Informacje

26.05.2018 16:33 Manifestacja przed Sejmem w Dzień Matki

"Jesteśmy z Wami, supermatkami"

SERWISY:


Osoby solidaryzujące się z protestującymi w Sejmie manifestowali przed budynkiem parlamentu. Zebrani mieli transparenty, rozciągnęli również biało-czerwoną flagę.

Protest rozpoczął się około godziny 14.

Transparenty i hasła

Zgromadzeni skandowali "jesteśmy z Wami, supermatkami"; na transparentach mieli m.in. hasła: "chcemy normalnie żyć", "solidarne z supermatkami" i "popieramy postulaty rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami" oraz banery w języku angielskim: "ten parlament zablokował swoich obywateli" i "uwaga wchodzisz do strefy zamkniętej PiS – postępuj ostrożnie. Obywatele RP".

Głos zabrała między Janina Ochojska, prezes fundacji Polska Akcja Humanitarna. - Dla mnie to jest bardzo szczególny dzień, ponieważ właściwie pierwszy raz uczestniczę w takiej manifestacji, w takim proteście, ale nie mogłam milczeć, nie wyobrażam sobie, żeby nie było mnie tutaj dzisiaj z bardzo różnych powodów. Sama jestem niepełnosprawna – wymieniała Ochojska.

Odczytała też list kobiet protestujących w Sejmie.

- Gdy nasze słowa zostaną odczytane w sobotę podczas demonstracji przed Sejmem, będzie nas dzielić od siebie raptem kilkadziesiąt metrów, ale odgradza nas mur i barykady, a także ściana nieporozumienia i pogardy władzy wobec nas, matek, które w akcie desperacji przyszły tutaj walczyć o swoje dzieci – czytała Ochojska.

"Wyjdziemy stąd zwycięskie"

Uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska powiedziała, że chciałaby uściskać i pocałować matki protestujące w Sejmie, ale nie może wejść do środka. – To nic, wyjdziemy stąd zwycięskie, to jest pewne – przekonywała.

Odniosła się też do samego Powstania Warszawskiego. – Wybuchło, ponieważ 27 lipca Niemcy ogłosili, że mają stanąć do kopania umocnień sto tysięcy mężczyzn i kobiet. Wtedy warszawiacy zrozumieli, że nie ocaleje kamień na kamieniu z naszego miasta, że nikt nie ujdzie z tego miasta, kto jest młody, bo go wyłapią – relacjonował.

Jak zaznaczyła, wtedy matki zdecydowały o tym, że Powstanie mogło się rozpocząć. – Bez zgody ludności cywilnej, wojsko nie zaczęłoby. Matki zdecydowały i dlatego pozwoliły nam pójść - zaznaczyła.

Protest od 18 kwietnia

Osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie protestują w Sejmie od 18 kwietnia. Zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Protestujący uważają, że zrealizowano tylko postulat podniesienia renty socjalnej.

Zgodnie z już opublikowaną ustawą wzrośnie ona z 865,03 złotych do 1029,80 złotych. Opublikowano już także ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zdaniem jej autorów (posłowie PiS) spełnia ona drugi postulat protestujących i przyniesie gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 złotych oszczędności. Protestujący uważają jednak, że ta ustawa nie realizuje ich żądań w sprawie dodatku.

Główne zdjęcie: PAP

ran,PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2018 15:51 ~aki

  a co sąd opiekuńczy na to co zgotowały "bohaterskie" matki swoim podopiecznym

 • drażak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2018 14:04 ~drażak

  obywatel~obywatel

  coś małe te poparcie , może grzecznie poprosić o rozejście się, jak chce się mieć dzieci to trzeba mieć na dzieci, a nie żyć na koszt Państwa i obywateli .

  Jak ci od 500+, co?

 • obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2018 12:47 ~obywatel

  coś małe te poparcie , może grzecznie poprosić o rozejście się, jak chce się mieć dzieci to trzeba mieć na dzieci, a nie żyć na koszt Państwa i obywateli .

 • niespodzianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2018 11:15 ~niespodzianka

  Hartwich ogłasza zawieszenie protestu.

 • xn749

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2018 10:56 ~xn749

  Polak~Polak

  Nie wyjdziemy stąd, póki nie dostaniemy na rękę 500 zł. żywą gotówką.

  Bez szans. Przecież gotowa należy się dobrym panom nierobom od 500 plus no i oczywiście misiewiczowskim/sadurskim przyjaciolom PiSiego wielkiego wodza o niewielkim wzroście.

  Ale osoby potrzebujące dostaną to co już mają i pieluchomajtki, które to będą ich znakiem dla społeczeństwa. Każda osoba z niepełnosprawnością będzie teraz miała obowiązek nosić takie pieluchomajtki w sposób widoczny i kłaniać się z wdzięcznością ludzkim panom za to, że dostała więcej niż chciała.

  A poseł Żalek już powiedział co ludzkie pany myślą o osobach nie będących pierwszym sortem.

  Jakoś tak podobnie się robi jak za niemca. Proponuje jeszcze getto i będzie luzik. Zresztą czym innym jest zamknięcie tych ludzi w holu głownym sejmu. Dla PiSich panow, jak czegos nie widac to tego nie ma. Problem z glowy.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2018 10:14 ~Polak

  Nie wyjdziemy stąd, póki nie dostaniemy na rękę 500 zł. żywą gotówką.

 • Niepełnosprawny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2018 09:38 ~Niepełnosprawny

  Mamo, odpuść!

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2018 08:23 ~Braciszek Tuck

  Kościół katolicki namawia do rodzenia dzieci niepełnosprawnych. Po urodzeniu w ogóle się nimi ani ich rodzinami nie interesuje. Pieniądze wydaje na własne bogate życie, na jaja-odwierty geotermalne dla potrzeb prywatnych, na świątynie opatrzności. Także teraz, kiedy matki dzieci niepełnosprawnych walczą o swoje prawa, nikt z dostojnych dostojników nie zabrał głosu w ich obronie. Trudno o większy fałsz.

 • sum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2018 08:12 ~sum

  Franz von Liebermann~Franz von Liebermann

  Z chrześiańskiej strony rozumiem te mamy, ze strony natury - nie bardzo. Miały złe jajeczka, złe geny. Eugenika!

  Ale rodzić muszą, bo tak każe klauzula sumienia grzyba i speca od skrobanek Chazana.

 • Franz von Liebermann

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2018 07:51 ~Franz von…

  Z chrześiańskiej strony rozumiem te mamy, ze strony natury - nie bardzo. Miały złe jajeczka, złe geny. Eugenika!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »