Informacje

29.05.2012 11:20 10 dni przed mistrzostwami

Jeszcze tylko porządki i strefa kibica

SERWISY:

Na 10 dni przed rozpoczęciem turnieju trwają ostatnie przygotowania do przyjęcia tysięcy kibiców. Lada dzień gotowa będzie strefa kibica, na ulicach widać coraz więcej symboli UEFA, praca wre też na Stadionie Narodowym.

W poniedziałek, w związku z budową największej w Polsce strefy kibica, zamknięto kolejny fragment ul. Marszałkowskiej. Strefa ma być gotowa do 3 czerwca, by służby miały czas na jej sprawdzenie pod kątem bezpieczeństwa. Otwarcie zaplanowano na 7 czerwca.

Dwie sceny

Strefa kibica będzie mogła pomieścić ok. 100 tys. osób. Staną w niej dwie sceny, mecze będą transmitowane na ośmiu ekranach (największy - 147 mkw. powierzchni).  Część miejsca zagospodarują sponsorzy, znajdzie się tam także sklep z pamiątkami UEFA, informacja turystyczna, punkty medyczne. Zaplanowano spotkania z piłkarzami i ludźmi ze świata sportu, prezentację archiwalnych materiałów z ME, a także kino letnie o tematyce sportowej, musicale i koncerty na żywo.

ZOBACZ PLAN WYDARZEŃ W STREFIE

Reklama na Euro

W mieście rozmieszczane są znaki i banery UEFA, na ulicach jeżdżą oznakowane symbolami turniejowymi autobusy i tramwaje, oplakatowane są także niektóre przystanki komunikacji miejskiej. Oznakowane będą: stadion, okolice strefy kibica, lotniska oraz trasy przejazdowe kibiców. W mieście reklamują się także główni sponsorzy ME2012.Firmy konkurujące ze sponsorami mistrzostw Euro mają ograniczone możliwości reklamowania się na miejskich terenach i obiektach w okolicy Stadionu Narodowego, Strefy Kibica i ważnych trasach przejazdów. Wynika to z umowy zawartej pomiędzy miastem a UEFA.

Euro 2012 z kwiatów

Same mistrzostwa reklamują także kolorowe klomby.

Przeznaczono na nie 14 tysięcy kwiatów, na przykład białych i czerwonych begoni oraz żółtych aksamitek.

Porządkują Stadion

W najbliższej okolicy Stadionu Narodowego trwają ostatnie prace porządkowe i remonty: odnawiana jest elewacja mostu Poniatowskiego, przejścia prowadzące na przystanki tramwajowe, barierki. Trwa remont chodnika wzdłuż al. Zielenieckiej.

Trwa też spór pomiędzy miastem a właścicielami usytuowanego przy ul. Zamoyskiego bazaru. Miasto nakazało zlikwidowanie stoisk do końca maja. Właściciele odwołali się do WSA, w związku z czym likwidacja została wstrzymana.

Z kolei na zamkniętym na razie terenie stadionu niebawem rozpoczną się przygotowania do ceremonii otwarcia mistrzostw oraz ceremonii przed każdym z kolejnych meczy. Przygotowywane są biura, centrum wolontariatu, centrum medialne, loże VIP-owskie oraz tzw. miasteczko sponsorów.

Wyremontują chodnik

Przed Euro zostanie wyremontowany chodnik wzdłuż Al. Jerozolimskich na odcinku od pl. Zawiszy do pl. Starynkiewicza.

Na czas mistrzostw wstrzymane będą remonty w centrum miasta oraz na trasach przejazdów kibiców. Kontynuowana jednak będzie budowa II linii metra. W związku z mistrzostwami usprawniono niektóre połączenia komunikacyjne w mieście, wymieniono tabor, wybudowano parkingi na obrzeżach miasta.

Są noclegi

Miejscy urzędnicy w ostatnich szacunkach wskazywali, że w dniach meczowych do Warszawy przyjedzie do 100 tys. kibiców. - Sytuacja noclegowa wygląda nie najgorzej - powiedziała PAP dyrektorka stołecznego biura turystyki Barbara Tekieli. Dodała, że w stolicy są jeszcze dostępne miejsca w hostelach i na campach, natomiast w okolicy Warszawy także w hotelach. Przypomniała, że wymogiem UEFA dot. zakwaterowania jest, aby kibice mogli dojechać na mecz w czasie 2 godzin.

Turyści przyjeżdżający na Euro mogą zarezerwować nocleg zarówno w hotelu, na campingu, jak i w prywatnej kwaterze za pomocą systemu Polish Pass. Umożliwia on także m.in. wykupienie ubezpieczenia i biletu komunikacji publicznej.

Wszystkich miejsc noclegowych w Warszawie jest 33 tys., z czego ok. 10 tys. zostało zarezerwowanych dla gości UEFA. Dodatkowo na tymczasowych campingach ma być w sumie 10 tys. miejsc. 5 tys. miejsc noclegowych zapewnia FanCamp przy Centrum Olimpijskim. Znajdą się tam m.in. strefa noclegowa z prysznicami, restauracje, sklepy. Będą odbywać się koncerty, występy, pokazy.

700 osób posprząta

Zarząd Oczyszczania Miasta poinformował, że sprzątać miasto podczas mistrzostw będzie ponad 700 osób, m.in. aktywizowani z grupy bezrobotnych, osadzeni w Zakładzie Karnym na Białołęce oraz pracownicy firm zewnętrznych. Do sprzątania podczas Euro przygotowano samochody ciężarowe, ładowarki, zamiatarki, polewaczki, specjalistyczne pojazdy pogotowia porządkowego. Do prac porządkowych Strefie Kibica będzie zaangażowanych blisko 100 osób.

Na terenie Warszawy stanie ponad tysiąc sanitariatów, w samej Strefie Kibica rozlokowanych zostanie około 600 kabin i 6 kontenerów VIP z podłączeniem do bieżącej wody i klimatyzacji. Kibice będą mieli także do dyspozycji umywalnie.

Jerozolimskie zamknięte

Na cztery godziny przed meczami na Stadionie Narodowym dla indywidualnego ruchu samochodowego będą zamknięte: Al. Jerozolimskie na odcinku od ul. Emilii Plater do ronda Waszyngtona ciąg ulic Wybrzeże Szczecińskie - Wał Miedzeszyński od Trasy świętokrzyskiej do al. Stanów Zjednoczonych al. Zieleniecka od ul. Targowej do ronda Waszyngtona. Wjazd samochodem na Saską Kępę będzie możliwy jedynie na podstawie przepustek.

Kibice o imprezach i wydarzeniach kulturalnych, które w trakcie mistrzostw będą odbywać się w Warszawie, dowiedzą się ze specjalnie przygotowanych przewodników w języku angielskim. Wskazówek będzie udzielać 900 wolontariuszy. Pomocą będą służyć w okolicy stadionu, w Strefie Kibica i wokół niej, na lotnisku, dworcach kolejowych, tymczasowych parkingach i ważnych punktach przesiadkowych. Wskazówek będą udzielać także informatorzy ZTM. W strefie kibica i w jej okolicach znajdą się także punkty informacyjne.

Ambasada Kibiców i imprezy

Przy Krakowskim Przedmieściu powstanie Ambasada Kibiców - będzie to punkt udzielania kibicom porad, informacji i wsparcia. Przy pomniku Kopernika (dzień przed meczem, w dniu meczu oraz jeden dzień po meczu.) w godz. 12-24 stanie stoisko informacyjne dla kibiców, których reprezentacje danego dnia będą grać ze sobą. Podobny punkt będzie otwarty na dwie godziny przed rozpoczęciem meczu na Stadionie Narodowym.

Miasto przygotowało imprezy rozrywkowo-kulturalne. 2 czerwca odbędzie się Warszawski Piknik Archiwalny "Piłka w grze", na którym ok. 10 instytucji zaprezentuje materiały archiwalne związane z piłką nożną. 6 czerwca w Teatrze Wielkim prezentowany będzie Bal w Operze dla specjalnych goci turnieju. Od 3 maja odbywają się pokazy fontann na Podzamczu - oprócz weekendów pokazy będą odbywały się w wieczór na dzień przed meczem i dzień po meczu. W stolicy w okresie mistrzostw będą miały miejsce także festiwale, koncerty muzyczne, seanse filmowe w plenerze.

Na 5 czerwca zaplanowano otwarcie Międzynarodowego Centrum Nadawczego w Centrum EXPO XXI - będzie to miejsce pracy ok. 1000 dziennikarzy.

PAP,mjc//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zygmunt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2012 21:48 ~zygmunt

  Jaka strefa kibica? Strefa bydła i motłochu co najwyżej!

 • zenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2012 18:28 ~zenada

  Nie biorę w tym udziału.

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2012 16:46 ~WAW

  ;0 fajna ta reklama rewelacja:)

 • chomik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2012 14:31 ~chomik

  Lubelak123Lubelak123

  precz z przejezdnymi kibicami, piłkarzami, dziennikarzami....
  Precz z Euro2012! Postawcie mur szeroki i wysoki na wiele kilometrów! nie wpuszcajmy nikogo nawet konwoje pieniędzy przywożące pieniądze do banków, kierowców przywożących
  paliwo z rafinerii, kierowców przywożących paczki do sortowni Poczty Polskiej, firm kurierskich itd.
  To nic że nie będzie gdzie exportować towarów produkowanych w Warszawie, nie będziemy mogli na wakacje wyjeżdżać, śmieci wywozić,
  na działki wyjeżdżać! Warszawa dla Warszawiaków a EURO2012 DLA POLAKÓW!

  już wiem kto jest sprawcą tej dziury na Towarowej :/

 • xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2012 14:17 ~xavery

  kto stoi za funkcjonowaniem bazaru na Zamoyskiego ?
  Piękna wizytówka dla kibiców Euro no i pod ręką

  a hoj

 • Lubelak123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2012 13:19 Lubelak123

  tak pięknie się wszystko zapowiada lecz do tego potrzeba pozamykać wszystkich rodowitych w domach by nie narobili wstydu całej Polsce!

 • Lubelak123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2012 13:16 Lubelak123

  napewno będą korki w okolicy i setki aut parkujących na zakazie!
  A w około światowe media to będą pokazywać!

 • Lubelak123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2012 13:06 Lubelak123

  precz z przejezdnymi kibicami, piłkarzami, dziennikarzami....
  Precz z Euro2012! Postawcie mur szeroki i wysoki na wiele kilometrów! nie wpuszcajmy nikogo nawet konwoje pieniędzy przywożące pieniądze do banków, kierowców przywożących
  paliwo z rafinerii, kierowców przywożących paczki do sortowni Poczty Polskiej, firm kurierskich itd.
  To nic że nie będzie gdzie exportować towarów produkowanych w Warszawie, nie będziemy mogli na wakacje wyjeżdżać, śmieci wywozić,
  na działki wyjeżdżać! Warszawa dla Warszawiaków a EURO2012 DLA POLAKÓW!

 • Ząb_Zupa_Dąb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2012 13:00 ~Ząb_Zupa_Dąb

  W tytule: "(...) i strefa kibica", ale co strefa kibica? Zostanie otwarta, zapadnie sie pod ziemię?

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2012 12:55 ~jan

  mam nadzieję że nie będzie tak jak chyba w Poznaniu że w strefie tylko kartą będezie można płacić

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »