Informacje

07.04.2012 16:40 warszawska tradycja

Jezus z gazet lub wśród choinek: Groby Pańskie w tym roku

SERWISY:

Kolejki przed niektórymi świątyniami, odważne dekoracje, nawiązujące do obecnych czasów - tak było i w tym roku. Wielka Sobota to czas odwiedzania Grobów Pańskich w kościołach.

Plansza z widokiem nowoczesnego miasta i napisem: "Wybrali Barabasza, a Ja?"; przed nią rozbite tablice kamienne z przykazaniami Bożymi - tak wygląda Grób Pański w warszawskiej archikatedrze. Ma, jak mówią duchowni, zachęcić do refleksji na temat życiowych wyborów.

- Czy wybieram Chrystusa? Ci, którzy żyli 2 tysiące lat temu, stanęli przed wyborem: czy wybrać Barabasza, czy Chrystusa? - powiedział w rozmowie z PAP proboszcz archikatedry pod wezwaniem Jana Chrzciciela, ks. prałat Bogdan Bartołd.

Jak mówił, tablice z przykazaniami Bożymi to jest również pytanie do nas, czy owe dziesięć przykazań Bożych ma znaczenie w naszym życiu.

Dekoracja Grobu Pańskiego - zaznaczył ks. Bartołd - dla wielu będzie trudna w odbiorze. - Sądzę jednak, że Wielkanoc to święta, podczas których przechodzimy drogę krzyżową, swoją własną, razem z Chrystusem, podczas której stawiamy sobie trudne pytania po to, by rozweselić się porankiem Zmartwychwstania - powiedział proboszcz archikatedry.

Wystrój Grobu Pańskiego jest w każdym roku inny, ale są także stałe elementy. - Figura Chrystusa w Grobie jest ta sama, monstrancja z Najświętszym Sakramentem jest ta sama, natomiast scenografia Grobu ma nam pomagać w spojrzeniu na swoje życie poprzez pryzmat Objawienia Bożego - podkreślił ksiądz.

"Zwyciężeni, ale niepokonani"

- W tym roku wystrój Grobu Pańskiego w Katedrze Polowej WP jest bardzo prosty, ale zawiera się w nim bardzo głęboka symbolika - powiedział z kolei rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego, ks. płk Zbigniew Kępa.

Jak wygląda to miejsce?

- Figura Chrystusa złożona do Grobu znajduje się na piasku, a z niego wyrastają świeże kwiaty, które są symbolem budzącego się życia, ale też potęgi życia, które daje nam Chrystus zmartwychwstały - opisał Kępa. Dodał, że najważniejszym elementem wystroju Grobu jest monstrancja z Najwiętszym Sakramentem, za którą umieszczono biało-czerwone kwiaty w kolorach narodowych oraz dużą świecę, przypominającą paschał - symbol zmartwychwstania Chrystusa.

Ksiądz podkrelił, że Grób Pański umieszczono w kaplicy, której ściany pokryte są tabliczkami z imionami i nazwiskami tych, którzy zginęli w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie. - Paradoksalnie, odnieśli oni zwycięstwo, zwycięstwo moralne, o czym mówi napis: "Zwyciężeni, ale niepokonani" - zaznaczył rzecznik.

ZOBACZ INNE GROBY PAŃSKIE

Korpus oddzielnie, ręce oddzielnie, a wszystko zrobione z gazet - tak wygląda figura Jezusa w grobie w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Otaczają ją lustra, na których widnieje 10 przykazań, w formie pytań.

Do tego grobu, jak mówi Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl, ustawiała się kolejka ciekawskich:


Grób w kościele św. Ducha nazwiązuje do kontorwersji wokół aborcji. Na krzyżu zawisły tabliczki z dwoma napiami: "Dziecko chciane", "Dziecko niechciane", opatrzone komentarzem: "Prawo wyboru".

 

W kościele św. Kazimierza na rynku Nowego Miasta figura Jezusa spoczęła wśród... choinek:

 

U Dominikanów na Freta figurę Jezusa zrobiono z masy plastycznej:

 

- Odwiedzanie grobów Pańskich, to typowo warszawska tradycja - mówi Amudena Rutkowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Czytaj więcej o tradycjach Wielkiej Soboty.

PAP/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ząb_Zupa_Dąb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2012 17:36 ~Ząb_Zupa_Dąb

  A co to są "napie" z kościoła św. Ducha? Mnie to sie kojarzy z hiszpańskim: nos, kinol. A tam na tabliczkach tylko jakies napisy ...

 • Joe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2012 16:21 ~Joe

  Do ~Ateista.

  Chrzescijanskie milosierdzie i tolerancja
  polega na tym ze nawet taki jak ty moze wypisywac co chce mimo ze nikt cie nie pyta o zdanie.
  Sprobowalbys krytykowac rezym sowiecki
  albo faszystowski w sposob jaki to robisz tutaj to wiesz co by sie stalo.
  A byly to rezymy ateistyczne, prawda? • heniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2012 13:49 ~heniek

  Kiedyś z radością i zadumą chodziłem do Grobu Pańskiego. Ale od kiedy stał się On wytworem politycznej fantazji proboszcza omijam duużym łukiem. Nic to ma wspólnego ze świętem Zmartwychwstania Jezusa.

 • ABO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 18:39 ~ABO

  KAŻDY MA PRAWO DO WŁASNYCH OCEN, ALE KOCHANI WIĘCEJ TOLERANCJI

 • Jordan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 17:44 ~Jordan


  Karolina~Karolina

  "Wybrali Barabasza, a Ja?"
  Przypomniały mi się ostatnie wybory :-)
  ridzi~ridzi


  dobre :)

  Jakby wybrali Barabasza to pół biedy, ale oni wybrali Kajfasza i bula Annasza.

 • Raa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 17:29 ~Raa

  Ano właśnie o takiej postawie napisałem! "Winni, bo inaczej uważają"! Nawet jeśli uważasz, że to "stek bzdur" - ICH SPRAWA!!! (chyba, że - jak napisałem - boisz się, że to jednak Prawda!) A obwinianie Boga o to, że "Hitler, Stalin itd.", to już głębokie niezrozumienie pojęcia Wolności Człowieka! Obwiniasz Boga o to, co zrobili ludzie właśnie NA PRZEKÓR Bogu! Gdyby Bóg miał "urządzać świat" w taki sposób, o jakim Ty piszesz, to - oj, mój drogi, za takie słowa, jak napisałeś, byłby już oddział aniołów-pacyfikatorów w drodze! A NIE JEST! Ale nie bój się - Pan Jezus i tak Cię kocha! :D

 • Ateista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 16:07 ~Ateista

  Dlaczego?Dlatego że Wy katolicy bez przerwy i na każdym kroku podkreślacie że Polska to Wy ,jedynie słuszna wiara to Wasza, ciągle i zawsze utożsamiacie swoją religię (i tym samym siebie) z Dobrem a to co inne ze Złem.Odmawiacie innym prawa do bycia dobrym człowiekiem i dobrym Polakiem i dlatego coraz więcej ludzi odnosi się do Was z otwartą wrogością.I o jakiej racji Ty piszesz?O jakiej prawdzie?Przecież ta wiara to stek bzdur ,mam niby wierzyć w gorejące krzewy,gadającego węża itp?Weź przestań,niezłym gagatkiem musi być ten Twój Bóg skoro urządził ten świat takim jakim jest.Niezły jajcarz i musi "kochać" ludzkość skoro zafundował nam setki chorób,Hitlera,Stalina,komunizm,trzęsienia ziemi i tsunami.

 • Raa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 15:45 ~Raa

  dlaczego tzw. niewierzący z ogromną niechęcią, a wręcz nienawiścią, odnoszą się do wierzących, chodzących do kościoła, modlących się? Drodzy Ateiści. czy oni WAM coś odbierają, że rzucają te parę złotych na tacę? czy ksiądz wykonujący swoją posługę wobec Boga i ludzi, WAM jakąś krzywdę czyni? Chyba, że sprawa jest stara jak świat i PRZECZUWACIE, że "Oni" mogą mieć jednak rację, a ponieważ swoim zachowaniem Wam o tym przypominają, to i stąd nienawiść - a tak naprawdę STRACH! Ale Pana Jezusa nie musicie się bać! :)

 • ridzi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 13:26 ~ridzi

  Karolina~Karolina

  "Wybrali Barabasza, a Ja?"
  Przypomniały mi się ostatnie wybory :-)


  dobre :)

 • Wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 13:05 ~Wojtek

  Czy kazdy IDIOTA musi wypisac swoje zlote mysli ???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »