Informacje

09.08.2016 10:24 wstrzymany program porządkowania dzielnicy

"Jesteśmy otoczeni śmietnikami". Mieszkańcy Woli skarżą się na chaos

SERWISY:

Mieszkańcy Woli od lat borykają się z problemem otaczających osiedla altan i dzikich śmietników. Urząd dzielnicy przygotował nawet specjalny projekt, który miał bolączkę rozwiązać, jednak program właściwie nie działa. Mieszkańcy wymieniają się pismami z urzędnikami.

W czerwcu pisaliśmy o pilotażowym programie urzędu dzielnicy Wola, który miał rozwiązać problemy z miejscami, w których mieszkańcy wyrzucają odpadki.

Mieszkańcy: budynek otoczony śmieciami

"Od kilku lat walczymy bez skutku z Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami przy ul. Bema 70, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za zagospodarowanie terenu zewnętrznego w naszej najbliższej okolicy. Spór dotyczy zarówno prowizorycznych i zaniedbanych miejsc składowania odpadów sąsiednich budynków, jak również miejsc wydzielanych pod budowy nowych altan śmietnikowych" - napisali po publikacji naszego artykułu mieszkańcy.

Dodali, że budynek jest otoczony śmietnikami z trzech stron. "Natomiast Zakład Gospodarowania Nieruchomościami dokłada wszelkich starań aby urozmaicić nasz krajobraz za oknami kolejną altaną śmietnikową - już czwartą, w miejscu gdzie od ponad dwóch lat są ustawione wolnostojące kontenery śmietnikowe. Co ciekawe, ten zaimprowizowany oczywiście "prowizorycznie", śmietnik należy do budynku komunalnego zarządzanego wyłącznie przez m. st. Warszawę, które swoim działaniem zapewnia nam sezonowe atrakcje w postaci szczurów i robactwa w budynku, w zależności od pory roku" - twierdzą.

Piszą, że od kilku lat wymieniają się z urzędnikami pismami z prośbą o wydzielenie zabudowanego miejsca na śmieci. Do tej pory nie otrzymali konkretnej odpowiedzi.

Dzielnica: niedługo ruszy program

Problem miał rozwiązać przygotowany przez wolski ratusz program "Altany Śmietnikowe". Zgodnie z przepisami, dzielnice mają obowiązek odbierać śmieci od mieszkańców, ale zorganizowanie miejsca do wyrzucania odpadków spoczywa na właścicielu nieruchomości, która odpadki "produkuje". Jeśli wspólnota nie ma swojego terenu lub pomieszczenia w budynku, powinna za nie zapłacić.

Program miał otworzyć przed mieszkańcami cztery możliwości: zakup od miasta grunt pod altanę śmietnikową, dzierżawę terenu po atrakcyjnej cenie, udostępnienie pomieszczenia do składowania śmieci czy wystąpienie o budowę albo przebudowę istniejącej altany śmietnikowej przez ZGN.

- Toczą się procedury formalne. Urząd miasta przesłał nam uwagi do projektu, dlatego ten oficjalnie nie ruszył. W najbliższych dniach postaramy się uzupełnić dokumentację, aby program mógł ruszyć - mówi Mariusz Gruza, rzecznik prasowy dzielnicy.

I dodaje, że mimo to wspólnoty mieszkaniowe mogą się już zgłaszać do programu. - Takie procedury trwają, będziemy musieli zrobić wizję lokalną, porozmawiać o najbardziej atrakcyjnym wariancie, dlatego zachęcamy do zgłoszenia, to przyśpieszy rozwiązanie problemu - mówi.

Tak wyglądają śmietniki na Woli:

kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ikarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2016 00:58 ~ikarek

  Nie udała się sprzedaż trawników wspólnotom to teraz próbują grunt pod śmietnikami.

 • dramat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2016 18:19 ~dramat

  Przecież napisali ze to budynki komunalne to dlaczego wspolnota ma jeszcze placic za dzierzawe albo kupowac teren od miasta ?? Na nowych osiedlach było by to nie do pomyslenia. Smietnik czy altana jest integralnym nierozlacznym elementem kazdego nowego osiedla. Miasto sprzedajac komunalki umylo rączki od odpowiedzialnosci za budynki tylk teraz chca za wszystko pieniedzy. Przepisy powinny byc zmienione. Jak to mozliwe zeby pod czyimś oknem stal kontener smietnikowy ?? Gdzie jest inspektor budowlany i inne instytucje odpowiedzialne za ten burdel?!

 • wolanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2016 15:37 ~wolanka

  A u mnie na Ulrychowie śmieci są wywożone codziennie. I w tym miejscu chciałam podziękować mojej spółdzielni Mszczonowska że tak o nas dba. Ukłony i pozdrowienia :)

 • taktak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2016 13:48 ~taktak

  Wola, proszę państwa, jest rządzona beznadziejnie. Na Kole funkcjonuje knajpa suszi wola, na którą mieszkańcy bezskutecznie skarżą się od kilku lat - smród niosący się od południa do 22 lub dłużej, przez okrągły tydzień, nie pozwala otworzyć okien w mieszkaniach i normalnie żyć. Właścicielka knajpy zamontowała nielegalne odprowadzanie fetoru tuż pod oknami mieszkańców. Co na to wolscy urzędnicy? "Nic nie mogą" już od kilku lat, a burmistrz Woli podobno odpowiedział interweniującym, że jeśli im się suszi nie podoba, to dzielnica wynajmie ten sam lokal sklepowi monopolowemu. Słowem - na Woli nie słucha się mieszkańców, tylko się ich straszy i im grozi. Wątek korupcyjny w tej sprawie nasuwa się sam.

 • qoqo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2016 13:27 ~qoqo

  Miasto przejeło biznes śmieciowy, ale zupełnie utraciło nad tym kontrolę. Smieci zdarza się że są wybierane na Woli Prymasa raz na tydzień , nie mieszczą się w kontenerach, wysypują się do altany nie mozna wejść.

 • Sky

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2016 10:47 ~Sky

  U mnie na Kole śmietniki są brudne i z obrzydzeniem podnoszę klapę:/21 wiek a śmieci na widoku:/

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »