Informacje

08.04.2012 08:20 Msza rezurekcyjna w archikatedrze Św. Jana Chrzciciela

"Jeżeli brakuje wychowania,
to wszystko wisi w powietrzu"

SERWISY:


- Zmartwychwstanie Chrystusa nadaje sens wielu rzeczom, a dziś przywrócenia sensu potrzeba w polityce, edukacji czy rodzinie - mówił w niedzielę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Ocenił, że polityka stała się nieroztropną zabawą dla dorosłych ludzi.

Hierarcha przewodził wielkanocnej mszy św. rezurekcyjnej w stołecznej archikatedrze Św. Jana Chrzciciela.

"Jakże często straciła sens"

- To, co się wydarzyło w wielkanocny poranek, pusty grób, który odkryli apostołowie, a potem spotykany Chrystus objawiający się im, przywraca nie tylko radość i szczęście człowiekowi, ale poranek wielkanocny i wydarzenia tego poranka, zmartwychwstanie Chrystusa nadaje sens wielu rzeczom, przywraca sens temu wszystkiemu, co człowiek zgubił, stracił przez tempo swojego życia czy przez różne inne sytuacje współczesności - powiedział w homilii kard. Nycz.

Ocenił, że przywrócenia sensu potrzebuje obecnie świat życia społecznego, mediów i polityki. - Jakże często straciła ona (polityka - PAP) swój sens, stała się często zabawą dla dorosłych ludzi, walką nie tylko na słowa, walką jeden przeciw drugiemu bez porządkującej idei dobra państwa i dobra wspólnego - ocenił kard. Nycz.

"Sztuką jest być dobrym ojcem"

- Życie rodzinne, rodzicielskie także potrzebuje przywracania i nadawania nowego sensu takiego, jaki nadał mu kiedyś Pan Bóg, kiedy stwarzał rodzinę, kiedy stwarzał małżeństwo mężczyzny i kobiety - powiedział hierarcha. Podkreślał, że nie sztuką jest być dobrem ojcem czy matką w weekend, kiedy człowiek w pewnym sensie bawi się ze swoimi dziećmi. - Sztuką jest być dobrym ojcem wtedy, kiedy się jest w tygodniu, od poniedziałku do piątku zapracowanym, zagonionym - tłumaczył kardynał.

Nowego sensu i przywrócenia sensu potrzebuje wychowanie. Przede wszystkim wychowanie w rodzinie i w szkole wspartej przez Kościół. Wychowanie, które jest sprofilowane zbyt wcześnie do kilku przedmiotów kierunkowych. Wychowanie, które jest zastšpione przez szybkie i efektywne kształcenie, żeby człowiek był operatywny w nowoczesnym świecie komputerów - powiedział kard. Nycz.

- To wszystko jest potrzebne, ale jeżeli brakuje duchowego, etycznego, moralnego fundamentu, czyli jeżeli brakuje wychowania, to wszystko wisi w powietrzu - zaznaczył. Nycz ocenił też, że rację mają ci, którzy próbują podejmować dyskusję nad wychowaniem i profilem szkół.

Krzyż, Ewangelia i Chrystusowe przykazanie to jest drogowskaz do bycia szczęśliwym, radosnym. Drogowskaz do tego, co często współczesny człowiek gubi - do nieba - podkreślił Nycz.

Rezurekacja od średniowiecza

Niedziela Wielkanocna z mszą świętą rezurekcyjną, odprawianą o świcie dla uczczenia Zmartwychwstania Chrystusa, jest największym świętem w całym roku liturgicznym.

Najświętszy Sakrament jest wynoszony z Grobu Pańskiego i w uroczystej procesji - pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych - trzykrotnie obnoszony wokół kościoła. Kiedyś rozpoczęciu mszy rezurekcyjnej towarzyszył huk armat. Dzisiaj - jedynie wybuchy petard.

Tradycja Niedzieli Wielkanocnej

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele katolickim, obchodzonym już w czasach apostolskich. Symbolicznym tego wyrazem jest świętowanie przez chrześcijan niedzieli jako Dies Dominica (Dzień Pański) co uwydatnia słowiańska nazwa niedzieli jako Woskriesienije (Zmartwychwstanie).

Wielkanoc jest świętem ruchomym (obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca) i jest główną uroczystością roku liturgicznego, od której oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych, jak: Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego i inne.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2012 09:42 ~jar

  Do roboty pasożyty kościelne.........

 • klik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2012 09:02 ~klik

  Alleluja~Alleluja

  Wszystkim ateistom!
  Do zobaczenia znów za rok na święceniu pokarmów! Tylko już nie czyńcie znaku krzyża jak święcą kiełbaskę i jaja. No chyba, żeście jaja.

  Skąd ty się tumanie urwałeś ???
  Najbardziej zakłamani to są wierzący i najlepiej widać to właśnie w święta.

 • POLAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2012 23:34 ~POLAK

  Oglądam w telewiji te wszystkie wystąpienia i ogarnia mnie rozpacz. abp S.L Gódź biskup butelka kard. Nycz bardziej pasuje do pługa ojca lub dziada,a oni wszyscy taką "prawdę"głoszą to HAHBA!!!!!!!!!!!!!!!

 • Joa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2012 23:20 ~Joa

  zamiast wytłumaczyć ludziom dlaczego niesiemy do kościoła jajka, kiełbasę i chleb. Co to ma wspólnego z Jezusem(po prawdzie NIC - bo tp połaczeni starej wiary z nową ale pasował czas więc sie kościół na to zgodził) to się księzule w politykę bawią i bronią sowjej kasy a nie dbają o naszą naukę jak i o cel ich powołania. Nie tłumaczą znaczenia wieczornej mszy sobotniej i niedzielnej o poranku ale bleblać o głupotach to potrafią i o tym jacy sa krzywdzeni. To nieoni są krzywdzeni to oni odzierają nasz wiary, prawdy i tego co głosił Jezus by dązyć do własnej wygody, przpuchu i bogactwa. Zobaczcie czym jeżdzi wasz ksiądz a poznacie czy bogata czy bedna jest parafia. zobaczcie codziejej sie z placami i domami które starzy lidzie zapisują na kościół a potem bijcieim pokłony.

 • uryna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2012 19:53 ~uryna

  Alleluja~Alleluja

  Wszystkim ateistom!
  Do zobaczenia znów za rok na święceniu pokarmów! Tylko już nie czyńcie znaku krzyża jak święcą kiełbaskę i jaja. No chyba, żeście jaja.

  idz się bezmyślny ćwoku lepiej pomodlić do kropli krwi jp2 lub uklęknij przy obszczywanym codziennie przez mojego psa nielegalnie postawionym w parku krzyżu :)

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2012 15:27 ~jar

  brawo PAUL święte słowa............pozdro

 • wierzący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2012 15:20 ~wierzący

  A gdzie zapodziało się wychowanie czarnych ??????????? To oni dawniej dawali prezykład życia, a dziś to wstyd brać z nich przytkład !!!!!!!!!!!

 • Bel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2012 14:37 ~Bel

  Niech kościół będzie z dala od polityki to będzie dobrze, a nawet bardzo dobrze.

 • Paul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2012 14:07 ~Paul

  Bardzo mnie śmieszy jak dzisiejszy kościół przypisuje sobie zasługi księży walczących o wolną Polskę w PRL-u Do tego trzeba było odwagi a teraz współcześni kapłani nie mają nawet elementarnej odwagi, aby powiedzieć stanowcze nie i walczyć z pedofilią w śród swojego środowiska Ba, gdy chodzi o molestowanie nieletnich przez kilka miesięcy zbierali się do zjazdu, na którym doszło do dyskusji na ten temat, ale kiedy dowiedzieli się o możliwości zniesienia funduszu kościelnego Już 3 dni później zorganizowali zjazd, po którym natychmiast ogłosili stanowczy sprzeciw

 • TWwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2012 12:01 ~TWwa

  Polityka stala sie walka - truizm, bo w zasadzoe istota polityki jest walka, walka o wladze. A dwa - po co zabiera glos znow o polityce czy sprawach spolecznych. Opowiadaj o swoich zabobonach z ambony a nie o polityce.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »