Informacje

29.07.2013 18:00 Praca prof. Pereca Willenberga

Jezusa z Marszałkowskiej można oglądać w muzeum

SERWISY:


Reprodukcję rysunku prof. Pereca Willenberga odsłonięto w poniedziałek w Muzeum Powstania Warszawskiego. Oryginał, powstały w 1944 roku, znajduje się w przejściu do piwnicy domu przy Marszałkowskiej 60. Przedstawia wizerunek Chrystusa i napis: "Jezu ufam Tobie".


Perec Willenberg był artystą malarzem. Przed wojną pracował, jako nauczyciel plastyki w żydowskim gimnazjum w Częstochowie. Podczas Powstania Warszawskiego ukrywał się w jednym z mieszkań w przy ul. Marszałkowskiej 60. By przetrwać jeden z nalotów, Willenberg ukrywał się w piwnicy i wtedy narysował Chrystusa.

Kamienica przy ul. Marszałkowskiej 60, jako jedna z nielicznych, ocalała. Mieszkańcy wierzyli, że nie została zburzona właśnie dzięki obecności namalowanego przez profesora Willenberga wizerunku Chrystusa, którego oryginał ciągle się tam znajduje.

Oryginał pozostał w kamienicy

Oryginalne dzieło jest jednak niedostępne dla zwiedzających. Fragment ściany, na którym ono widnieje, został zasłonięty i zabezpieczony przez konserwatora z Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami.

- Przez bardzo długi czas staraliśmy się uzyskać dostęp do oryginalnego rysunku, ponieważ wiele osób było nim zainteresowanych. Z powstaniem tego dzieła wiąże się bardzo ciekawa historia chcieliśmy się podzielić nią z wszystkimi osobami, które pasjonują się okresem powstania warszawskiego. To okazało się jednak zbyt trudne. Wiele działań zablokowali nam mieszkańcy kamienicy, którzy uważają, zresztą słusznie, że to jest ich prywatny teren. Nie zgodzili się na żadną formę uzyskania dostępu do rysunku. Dlatego postanowilimy przenieść jego kopię do Muzeum Powstania Warszawskiego - tłumaczyła główna inwentaryzator zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Grzechnik.

Z prośbą o opiekę nad rysunkiem i pomoc w wynegocjowaniu dostępu do niego dla zwiedzających, zwrócił się w 2010 roku do Muzeum Powstania Warszawskiego syn artysty, powstaniec, Samuel Willenberg.

Część stałej ekspozycji

Podczas poniedziałkowej uroczystości był bardzo wzruszony. - To dla mnie wielkie przeżycie, czuję się, jakbym dostał order - przyznał. W czasie okupacji ojciec malował obrazy Chrystusa dla kościołów. Z tego żył. Ale w tym konkretnym przypadku to był impuls. Zaczął rysować Chrystusa, schodząc do piwnicy. To w żadnym stopniu nie było zaplanowane - wspominał syn artysty, który był przy powstawaniu rysunku.

Po wojnie Samuel Willenberg zobaczył rysunek dopiero w 1983 roku. Jechałem tramwajem i nagle zobaczyłem adres: Marszałkowska 60. Wysiadłem i poszedłem sprawdzić, czy rysunek jeszcze istnieje. Ciągle tam był - opowiadał.

Rysunek w piwnicy przy Marszałkowskiej 60 podpisany jest nazwiskiem Karol Baltazar Pękosławski, które było fałszywym aryjskim nazwiskiem prof. Willenberga, pod którym ukrywał się w czasie wojny.

Kopia rysunku, wraz z jego opisem, od poniedziałku jest częścią stałej ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego

O tegorocznych obchodach 69. rocznicy Powstania Warszawskiego mówi dyrektor muzeum:


PAP/lata/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nikt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 08:15 ~Nikt

  Ktoś_Super_Gość~Ktoś_Super_Gość

  ~Nikt - ten nick wszystko o tobie mówi. Przemyśl jakie głupoty wypisujesz, zmień się, przeproś i może wtedy będziesz kimś.  Szczególnie twój nick wiele mówi o twoim zadufaniu w sobie. Cały KATOL. Idealnie pasujesz do opisu z poprzedniego postu. Wszędzie widzisz zło tylko na swoim nosie nie jesteś w stanie dostrzec. Sam sobie przepraszaj, sam sie zmieniaj. Ja nie mam zamiaru czekać na frajera co będzie bekał za czyjeś grzechy. Staram się na codzień żyć jak człowiek a nie tylko w niedziele, święta i pare godzin po spowiedzi. Jeżeli katolicki Bóg wymaga od Was znajdowania sobie frajera i katowania go za wasze grzechy - to nie jest mój Bóg. Wybacz, nie popre kogoś kto robi takie rzeczy. Zastanów się do kogo sie modlisz.

  Pozatym, jakbyś był taki dobry za jakich się katole podają, to byś nie oceniał mnie po niku.

 • Ktoś_Super_Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2013 17:41 ~Ktoś_Super_Gość

  ~Nikt - ten nick wszystko o tobie mówi. Przemyśl jakie głupoty wypisujesz, zmień się, przeproś i może wtedy będziesz kimś.

  Nikt~Nikt

  Jezusa se wymyślili. Frajera szukacie co będzie za wasze grzechy bekał?

  Najlepiej - od poniedziałku do soboty walić przekręty i być hamem do potęgi a potem w niedziele sie "rozgrzeszyć" kosztem 5 zł na tace.

  Cała ta religia kupy sie nie trzyma.

 • Nikt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2013 15:34 ~Nikt

  Joanna~Joanna

  przecież tu o religię nie chodzi a o przemianę serca


  "Przemiany serca" to można dokonać i bez religii. Nie jest do tego potrzebny żaden męczennik. Wystarczy zacząć od siebie.

 • Joanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2013 11:41 ~Joanna

  przecież tu o religię nie chodzi a o przemianę serca

 • Nikt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2013 18:31 ~Nikt

  Jezusa se wymyślili. Frajera szukacie co będzie za wasze grzechy bekał?

  Najlepiej - od poniedziałku do soboty walić przekręty i być hamem do potęgi a potem w niedziele sie "rozgrzeszyć" kosztem 5 zł na tace.

  Cała ta religia kupy sie nie trzyma.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »