Informacje

23.05.2017 21:33 Decyzja prezydent Warszawy

Jest zakaz pikiety przeciwko "Klątwie". ONR: zgromadzenie i tak się odbędzie

SERWISY:

Ratusz nie zgodził się na pięciodniową demonstrację środowisk prawicowych przeciwko spektaklowi "Klątwa". Manifestacja miała się rozpocząć 27 maja. Według urzędników, organizator spowodowałby zablokowanie wejść i wyjść do placówki na kilka dni i uniemożliwił jej normalne funkcjonowanie.

Wniosek o zorganizowanie zgromadzenia wpłynął do ratusza już 8 maja. Manifestacja miała trwać od 27 maja (od godziny 18.00) do 1 czerwca (do północy). Przewidziano w niej udział około dwóch tysięcy osób, a jako cel zapisano: "modlitwę różańcową wynagradzającą Maryi Królowej Polski za bluźnierstwa przeciw Bogu, protest przeciw łamaniu Konstytucji przez Teatr Powszechny i deptaniu przez ten teatr prawa zabezpieczania dowodów przestępstwa".

Zamieszki i interwencja policji

Decyzję, z upoważnienia prezydent Warszawy, podjęła Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Z pisma wynika, że od strony prawnej organizator zgłaszając zgromadzenie dopełnił wszystkich formalności. Dlaczego zatem urzędnicy zakazali zgromadzenia?

W uzasadnieniu decyzji Ewa Gawor przypomina spontaniczne protesty skrajnej prawicy, które miały miejsce przed placówką na początku maja. Mówi o "zaatakowanych widzach teatru" i rzucanych na budynek racach, które stanowiły zagrożenie dla życia i zdrowia znajdujących się tam osób. "Działania przywracające porządek zostały wykonane przez policję" - podkreśla.

Dalej informuje o zamieszczonych w mediach społecznościowych informacjach nawołujących do ponownego "oblężenia Teatru Powszechnego" i ostatecznym końcu spektaklu "Klątwa", datowanym właśnie na 27 maja.

Próba porozumienia

Jak czytamy w decyzji podjętej z upoważnienia Hanny Gronkiewicz-Waltz, stołeczny ratusz próbował porozumieć się z organizatorem zgromadzenia i ustalić przebieg demonstracji. Spotkanie w tej sprawie odbyło się we wtorek w siedzibie miejskiego Biura Bezpieczeństwa przy Młynarskiej. "Wraz z organizatorem (…) wziął udział członek Obozu Narodowo-Radykalnego, uczestnik zajść przed Teatrem Powszechnym w dniu 4 maja 2017 roku" - czytamy w decyzji.

Posiedzenie nie zakończyło się sukcesem. Jak pisze Ewa Gawor, nie udało się wypracować wspólnie takiego planu zgromadzenia, który nie zablokowałby funkcjonowania placówki.

"Z przedstawionego przez organizatora wniosku wynika jasno, że miał on zamiar przeprowadzić w taki sposób, który w istocie mógłby spowodować wielodniowe (manifestacja miałaby trwać pięć dni – red.) zablokowanie wejścia i wyjścia z budynku Teatru Powszechnego" - argumentuje dyrektor biura. I to miało stanowić główny powód nieudzielenia zgody na zgromadzenie.

Pokojowy charakter

Ewa Gawor w swoim uzasadnieniu powołuje się na artykuł Konstytucji RP, który mówi o konieczności zachowania "pokojowego charakteru" zgromadzenia. "Nie może być ono organizowane w celu nawoływania do nienawiści, wzywania do stosowania przemocy wobec określonych grup czy też wywoływania zamieszek" - precyzuje.

Decyzja została zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej. Jako pierwsze opisało ją radio RMF FM.

ONR: zgromadzenie i tak będzie

- Demokracja panuje tylko wtedy, gdy panujące elity mają takie same zdanie ze społeczeństwem. Kiedy jakieś ruchy obywatelskie mają inne stanowisko, to zakazuje się wolności słowa i wolności zgromadzeń – komentuje decyzję prezydent Warszawy Tomasz Kalinowski, rzecznik Obozu Narodowo-Radykalnego.

Jak dodaje, organizatorzy zamierzają się odwołać od decyzji ratusza. - Zespół prawny już pisze odwołanie. Mamy na to 24 godziny. Natomiast niezależnie od tego, czy legalnie, czy nielegalnie, zgromadzenie i tak się odbędzie - zapewnia.

Kalinowski utrzymuje, że „Klątwa” godzi w uczucia religijne i nie powinna być finansowana z publicznych pieniędzy podatników. Protest w tej sprawie, jak dodaje, chcą organizować nie tylko narodowcy, ale też szereg innych stowarzyszeń katolickich, np. Krucjata Różańcowa czy organizacje Pro-Life.

Protesty i śledztwo prokuratury

Spektakl "Klątwa" Olivera Frljicia miał premierę 18 lutego. Przedstawienie szybko wywołało wiele kontrowersji. Przed teatrem wielokrotnie protestowali przedstawiciele środowisk narodowych, którzy przekonywali, że sztuka narusza uczucia religijne.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła też dochodzenie w sprawie obrazy uczuć religijnych oraz publicznego nawoływania do popełniania zbrodni zabójstwa w trakcie spektaklu.

 

Tak wyglądał ostatni protest ONR przed Teatrem Powszechnym:

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kultura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 08:30 ~Kultura

  GamaGama

  Warszawiacy powinni licznie przybyć na przedstawienie. Trudno, żeby nam dzisiaj poplwociny Dmowskiego "kierowały" kulturą, której sami nie posiadają.

  Tak, tak... robienie loda na scenie to kultura.

  Co wy macie w tych głowach!?

 • Katolik X

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2017 21:57 ~Katolik X

  na pokaz~na pokaz

  Aa, symbolika.
  No tak, to wszystko zmienia. Symbole ranią :)
  (...)

  Tak ranią. Zapytaj co czują warszawscy powstańcy kiedy ulicami maszerują neofaszyści.

  Powstańczą kotwicę to łatwo jest sobie przykleić na koszulce, ale podążać za wartościami, o które walczyli powstańcy to już nie jest takie fajne.

  Wycieracie sobie wszyscy gęby powstańcami tak samo jak papieżem. Ale za nic macie ich zdanie, ich walkę i ich życie.

 • Gama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2017 16:04 Gama

  Warszawiacy powinni licznie przybyć na przedstawienie. Trudno, żeby nam dzisiaj poplwociny Dmowskiego "kierowały" kulturą, której sami nie posiadają.

 • GNieSztuka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2017 15:17 ~GNieSztuka

  dcdcd~dcdcd

  faszysci przeciw sztuce? To juz kiedys było... w latach 30-tych. I jak sie skonczyło? Powinna ich policja pałami lać bez pytania. I tylko patrzeć czy równo puchną. A jak nie to poprawić.

  Będzie w miarę dosadnie, bo matoły inaczej nie rozumieją.

  Jak kobieta robi loda figurze papieża to według ciebie jest sztuka?

 • eeeh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2017 14:56 ~eeeh

  wuj anzelm~wuj anzelm

  No i prawidłowo, brawo HGW!!! ONRowscy potomkowie Hitlera i faszystów powinni zostac zdelegalizowani. Nacjonalizm to droga do nikąd, mylona z prawdziwym patriotyzmem. ONR zaś to mieszanka głupoty, braku edukacji, agresji i nienawiści do myślących inaczej. Wstyd i tyle.

  A kiedy partia Razem zostanie zdelegalizowana?
  Spadkobierczyni Stalina i komunistów.

 • semantyka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2017 14:55 ~semantyka

  dcdcd~dcdcd

  faszysci przeciw sztuce? To juz kiedys było... w latach 30-tych. I jak sie skonczyło? Powinna ich policja pałami lać bez pytania. I tylko patrzeć czy równo puchną. A jak nie to poprawić.

  Czyli jedyną receptą jest, by to faszyści wystawili sztukę!
  Przeciw SZTUCE, nikt protestować przecież nie może :)

 • na pokaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2017 14:53 ~na pokaz


  zakazać MK~zakazać MK

  Dziwna ta wolność i demokracja hgw.
  Troszeczkę taka jednostronna i dyktatorska :)
  Złoty Kaczor~Złoty Kaczor

  Nie rozumiesz. Nie chodzi o protest przeciwko przedstawieniu w Teatrze Powszechnym. Taki protest mieści się bowiem i w granicach polskiego prawa i w granicach zdrowej demokracji. Teatr ma prawo wystawiać kontrowersyjną sztukę, a obywatele mają prawo demonstrować swoje oburzenie. I z pozwoleniem na taki protest nikt nie miałby problemu.

  Natomiast czymś zupełnie innym jest demonstracja faszystowskiej organizacji, zdelegalizowanej w II Rzeczypospolitej jako zagrażającej państwu i wrogiej narodowi polskiemu.
  Faszyzm nie ma NIC wspólnego z doktryną katolicką; jest wręcz antytezą chrześcijaństwa. Dla ONR sprawa przedstawienia jest tylko pretekstem do jawnego propagowania faszystowskiej symboliki, co jest w polskim prawie jednoznacznie zabronione.


  Aa, symbolika.
  No tak, to wszystko zmienia. Symbole ranią :)
  Jeśli coś jest sprzeczne z prawem, to zgłoś to do prokuratury, HGW tyle lat miała na uporanie się z tymi symbolami. Jakoś nie znalazła czasu na rozwiązanie tej sprawy. Dopiero teraz,
  gdy nie ma swoich ludzi w rządzie, nagle zrobiła się taka wrażliwa i poburzona :)

 • Moro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2017 14:33 ~Moro

  Widać co dla POwców oznacza wolność. Mnie wali czy będzie ten spektakl czy nie i manifestacje, ale POwcy nie są wiarygodni stosują wybiórczo zasady demokracji więc sami nie będą traktowani poważnie.

 • Kawoszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2017 14:17 ~Kawoszka

  Mnie to śmieszy, ponieważ nie posiadam uczuć religijnych.

 • eeee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2017 13:59 ~eeee

  pewnie z kwiatami przyjdą :) białymi różami co to ich prezes tak nie lubi

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »