Informacje

17.02.2011 13:52 Spór o zabudowę

Jeziorko Czerniakowskie:
1:0 dla ekologów

SERWISY:

Ekolodzy górą, przynajmniej tym razem. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że błędem wojewody i głównego inspektora nadzoru budowlanego było nierozpatrywanie skarg ekologów towarzystwa Tryton w sprawie zabudowy wokół Jeziorka Czerniakowskiego. Teraz sprawa ma trafić do wojewody mazowieckiego.

- To krok w dobrą stronę. Liczymy, że budowa będzie wstrzymana - komentowała decyzję WSA Joanna Mazgajska ze stowarzyszenia Tryton. Właśnie ta organizacja sprzeciwia się zabudowie wokół jeziorka, jak twierdzą zagraża to stosunkom wodnym w tym rejonie. Dlatego postanowiła zaskarżyć pozwolenie na budowę wydane przez ratusz.

W czwartek sąd uznał, że wojewoda i nadzór budowlany popełnili błąd, bo nie rozpatrywali skarg organizacji. Nie robili tego dlatego, bo uważali, że ekolodzy nie są stroną w sprawie. Zdaniem WSA stowarzyszenie ma prawo głosu. Sąd orzekł, że zezwalają na to zapisy w statucie Trytona, który zajmuje się fauną "zamieszkującą" jeziorko.

Wstrzymają budowę?

Teraz wojewoda mazowiecki ma rozpatrzyć czy ekolodzy mają rację. Jeżeli tak, to będzie musiał podjąć decyzję o cofnięciu pozwolenia na budowę. Co więcej, może się okazać, że inwestor będzie musiał wstrzymać stawianie apartamentowców. Tymczasem budowa jednego z nich jest już na bardzo zaawansowanym etapie.

Decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego może być zaskarżona do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sadybiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2011 23:43 ~sadybiak

  @Lo jest dokładnie tak jak mówisz. Piotrowski wedle mojej wiedzy mieszkał w "4". Po zabójstwie Popiełuszki jego żonę i dzieci w obawie przed represjami przeniesiono. Tyle wiem z opowieści bo w 84 roku nawet do szkoły jeszcze nie chodziłem. Bloki 1,3,5 zasiedlała kadra z PAN, UW, ASP, PW. W większości opozycyjna. W moim bloku zresztą mieszkało kilku przyszłych ministrów. W pozostałych mieszkały głównie "pały", ale nie do końca, bo także i sporo cywilnych pracowników resortów, urzędasy, techniczni itp.

  Trudno się nie zgodzić, że os. Bernardyńska nie powinno sie składać z tak wysokich bloków. Budowano je jednak za późnego Gierka. Dzisiaj chyba trochę inne czasy, a myślenie pozostało takie same. To budowanego osiedla nie ma dróg dojazdowych, więc przeprowadzono je dotychczasowym mieszkańcom pod oknami. Łąka jest podmokła? A co tam, osuszymy, bez względu na konsekwencje. A efekt jest taki, że od trzech tygodni bez przerwy stoi na niej woda. Nawet nie chcę się domyślać jak wyglądają podziemne garaże w wybudowanym budynku, umiejscowione kilka metrów poniżej poziomu lustra wody.

 • Lo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2011 23:00 ~Lo

  ~olo, To jakieś nieporozumienie. Nie jestem panem, a w czasie kiedy był zamordowany Popiełuszko byłam małą dziewczynką chodzącą do szkoły 103. Nie wiem skąd, ale wszyscy jakoś *wiedzieli*, że w bloku naprzeciwko mieszkał Piotrowski - nie wiem skąd, ale tak samo skąd teraz informacja, że było inaczej? Może się mylę. To był czas pełen intryg... Jego dzieci były starsze ode mnie ale chodziły do tej samej szkoły przed tym jak sprawa wyszła na jaw. Kiedyś słyszałam jak panie na stołówce po cichu o nich rozmawiają, chyba o tym, że musiały się przenieść do innej szkoły...
  W poprzednim poście ja tylko przytaczam (ergo "") to co napisał ktoś inny o tym osiedlu, na innej stronie. Jestem z rodziny "wykształciuchów" z bloku nr. 5 ;) to też były blok uczelniany. Trochę tych samych rodzin z lat 80 nadal tu mieszka. Myślę, że był powód, dla którego umieszczono "wykształciuchów" i UB blisko siebie, czy nie tak?
  Z dziećmi z drugiej strony ulicy rodzice nie pozwalali mi się wtedy bawić ... ale jak cała Polska, to osiedle ma swoją historię, z którą musimy się zmierzyć. Z kolegami(głownie dziećmi innych "wykształciuchów") bawiłam się nad Jeziorkiem i to były piękne chwile... W kontekście obecnej sprawy nie obchodzi mnie tak bardzo kto ma jaką historię zatrudnienia, lecz to czy przestrzega obecnych praw i czy ma na uwadze dobro obecnych mieszkańców i przyrody. Więc jeśli ktoś chce wymieniać mało relewantne fakty z przeszłości w kontekście obecnego skandalu (~pa), bardzo proszę, ale żeby były prawdziwe. Wg. mojej wiedzy prawda jest taka jak mówię.

 • olo72

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2011 10:58 ~olo72

  @LO

  łże pan niemiłosiernie. Primo to osiedle budowała SM Energetyka. Kilka bloków zostało "dobrowolnie" przekazanych ówczesnemu MSW i może kilku milicjantów do dziś tam mieszka. Bloki 1 i 3 to tzw. bloki uniwersyteckie, w których przydzielano mieszkania pracownikom naukowym warszawskich uczelni, co raczej ma niewiele wspólnego z UB czy ZOMO. Natomiast na chwilę obecną ludzie się wymieszali, mieszkania sprzedawane pozmieniały właścicieli. Przywoływany Piotrowski mieszkał w Zatoce Czerwonych Świń przy Wilanowskiej, a nie na Bernardyńskiej. No ale fakt, też Mokotów, też Warszawa. Więc tym tokiem myślenia wszyscy Warszawiacy to ubecy bo ..Piotrowski. Poza tym jakoś nie widzę związku pomiędzy UB a działaniami mającymi na celu zabetonowanie Jeziorka Czerniakowskiego. No...ale w sumie to niektóre metody jakby podobne.

 • z wawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2011 09:14 ~z wawy

  JD na nic więcej cię nie stać? Lepiej się poczujesz rano jak kogoś obrzucisz błotem? To chyba albo inwestor przy wyłożeniu w sprawę pewnie już dziesiątków milionów (może setki) niekumaty albo ekologi zbyt zachłanne, skoro sprawą się zajmują z 1,5 roku i jakoś sie nie wycofali.

 • Lo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2011 00:42 ~Lo

  http://warszawawobiektywie.waw.pl/2009/10/osiedle-bernardynska/

  Piotrowski, owszem, był naszym *sąsiadem* ... mieli nas pilnować ... (podobno wrzucił do Jeziorka dowody zbrodni)

  "Z ciekawych anegdotek – duza czesc budynkow nalezala za komuny do resortu bezpieczenstwa i ponoc mieszkal tam Piotrowski.

  Bloki 1, 3 i 5 pierwotnie przeznaczone byly na mieszkania sluzbowe dla pracownikow UW, PW i PAN i ASP."

  ... tak więc mamy tutaj bogatą historię naszej społeczności lokalnej ...

 • JD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2011 20:13 ~JD

  Jak na konto "ekologów" wpłynie odpowiednia forsa to skargi wycofają. To normalne , z tego niezle żyją.

 • olo74

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2011 19:19 ~olo74

  Ursus z lądującymi nad głową samolotami i legendarnymi korkami, Piaseczno z zalanym w zeszłym roku całym osiedlem, i Białołęka, dzielnica gigantycznych sypialni z równie legendarnymi korkami - rzeczywiście idealne miejsca do zamieszkania dla młodych nowoczesnych osób cierpiących na nadmiar czasu do spędzania w korkach. Wolne żarty.

 • Doremi_6

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2011 18:53 ~Doremi_6

  Nie możemy pozwolić zabetonować całego miasta. Ja jestem z Łodzi i na każdym metrze stawiają deweloperzy mury. Walczą o każdy centymetr jak hieny. Drzewa wycina się w soboty jak nie pracują urzędy i robi się to szybko nie zostawiając śladu. Ostatni przeszkadzały młodym budowniczym nasze drzewa i zdjęli opaskę kory z każdego. Na wiosnę uschną. 40 lat poszło. A przepisy mówią oczywiście, że można tylko ukarać właściciela gruntu. Tworzą je chyba pod siebie. Poszła skarga na Wydział Ochrony Środowiska. Czekam na odpowiedź. Trzymam kciuki. Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą.

 • gambler

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2011 18:51 ~gambler

  Aga,prosze,wykształciuchu,nie świruj:-)Albo masz 100 lat i pamietasz Sielankę i inne legendy.Aguniu,cwaniacy z Czerniakowa wymarli,po dzielnicy biegają łysi w garniakach i grają na giełdzie nie na harmoszce.Aga,obudz sie i rozejrzyj Kochanie;)

 • widz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2011 18:44 ~widz

  Ekolodzy wygrali? To chyba jakieś nieporozumienie.
  Wygrali pijaki i brudasy którzy od lat korzystają z jeziorka w ten sposób że syf w tej wodzie jest niemiły.
  Może jakiś developer by uporządkował teren i by było to piękne miejsce z widokiem na kominy ESiekierki.
  A tak to syf syfem pogania ot co

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »