Informacje

27.01.2019 20:02 Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

"Język nienawiści, antysemityzm, rasizm doprowadziły do niewyobrażalnego zła"

SERWISY:


W Warszawie w niedzielę uczczono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obchody honorowym patronatem objął prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. "Trwająca od wieków nienawiść nie tylko nadal jest silna, ale i nasila się" – napisał w liście sekretarz Generalny ONZ António Guterres.

W tegorocznych obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przypadającego w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Kościołów, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych.

W ramach uroczystości po ulicach Warszawy jeździł pusty zabytkowy tramwaj oznaczony Gwiazdą Dawida.

"Zginęli tylko dlatego, że urodzili się Żydami"

Aldona Machnowska-Góra, dyrektor-koordynator w ratuszu, przypomniała w przemówieniu przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego, że Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony w 2005 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych "nie tylko jako hołd pamięci dla milionów pomordowanych".

- W równym, jeśli nie większym stopniu, jako symbol zdecydowanego protestu światowej społeczności wobec długotrwałego nieuznawania Holokaustu jako historycznego faktu - zaznaczyła. Podkreśliła, że rok 2019 będzie rokiem Marka Edelmana. - To jest nasz apel, żebyśmy ten rok, przed kolejną rocznicą, siedemdziesiątą piątą, wykorzystali na refleksję, ale także na konkretne działania. Żebyśmy byli pewni, że zrobiliśmy wszystko, żeby to się więcej nie zdarzyło - dodała.

- Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć matek i ich dzieci oraz milionów niewinnych ludzi, którzy zginęli tylko dlatego, że urodzili się Żydami - podkreśliła Gołda Tencer, twórczyni Fundacji Szalom, organizującej obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Warszawie.

- Język nienawiści, antysemityzm, rasizm, uprzedzenia doprowadziły do tego niewyobrażalnego zła – powiedziała Tencer. - Milczenie przyzwala na zbyt wiele – dodała. Swoje wystąpienie zakończyła słowami: "Gołda, córka Szmula Tencera, który w Auschwitz miał wytatuowany numer 128266".

"Musimy zachować szczególną czujność"

Oficjalny list do uczestników uroczystości przesłał Sekretarz Generalny ONZ António Guterres. On także przypomniał o niszczycielskiej sile mowy nienawiści i uprzedzeń, które szczególnie silnie szerzą się we współczesnym świecie.

"Tegoroczne obchody przypadają w czasach alarmującego wzrostu antysemityzmu. Począwszy od śmiertelnego napadu na synagogę w Stanach Zjednoczonych, po zbezczeszczenie żydowskich grobów w Europie. Trwająca od wieków nienawiść nie tylko nadal jest silna, ale wciąż nasila się. Jesteśmy świadkami wzrostu sił neonazistowskich oraz prób pisania historii na nowo i przeinaczenia faktów o Holokauście. Widzimy jak bigoteria rozprzestrzenia się z prędkością światła w internecie" – podkreślił Guterres.

"Wraz z upływem czasu pamięć o drugiej wojnie światowej zaciera się, a liczba osób, które przeżyły Holokaust, maleje. I właśnie dlatego musimy zachować szczególną czujność. Były naczelny rabin Wielkiej Brytanii powiedział niezapomniane słowa: nienawiść, która zaczyna się od Żydów, nigdy nie kończy się na Żydach. Rzeczywiście, nietolerancja wkracza do polityki i atakuje grupy mniejszościowe: muzułmanów, migrantów i uchodźców. Bazuje na złości i obawach w zmieniającym się świecie. W obecnych czasach, bardziej niż kiedykolwiek w przeszłości, powinniśmy zjednoczyć się w walce o powszechne wartości i budować świat, w którym wszyscy ludzie są równi" - dodał Sekretarz Generalny ONZ.

Zgodnie z tradycją uroczystości zakończono modlitwą ekumeniczną, prowadzoną przez przedstawicieli różnych grup wyznaniowych.

W dniu wyzwolenia obozu Auschwitz

27 stycznia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia, 1945 roku obóz Auschwitz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Niemcy założyli obóz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2019 16:14 ~dddd

  Rycho~Rycho

  Jakoś nie mogę się z artykułu dowiedzieć kto Żydom zrobił krzywdę. Ogólnikowe - miliony zginęły - tak jakby kometa na nich spadła.


  Jak to kto? przecież to było w Polsce!

 • green_is_bad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2019 15:30 ~green_is_bad

  DObrze Morawiecki powiedział że sprawcą byli nie naziści nie hitlerowcy tylko niemcy!

 • Prawdziwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2019 15:12 ~Prawdziwy

  Oprócz zajmowania kierowniczych stanowisk w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, które odgrywało rolę podobną do gestapo. Pełnili też ważne funkcje w innych instytucjach reżimu komunistycznego.


 • jfsk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2019 14:31 ~jfsk

  Posłuchajcie sobie na yotube co mówi były więzień Michał Ścisłowski w 2004r w USA o żydach w obozie. Jeżeli nie usuneli tego.

 • metysek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2019 12:52 ~metysek

  Niech idą do Angeli się wypłakać czy tam padnie choć jedno złe słowo na Niemcy?

 • Pocisk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2019 12:38 ~Pocisk

  Z tej okazji przypomnę postać Witolda Pileckiego, Polaka, żołnierza AK, który dobrowolnie dostał się do Auschwitz, aby budować ruch oporu. Po wojnie zamordowali go...

 • kaganiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2019 12:32 ~kaganiec

  Czyli co, Myślozbrodnia i jedyna słuszna prawda?
  To właśnie cenzura i palenie niepoprawnych treści doprowadziło do totalitaryzmu!

 • fffff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2019 12:30 ~fffff

  tatuś~tatuś

  a w berlinie były jakieś uroczystości i przemowy o niewyobrażalnym źle? ;-)

  Tam nikt nie miele bez przewrwy i przeszłosci, tam patrza w przyszłosc

 • tatuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2019 12:06 ~tatuś

  a w berlinie były jakieś uroczystości i przemowy o niewyobrażalnym źle? ;-)

 • Stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2019 10:47 ~Stefan

  Żydów przybywających do Stanów Zjednoczonych z Polski czekała niespodzianka. Byli zdumieni nienawiścią jaką wobec Polski żywili Żydzi amerykańscy. Gdy wpływ czasu zatarł wspomnienia tego, co faktycznie wydarzyło się w czasie wojny, wśród amerykańskich Żydów coraz popularniejsza stawała się wersja oskarżająca Polaków o Holocaust.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »