Informacje

20.08.2013 10:40 BĘDZIE REFERENDUM

Jest wymagana liczba podpisów

SERWISY:


Komisja doliczyła się wymaganej liczby głosów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania prezydent Warszawy - dowiedziała się nieoficjalnie TVN 24. Oficjalne ogłoszenie terminu referendum powinno nastąpić w ciągu 24 godzin.

Ważnych podpisów jest już ponad 140 tysięcy - dowiedziała się TVN 24 ze źródeł zbliżonych do Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej.

"Mamy czas do jutra"

- Czynności dotyczące arkuszy z podpisami zostały zakończone - potwierdziła w rozmowie z tvnwarszawa.pl Anna Lubaczewska z delegatury biura komisarza wyborczego.

Oficjalnie jednak nie potwierdza, że liczący osiągnęli wymaganą liczbę 133 576 ważnych podpisów. Zgodnie z przyjętą procedurą, nie są bowiem liczone wszystkie głosy - odbywa się to tylko do momentu, w którym liczba jest już wystarczająca (10 proc. uprawnionych do głosowania).

- Trwają jeszcze czynności dotyczące całego wniosku - zastrzegła Lubaczewska. I dodała: - Komisarz wyborczy ma według ustawy czas do jutra na wydanie postanowienia o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku o referendum.

Politycy komentują

Informacje TVN 24 skomentowali politycy. - To jest bardzo dobra wiadomość. Jest to tryumf demokracji i woli obywateli nad wolą polityków - mówi Andrzej Rozenek (Ruch Palikota). Jego zdaniem to pierwsza część porażki Platformy Obywatelskiej. - Następna będzie po tym, jak warszawiacy odwołają prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz - dodaje.

- To są naturalne procesy, procedury. Każdy ma prawo do tego typu akcji. Natomiast zawsze trzeba zadawać pytania odnośnie intencji. Intencje są w stu procentach polityczne, nie merytoryczne. Jeśli przeanalizujemy fakt, że nagle mamy koalicję Kaczyńskiego z Palikotem, to myślę, że odpowiedź jest jednoznaczna – komentuje Paweł Olszewski (PO).

- Krok po kroku demokracji staje się zadość. Warszawiacy gremialnie wypowiedzieli się podpisami, że nie chcą takiego prezydenta. Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli referendum, a w referendum wynik jest przesądzony – twierdzi Zbigniew Kuźmiuk (PSL).

Najpóźniej po 50 dniach

W ciągu 24 godzin powinna zostać podana oficjalna informacja zarówno o liczbie podpisów, jak i o tym, czy cały wniosek spełnił wymogi formalne. Jeśli tak, ogłoszony zostanie termin referendum, które musi się odbyć w ciągu 50 dni. Najprawdopodobniej będzie to początek października.

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach na prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 430 osób.

Wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów. Jeśli większość opowiedziałaby się za odwołaniem Gronkiewicz-Waltz, jej mandat wygasłby wraz z ogłoszeniem wyniku referendum w dzienniku urzędowym województwa.

Wątpliwości, co do zbierania podpisów pod referendum mieli przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. Andrzej Halicki złożył do warszawskiego komisarza wyborczego skargę w tej sprawie. Szef mazowieckiej PO miał zastrzeżenia do prawidłowości zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum. Wcześniej poseł dowiedział się, że jego skarga nie będzie rozpatrywana, ponieważ złożył ją do nieodpowiedniego organu. Czytaj więcej na ten temat.

POLITYCY O REFERENDUM W STUDIU TVN24:ZŁOŻENIE PODPISÓW POD REFERENDUM:


roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tomasz21168

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2013 16:44 Tomasz21168

  mam nadzieję że referendum zmobilizuje Pania Prezydent do tego, żeby rządziła jeszcze lepiej,miała lepszy kontakt i słuchała mieszkańców. Życze jej aby uwolniła się od wpływów PO i rządziła niezależnie dla dobra Warszawy, jak śp.Prezydent Gdyni Cegielska, a teraz Prezydent Szczurek. Ma szansę być nowoczesnym,otwartym na wszytkich mieszkańców Prezydentem nowoczesnej metropoli. Na referendum nie ide:)

 • Stefanjo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2013 17:26 ~Stefanjo

  Za rok po referendum będziemy obchodzić rocznicę II Desantu Lubliniaków na Stolicę. Brawoooo!

 • mania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2013 17:19 ~mania

  Warszawa~Warszawa

  Ja nie idę i prawdziwi Warszawiacy też nie powinni iść.

  A Ty prawdziwy warszawiak? Jak najszybciej powinna odejść!!!

 • radi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2013 17:10 ~radi

  moja cała rodzina z wawy zapowiedziała juz zagłosuje przeciwko p. Gronkiewicz Walc

 • marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2013 16:32 ~marcin

  Tak gadacie na hgw dajcie chociaż 10 przykładów co dobrego zrobili inni rządzący dla miasta kto nic nie robi nie popełnia błędów a bierze kasę za twierdzenie wwstołek najlepiej według was nic nie robić według mię i moich znajomych warszawavodrzyla coś się zaczęło dziać

 • lis2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2013 16:15 lis2

  Gdyby miała honor to sama by odeszła oszczędzając pieniądze konieczne na referendum. Ale do kogo ta mowa?

 • Jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2013 16:04 ~Jam

  oczywiście, że nie idziemy, a 2 mln bez sensu stracone

 • warszafiakk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2013 16:03 ~warszafiakk  sfhj~sfhj

  I w ten sposób Warszawa straci kupę kasy. Gratulacje dla ciuli którzy dali się zmanipulować i się podpisali.
  Lepkie łapy~Lepkie łapy

  A jak Hanka zostanie, to nie straci ? Straci dużo więcej, bo przed odejściem wszyscy będą chcieli się nachapać.
  sahj~sahj

  A myślisz że jak przyjdą nowi to się nie będą chcieli nachapać? No proszę cię... Pokaż mi tych co rządzili do tej pory Warszawą a nie chcieli...
  HGW jest taka sama jak i wszyscy inni, robi dobre rzeczy jak i złe, ciągnie hajs dla siebie i swoich jak wszyscy inni. Tyle że bojówkarze zrobili wielki zamęt a ludzie mało inteligentni, podatni na populistyczne hasełka łykają to wszystko jak pelikany. Wystarczyło poczekać do końca kadencji i głosować zgodnie ze swoimi przekonaniami.
  I żeby nie było... nie głosowałem na HGW i nie jestem jej zwolennikiem. Po prostu chciałbym aby pieniądze moje miasto wydawało na rzeczy potrzebne a nie debilne referenda.

 • Głos ludu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2013 16:01 ~Głos ludu

  sensowny~sensowny

  A Ryży i tak wskaże na komisarza, kogo zechce - wybory odbędą się w terminie planowym, żadnych przyspieszonych wyborów nie będzie.

  Kaczorom z Palikociarnią zależy wyłącznie na hucpie, nie na przejęciu władzy - bo do tego ostatniego nie mają wcale chęci, za duża odpowiedzialność. Lepiej sobie siedzieć na ciepłych opozycyjnych posadach i zgarniać po 300 zł za podpis.

  Proszę nie wmawiać, że sprawa ma jakieś drugie dno. Nie mamy żadnego związku z PiSem, ani z Ruchem Palikota. Na referendum pojdziemy z własnej i nieprzymuszonej woli, bo dość już mamy tej aroganckiej i nieudolnej władzy.

 • Cyklon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2013 15:56 ~Cyklon  patfor26patfor26

  W Warszawie powinien być bez partyjny prezydent nie zależny ani od Platformy Obywatelskiej ani od Prawa i Sprawiedliwości ani od żadnej innej .

  Warszawiacy idździe do referendum i pokażmy co myślimy o obecnej władzy Warszawy
  Hot shot~Hot shot

  A przy okazji co myślimy o PO-wskiej władzy w ogóle !
  Xavery~Xavery


  To jak będzie nowa władza to też jej pokażcie. O ile w ogóle wam pozwolą.

  Jak nowa władza będzie w porządku, to co jej będziemy pokazywać ? Zauważ, że bardzo rzadko używamy w Warszawie naszych swobód demokratycznych. Tym razem miarka się przebrała, a Platforma nawet nie zauważyłą, że wiatr się zmienił.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »