Informacje

12.02.2015 17:07 Kontrola WINB na kolejnej stacji metra

Jeszcze w tym tygodniu pozwolenie
na użytkowanie stacji Dw. Wileński?

SERWISY:

Na stacji trwa właśnie kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, który zadecyduje o wydaniu pozwolenia na użytkowanie. – Prace powinny potrwać około dwóch dni – zapowiada Jaromir Grabowski z WINB. Data otwarcia całej linii wciąż pozostaje wielką niewiadomą.

W środę inspektorzy WINB pojawili się na stacji Dworzec Wileński. – Zakończyliśmy już sprawdzanie dokumentacji tej stacji i rozpoczęliśmy kontrolę obowiązkową. Polega ona na sprawdzeniu w terenie wykonanych robót, w tym ich zgodności z pozwoleniem na budowę – informuje w rozmowie tvnwarszawa.pl Jaromir Grabowski, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Jak zapowiada, pracownicy WINB na przeprowadzenie wszystkich niezbędnych prac potrzebują około dwóch dni. – Potem będziemy mogli niezwłocznie wydać pozwolenia na użytkowanie – dodaje.

5 lutego takie pozwolenie otrzymała już stacja Rondo Daszyńskiego. To pierwsza stacja II linii metra, która pozytywnie przeszła kontrolę Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

"Nie chcemy wskazywać terminu"

Jak długo trzeba będzie jeszcze poczekać na zakończenie wszystkich kontroli i uruchomienie II linii metra? Ratusz nadal nie chce deklarować żadnych dat. - Trwa proces odbiorów, dlatego nie chcemy wskazywać konkretnego terminu otwarcia – mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik Urzędu Miasta.

Podobną odpowiedź usłyszeć można w Metrze Warszawskim. – Możemy podać tylko tyle, że po uzyskaniu wszystkich pozwoleń na użytkowanie, potrzebujemy jeszcze około dwóch tygodni na uruchomienie linii. Chodzi m.in. o dostosowanie rozkładu jazdy – informuje Anna Bartoń z Metra Warszawskiego.

Bardziej skłonny do rozmowy jest WINB. W rozmowie z tvnwarszawa.pl Jaromir Grabowski potwierdził, że wszystkie stacje centralnego odcinka II linii metra mogą dostać pozwolenia na użytkowanie do końca lutego.  - Jest to wykonalne – komentuje Grabowski.

Podkreśla jednak, że wszystko zależy od wyników kontroli dokumentacji poszczególnych stacji. – Jeśli nie będzie wobec nich zastrzeżeń, to uda nam się zakończyć wszystkie prace do końca lutego – informuje.

Ale przyznaje, że w czasie dotychczasowych kontroli WINB miał sporo uwag. – Kontrolerzy muszą sprawdzić naprawdę obfity materiał – dodaje.

Zamknięte metro to milionowe straty?

Tymczasem o milionowych kosztach związanych z utrzymaniem zamkniętej II linii metra poinformowała "Gazeta Stołeczna". Według gazety metro działające „na próbę” pochłonęło już około 7 - 8 mln zł.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, kwota nie dotyczy jednak bezpośrednich kosztów utrzymania linii, a tylko nieuzyskanych przychodów, które mogłyby wpłynąć na konto spółki, gdyby z pociągów korzystali pasażerowie.

- Na razie wszystkie koszty związane z utrzymaniem II linii metra ponosi wykonawca. O kosztach ponoszonych przez Metro Warszawskie będziemy mogli mówić od marca, gdy nasza spółka przejmie opłaty za prąd – informuje Bartoń. - Miesięcznie wyniosą one około 700 tys. zł – precyzuje.

Znaczne środki przeznaczono już rzeczywiście na wydatki kadrowe. Od zeszłego roku spółka szkoli nowych pracowników, którzy obsługiwać będą II linię metra. – Zatrudniliśmy łącznie 300 osób. To maszyniści, dyspozytorzy i pracownicy techniczni.  – wylicza Bartoń.

Stan odbiorów WINB-u na centralnym odcinku drugiej linii metra:

Wydane pozwolenie na użytkowanie:

1. Stacja Rondo Daszyńskiego

Gdzie trwają odbiory:

2. Stacja Dworzec Wileński

3. Stacja Stadion Narodowy

4. Stacja Centrum Nauki Kopernik

5. Stacja Nowy Świat-Uniwersytet

6. Stacja Rondo ONZ

7. Wentylatornie szlakowe (sześć osobnych pozwoleń na użytkowanie)

8. Tunel łącznikowy

Tak stacja Dworzec Wileński prezentowała się w czasie dnia otwartego:

jk/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kuba_Maj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 14:19 ~Kuba_Maj


  Wszyscy mieszkańcy stolicy czekają na drugą linię metra z niecierpliwością. Po jej otwarciu komunikacja w stolicy będzie wyglądać zupełnie inaczej. Jest to szczególnie ważna inwestycja dla mieszkańców prawej strony Wisły. Praga już teraz się bardzo zmienia na lepsze, a otwarcie dodatkowej przeprawy z pewnością przyciągnie tu wielu nowych mieszkańców i inwestorów, pojawią się miejsca pracy. Wzdłuż metra będą powstawać nowe inwestycje a wraz z nimi Praga będzie jeszcze bardziej atrakcyjna.

 • Lucjan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2015 10:28 ~Lucjan

  Otworzą II liinie metra, czesc naziemnej komunikacji zlikwidują. Ciekawe ile ludzi na tym straci?

 • jezio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2015 09:44 ~jezio

  Dobra wiadomość - jeszcze w tym roku powinna ruszyć 2 linia metra...około Świąt Bożego Narodzenia...

 • kingsajz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2015 07:45 ~kingsajz

  Podobną odpowiedź usłyszeć można w Metrze Warszawskim. – Możemy podać tylko tyle, że po uzyskaniu wszystkich pozwoleń na użytkowanie, potrzebujemy jeszcze około dwóch tygodni na uruchomienie linii. Chodzi m.in. o dostosowanie rozkładu jazdy – informuje Anna Bartoń z Metra Warszawskiego.
  To od daty pierwszego otwarcia tj. 14 12.2014 nie można było dostosować rozkładu? Za mało czasu? Za co wy bierzecie pieniądze?

 • benek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 20:45 ~benek

  jsg~jsg

  To niech, jak obiecywali, udostępnią przejścia podziemne, żeby wygodnie dojść do autobusu nie musząc pokonywać 3 jezdni.

  W obrębie skrzyżowania nie trzeba przechodzić po pasach, więc nie musisz pokonywać 3 jezdni tylko 1.

 • Bronek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 20:13 ~Bronek

  HGW przeciez oświadczyła: Druga linia metra na święta! Otwarcie 08.05.2015 i działa tylko od święta ;-D

 • Michal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 19:20 ~Michal

  skoro stacja uzyskała pozwolenia na użytkowanie to może by chociaż otworzyli przejścia podziemne? stacja niech sobie będzie zamknięta, ale przejść z jednego krańca wileńskiego na drugi byłoby już wygodniej. A nie czekać do niewiadomo kiedy jak ruszy II linia.

 • koko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 19:06 ~koko

  Milionowe straty z tytułu braku dochodów. No no, jak pięknie można manipulować. Przy każdym losowaniu lotka tracę miliony, myśląc w ten sposób.

 • joki_michal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 18:39 ~joki_michal

  A kiedy udostępnią przejście podziemnne przy Wileńskim???????

 • jsg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 18:32 ~jsg

  To niech, jak obiecywali, udostępnią przejścia podziemne, żeby wygodnie dojść do autobusu nie musząc pokonywać 3 jezdni.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »