Informacje

18.08.2011 19:50 prosto z polski

Jeżdżą pod prąd,
bo bliżej i wygodniej

SERWISY:

 

Jeżdżą pod prąd, bo tak jest bliżej i wygodniej, chociaż na ulicy znajduje się szkoła i park. Tłumaczą, że się spieszą i na pewno nikomu to nie przeszkadza. Dla mieszkańców jednej z ulic w centrum Warszawy tacy kierowcy, to prawdziwe utrapienie. Wypowiedzieli im wojnę - na razie w internecie.

Ulica Dantyszka na Ochocie to niewielka ulica obsadzona zielenią. Przy wjeździe z jednej strony stoi widoczny znak "zakaz wjazdu". Mimo to codziennie wielu kierowców świadomie

łamie przepisy i jeździ pod prąd, robiąc sobie skrót do innych uliczek i omijając w ten sposób korki.

- Kierowcy podjeżdżają do skrzyżowania, zwalniają, żeby zobaczyć, czy na pewno nikt się tam nie czai i robią co mogą, by jak najszybciej przeskoczyć ten malutki odcinek - mówi Aleksandra, mieszkanka ulicy Dantyszka.

Tłumaczenia są różne: "bo się spieszą", "bo się nie zorientowali, że ulica jest jednokierunkowa", "bo to nikomu nie przeszkadza". Ulicą chodzą jednak dzieci, matki z wózkami, inwalidzi. A jeżdżące pod prąd auta powodują zagrożenie.

"Kto posuwa Dantyszka"

Mieszkańcy ulicy mają dość. Skrzyknęli się na Facebooku pod dość kontrowersyjnym hasłem "Kto posuwa Dantyszka". Walczą o zainstalowanie monitoringu i zwiększenie liczby policyjnych patroli na swojej ulicy.

- To jest fajne jako społeczna akcja, bo skoro ludzie mieszkają w jednym miejscu, to powinni sami się skrzyknąć, żeby rozwiązywać problemy, których nie potrafią pokonać urzędy - mówi Bartosz, mieszkaniec ulicy. Z inicjatywy cieszy się też obcojęzyczna część mieszkańców, bo ma dość samowoli kierowców. - Polacy czują, że mogą korzystać z wolności, które każdy bardzo chciałby mieć, ale które nie do końca sprawdzają się w zatłoczonym mieście - mówi Amerykanin Matthew, który też mieszka na Dantyszka.

jk//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • SEBEK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2012 13:18 ~SEBEK

  JAK TO JEDZIERZ

 • sm1421

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2011 15:52 ~sm1421

  taaa na wszystko odpowiedzią jest zwiększenie zamordyzmu i kontroli ,to nie jest prywatna ulica tych mieszkańców i powinni się z tym pogodzić , jak tak by wszyscy odgradzali "swoje" ulice to by nie dało się jeździć po mieście.

 • pop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 16:16 ~pop

  Jak czytam komentarze tych co chcieliby odwracac tam ruch, to nóż mi się w kieszeni otwiera. Szczyt polskiego sobiepaństwa i zapatrzenia w czubek własnego nosa. Nie ważne sa interesy ludzi którzy tam mieszkają 24h/dobę tylko MOJE czyli kierowcy który stoi w korku na Filtrowej przez 3 - 5 minut dłużej. Wiem o czym piszę, bo prawie codziennie przejeżdzam tamtędy w godzinach popołudniowego. To żeby dojechać w korku 2 przecznice dalej i pojechac zgodnie z przepisami zajmuje własnie max tyle. Nie dziwię się mieszkańcom, że walczyli o takie ustawienie znaków i je popieram - ta ulica nie nadaje się do ruchu tranzytowego. Przydałaby się tam kamerka i mandaty dla wszystkich "logicznych" i "rozsądnych" piratów drogowych.

 • A.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 14:54 ~A.

  To samo ma miejsce we Włochach. Ul. Śląska, odcinek między ulicą Czereśniową a Mikołajską.. Też jeżdżą na skróty..

 • tomo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 14:24 ~tomo

  Pieniactwo pierwszej wody. Tak się składa, że takie durne oznakowanie tej ulicy wywalczyli mieszkańcy. Wystarczy obrócić kierunek tej ulicy i będzie po kłopocie. A jeszcze lepiej zakaz zatrzymywania i ruch dwukierunkowy, bo miejskie ulice nie są prywatną własnością rozwrzeszczanych lokatorów.

 • Tuptuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 13:53 ~Tuptuś

  Warszafka jak zwykłe ma gdzieś przepisy. Nic dziwnego że z wiesiawiaków śmieje się cała Polska a nawet reszta mazowieckiego wraz z Płockiem i Ostrołęką hahaha ! Rodowite zakały drogowe :)

 • Dixi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 12:34 ~Dixi

  a może dla poprawienia komunikacji zrobić jednokierunkową ulice w przeciwna stronę i położyć spowalniacze. pojazdy nie będą jeździły szybko i połączenie będzie lepsze. I wilk syty i owca cała.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 12:28 ~Piotr

  A może wystarczyłoby przestawić znaki i po prostu zamienić je miejscami? Tak, żeby kierowcy nie jeździli "pod prąd"?

  Pytanie, czy to prawo jest dla ludzi, czy ludzie dla prawa?

 • kok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 12:07 ~kok

  dobry byłby szlaban z fotokomórką...
  jeśli nie ma wymogu przejezdności takiej ulicy (np. żeby karetka pojechała pod prąd)

 • antypolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 11:17 ~antypolak

  Tak polaczki jeżdżą po mieście, a potem poza miastem i stąd tyle wypadków. Znaki się olewa, bo przecież zafajdany polaczek ma w poważaniu przepisy, on jest królem jazdy i on decyduje jak się jeździ.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »