbę uczestników, a nie tylko tych, którzy byli na początku i na końcu - podkreślał.

- Proszę sprawdzić specyfikę placu Na Rozdożu, na monitoringu było widać, że ludzie stali aż na Agrykoli, na Powiślu, przy siedzibie Trybunału w al. Szucha i w stronę placu Zbawiciela. Dopiero kiedy wszyscy ruszyli można było ich szacować - podsumował.

Policja komentuje dane

W niedzielę do liczby uczestników marszu i rozbieżności odniósł się też rzecznik policji Mariusz Mrozek. Przyznał, że podobnie jak ratusz, policja również korzysta z miejskiego monitoringu. Zauważył jednak, że posługując się tą metodą warto analizować różne ujęcia kamery. – Porównywaliśmy ujęcia zza sceny na placu Piłsudskiego i ujęcia ze strony hotelu. Na tym drugim widać było puste miejsca – informował.

Mrozek podkreślił, że krytyka dotycząca rozbieżności "nie boli policjantów". – Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo, a nie liczby. Nie mam zamiaru brać udziału w żadnych wyborach, więc dla mnie liczy się obiektywizm – dodał.

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 12:34 Bl0to

  7 V 16 było "TU JEST POLSKA" - i taką Polskę chcemy - otwartą, uśmiechniętą, nie szukającą zawiści i zemsty, nie będącą obłudną i nie knującą nocami, nie dzielącą jednego Narodu na lepszych i gorszych, dbającą i szukającą rozwiązań i konsensusu jeśli pojawia się rozdźwięk, chrześcijańskiej ale tak jak nauczał Jezus, a nie z Bogiem na ustach, a szatanem w sercu. Takiej Polski chce Naród, a nie zaprzedanej jednej sekcie o skrajnych poglądach i rujnującej nasz kraj wewnątrz i na zewnątrz !!! Nikt nie kwestionuje przecież, że wygrał pis, ale ma rządzić zgodnie z prawem, a nie bezprawiem. Brawo dla inicjatyw społecznych !!! Polacy są z Wami całym sercem ! :-))))

 • LW1916

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 10:53 ~LW1916

  Mało widziałeś.
  Wpadnij za tydzień na mistrzowską fetę.

 • tv sram

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 10:29 ~tv sram

  wpi~wpi

  Największa manifestacja była w obronie TV TRWAM -
  a Platforma i tęczowi to nawet nie było zgromadzenie

  To nie tv, to bolszewicka tuba propagandowa

 • pig

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 10:09 ~pig

  "To największa manifestacja jaką widziałem" Stevie Wonder

 • dokładność wg DIN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 09:54 ~dokładno…

  Policzyłem osobiście. Oto wynik:61253,321579475999999999 osób + VAT.

 • rolnika sam w dolinie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 08:37 ~rolnika…

  W naszych, polskich realiach, mając takie informacje uzyskane od polityków można mieć pewność,że prawda o ilości uczestników jest gdzieś pośrodku czyli ok 120 000. Ot, i po problemie.

 • lolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 08:29 ~lolek

  No a co się dziwicie jak on na Marsze Niepodległości nie chodził, nie mówiąc już o tym Trwam :)
  A teraz pokażcie to drugie ujęcie robione z hotelu victoria :)

 • obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 08:27 ~obywatel

  dario~dario

  dużo z tych ludzi była po prostu na wiosennym spacerze, byli też zdezorientowani turyści - trzeba ich odliczyć, wtedy samych targowiczan zostanie garstka - taka kalkulacja


  Targowica, czyli Wrogie Państwo aktualnie znajduje się przy korycie realizując założenia rosyjskiej polityki zagranicznej. Zostaną rozliczeni razem z prezesem żerującym na tragicznej śmierci brata.

 • wpi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 08:26 ~wpi

  Największa manifestacja była w obronie TV TRWAM -
  a Platforma i tęczowi to nawet nie było zgromadzenie

 • Bronisław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 08:19 ~Bronisław

  Demonstrują głównie osoby ze środowisk, które właśnie są pozbawiane korzyści – grantów, dotacji, premii.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »