Informacje

18.10.2016 10:52 Dzielnica podejmuje walkę

Jeziorko Czerniakowskie wysycha. "50 cm mniej"

SERWISY:

Jeziorko Czerniakowskie może się zmniejszyć, a nawet zniknąć z terenu Warszawy. Naukowcy alarmują, a dzielnica bierze się za ratowanie kąpieliska. Ale dopiero po trzech latach współpracy z PGNiG TERMIKA opublikowano opracowanie badawcze.

Jeziorko Czerniakowskie jest jedynym rezerwatem na terenie Mokotowa oraz jedynym legalnym, naturalnym kąpieliskiem w stolicy. Jednak od kilku lat naukowcy alarmują, że akwen może wyschnąć. Szacują, że już za cztery lata zniknie odnoga jeziora ciągnąca się na południe.

Zmniejszy się lub zniknie

- Problemem jest fakt, że w jeziorku nie istnieje wymiana wody, a okresowe dopływy nie równoważą strat. Niestety bez ingerencji z zewnątrz istnieje realne ryzyko, że jeziorko zarośnie, zmniejszy się bądź nawet zniknie - przyznaje Monika Chrobak-Budzyńska, rzeczniczka prasowa mokotowskiego ratusza.

Powołuje się na badania naukowców z Katedry Inżynierii Wodnej Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego, z którymi dzielnica współpracuje od 2008 roku.

Najbardziej przerażają dane dotyczą kwestii poziomu wody w zbiorniku. "Podczas fali letnich upałów objętość jeziora zmniejszyła się o ok. 25% w stosunku do rzędnej 81,54m" – czytamy w raporcie.

Najgorszym czasem dla Jeziorka był okres od 20 maja 2015 do połowy lipca. Jak informują naukowcy z SGGW to właśnie wtedy "poziom wody zaczął się stopniowo obniżać w tempie 3,5 cm tygodniowo". Później było nieco lepiej, od połowy lipca zwierciadło wody opadało o 1–2,5 cm tygodniowo. Zwierciadło wody w Jeziorku Czerniakowskim od tego czasu opadło o ponad 50 centymetrów.

Analiza SGGW wskazuje, że powodem sytuacji może być zanieczyszczenie wód gruntowych w okolicy i ukształtowanie terenu - pobliski lej. Naukowcy zalecają stały monitoring składu chemicznego wody. Mają też przygotować plan działań, który zapobiegnie dalszemu wysychaniu jeziorka.

Ratują od kilku lat

W 2013 r. dzielnica zawarła  porozumienie z władzami przedsiębiorstwa PGNiG TERMIKA - sąsiadem inwestycji - o współpracy, co pozwoliło na kontynuowanie prowadzonych od kilku lat badań finansowanych z budżetu Mokotowa. W połowie października opublikowano wyniki.

Dzielnica skupiła się na analizie fauny i flory występującej w zbiorniku. Z kolei PGNiG Termika przekazała dokumentację obejmującą informacje na temat składu chemicznego i mikrobiologicznego wód Jeziorka Czerniakowskiego.

- Materiały te pozwolą na diagnozę oraz opracowanie efektywnych i uzasadnionych finansowo działań ukierunkowanych na utrzymanie, odtworzenie i usunięcie zanieczyszczeń z jeziorka. Tą wiedzą podzielimy się oczywiście z ekspertami i mieszkańcami – podkreśla burmistrz Dzielnicy Mokotów Bogdan Olesiński.

Warszawiacy chętnie kąpią się w jeziorku, nawet... mimo zakazu:

kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wwww

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 19:40 ~wwww

  to już nie wyłowią więcej ciała... to duży pozytyw

 • brawo ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 18:16 ~brawo ja

  MBe~MBe

  O działaniach deweloperów w okolicy jeziorka oczywiście ani słowa. Czyżby pobliskie budowy nie wywierały absolutnie żadnego wpływu na stan poziomu wody w jeziorku?

  Oczywiście że tak, każda budowa w okolicy ma na to wpływ, tereny pod zabudowę są odwadniane i drenowane że by nie wychodziła fuszerka budowlana, tak woda dostawała by się do garaży na poziomie -1, a tak spokojnie odpływa sobie drenami do kanalizacji burzowej, a to dobrze widać przy niewielkich nawet opadach deszczu jak studzienki nie radzą sobie z odbiorem wody, ta sama sytuacja ma miejsce w wilanowie

 • książę Kaburu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 15:49 ~książę Kaburu

  Normalnie jakaś hydrozagadka.
  To zadanie dla Asa!

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 15:46 ~Toms


  wędkarz~wędkarz

  Niestety - Także wszystkie jeziora na Mazurach mają teraz poziom co najmniej 50 cm niższy od wiosennego. Susza.
  kubatkubat


  Na ten temat, były osiągalne już w 2000-m roku opracowania hydrologów i geologów, mówiące o znacznym i systematycznym obniżaniu się wód gruntowych na wschodnim Mazowszu. Wystarczy poszperać.


  Coś w tym jest. Od 13 lat co roku jeżdżę na Mazury nad niewielkie jezioro i obserwuję jego zanik. Najśmieszniej wygląda 12m molo które teraz w sporej części jest nad suchym piaskiem, a było niemal w całości nad wodą.

 • Rysiek z Kranu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 15:35 ~Rysiek z Kranu

  Przyroda nie znosi pustki. Jest 500+ to gdzieś musi być minus...

 • Pytacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 15:27 ~Pytacz

  Pytanie jest takie: kto wyciagnol korek?

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 14:14 kubat

  wędkarz~wędkarz

  Niestety - Także wszystkie jeziora na Mazurach mają teraz poziom co najmniej 50 cm niższy od wiosennego. Susza.


  Na ten temat, były osiągalne już w 2000-m roku opracowania hydrologów i geologów, mówiące o znacznym i systematycznym obniżaniu się wód gruntowych na wschodnim Mazowszu. Wystarczy poszperać.

 • martak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 12:32 ~martak

  do ~brak_słów:
  Owszem, tam jest kąpielisko i w tym roku można było jak najbardziej korzystać z kąpieli. Na miejscu byli też ratownicy. Jedynie zakaz kąpieli obowiązywał w przypadku podejrzenia sinic lub innego skażenia mikrobiologicznego.

 • brak_słów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 11:50 ~brak_słów

  dlaczego piszecie, że to kąpielisko? przecież tam jest zakaz kąpieli...

 • wędkarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 11:28 ~wędkarz

  Niestety - Także wszystkie jeziora na Mazurach mają teraz poziom co najmniej 50 cm niższy od wiosennego. Susza.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »