Informacje

28.02.2019 11:36 TR WCIĄŻ W ZAWIESZENIU

Jest umowa na budynek MSN. Pierwszą łopatę wbiją w kwietniu

SERWISY:


Umowa na budowę planowanego od kilkunastu lat Muzeum Sztuki Nowoczesnej podpisana. - To ważny dzień dla Warszawy, rozpoczynamy pierwszą inwestycję na placu Defilad - mówiła Joanna Mytkowska, dyrektorka MSN. Na wykonawcę wciąż czeka drugi budynek kompleksu na placu Defilad - teatr TR Warszawa.

Umowę podpisali w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezes firmy Warbud Jerzy Werle i wspomniana Joanna Mytkowska. Uroczystość zorganizowano w tymczasowej siedzibie placówki - Muzeum nad Wisłą.

Budowali nad Wisłą, zbudują w centrum

- Ten budynek też wybudował Warbud, wiec mamy dobre doświadczenia – zauważyła szefowa MSN. I skorzystała z okazji, by podziękować, tym którzy na przestrzeni lat nie stracili wiary w powstanie docelowej siedziby placówki. - To twórca mody na MSN Marcel Andino Velez (dziś wicedyrektor, wcześniej rzecznik – red.), wicedyrektor do spraw inwestycji Mikołaj Mundzik, gdyby nie jego optymizm, pomysłowość i zaangażowanie nie wiem, czy moglibyśmy się tu spotkać, dyrektor Biura Kultury Tomasz Thun-Janowski, który wymyślił, by połączyć MSN z siedziba teatru TR Warszawa – wymieniała Mytkowska. Dziękowała też radnym i władzom Warszawy.

Rafał Trzaskowski podkreślił, że muzeum to jedna z najważniejszych inwestycji, które będzie tworzyło nowe centrum Warszawy. - Razem z placem i TR-em stanie się symbolem Warszawy otwartej, różnorodnej, otwartej na potrzeby warszawiaków. Stworzy centrum, z którego korzystać będziemy wszyscy, odzwierciedlające ducha różnorodności i otwartości na kulturę - zapowiadał Trzaskowski. - To będzie przestrzeń której będzie nam zazdrościła cała Polska, a może cała Europa, estetyczne i funkcjonalne - dodał. W jego wizji MSN będzie "miejscem wspierania artystów młodego pokolenia i międzynarodowego obiegu sztuki".

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Trzaskowski zapewnił, że pierwsza łopata zostanie wbita jeszcze w kwietniu, a prace nie zakłócą pracy pierwszej linii metra, która biegnie dokładnie pod planowanym budynkiem.

Nowe wyzwanie, nowa skala

Muzeum, działając w tymczasowych siedzibach przy Pańskiej, Emilii, nad Wisłą, a okresowo w wielu innych nieoczywistych miejscach, wyrosło na jedną z najważniejszych instytucji kultury w mieście. Ale nowy ogromny budynek postawi przed niedużą ekipą MSN nowe wyzwania, do których trzeba przygotować się w czasie budowy. - Nasz instytucja wrosła w miasto, nauczyliśmy się wyrażać aspiracje Warszawy. Na razie jesteśmy małą organizacją, mamy 42 miesiące, żeby się zmienić, żeby zmienić skalę działania – tłumaczyła Mytkowka.

I zapowiedziała, że w nowej formie muzeum będzie "instytucją otwartą, miastotwórczą, skierowaną ku przyszłości". - Przestrzenią do nieskrępowanej wymiany myśli, stawiania kontrowersyjnych pytań i udzielania nieoczywistych odpowiedzi. Taka forma działalności jest wspólnototwórcza - mówiła.

Prezes Warbudu apelował, by z wszelkimi podziękowaniami wstrzymać się do czasu zakończenia prac. - To będzie ciężka, długa praca, obiekt jest skomplikowany technicznie, choć na wizualizacjach wygląda prosto – tłumaczył. - To dla nas wielka duma, że możemy uczestniczyć w wielkiej zmianie placu Defilad, który długo pozostawał placem bez życia – podsumował.

Co z budynkiem TR Warszawa?

Docelowo na placu Defilad mają stanąć dwa budynki, ułożone w kształt litery L. Siedziba MSN znajdzie się bliżej Marszałkowskiej i będzie to prosta, jasna, niemal biała bryła. Drugi budynek, który ma stanąć bliżej Pałacu Kultury, to planowana siedziba TR Warszawa (Teatr Rozmaitości). Będzie ciemniejszy, o nieco bardziej zróżnicowanej bryle. 

Wciąż nie wiadomo, kto wybuduje gmach teatru, problemem są kwestie własnościowe jednej działki. Rafał Trzaskowski zapewnił, że ma świadomość, że oba obiekty muszą powstawać jednocześnie, ale nie potrafił wskazać konkretnej daty ogłoszenia przetargu na wykonawcę drugiego. – Dyskutujemy o tym, nie chcę przesądzać, trwają przygotowania – odparł.

Za projekt całości odpowiada amerykański architekt Thomas Phifer, współpracujący z polskimi architektami z pracowni APA Wojciechowski.Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qwertyuiop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2019 13:42 ~qwertyuiop

  Że MSN będzie tylko dla nielicznych? no tak... po co nam jakieś muzea, skoro mamy "galerie"...

 • loku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 14:55 ~loku

  na to co jest pilne i konieczne nie ma czasu ani pieniędzy, a na takie projekty, w takim kształcie i miejscu, jakoś się udało, ręce opadają...będzie budynek w kształcie tesco, dla kilkudziesięciu osób w Warszawie,wrrrrrr

 • franek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 11:06 ~franek

  lekką ręką nowy prezydent dorzucił 180 milionów do budowy muzeum zabierając między innymi kasę z obwodnicy ! Nadal urząd nie potrafi oceniać kosztów inwestycji i daje to co wołają oferenci ? Na siłę pchają ogromną kasę na budowę muzeum jakby to było najważniejsze dla miasta.

 • Kiedyś z Bielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 09:26 ~Kiedyś z Bielan

  centrum~centrum

  Jak to powiedziała HGW : Nie za bardzo rozumiem, skąd taki niepokój w 2008 r. wobec projektu, który ma być realizowany w 2011 r.


  Sporo obiecanek jeszcze z 2006 roku nie zostało zrealizowanych.
  W razie kolejnego opóźnienia Rafał będzie miał obiecanki przy kolejnych wyborach:)

 • mieszkaniec Warszawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 08:47 ~mieszkanie…

  Dobre zarządzanie PO w Warszawie - długa historia straconych pieniędzy i czasu.

  Pierwszy konkurs na MSN został unieważniony w atmosferze skandalu, ale prawdziwą wpadką okazał się drugi.

  Umowę z Kerezem miasto podpisało w 2008 roku. Początkowo architekt żądał 40 mln zł za stworzenie koncepcji budynku, ale ostatecznie ratusz zgodził się na 26 mln

  zł. Ostatecznie po latach sporów firma Christiana Kereza zbankrutowała. Czy Warszawa odzyska 11 spornych milionów?
  HGW ładnie poprowadziła inwestycję.

  Jest rok 2014 - HGW podpisuje kolejną umowę. Za - kolejny już - projekt MSN miasto zapłaci 28 milionów złotych.
  Tym razem proejktantem jest biuro Thomas Phifer and Partners.
  Ale będą kolejne jaja ponieważ docelowo na placu Defilad mają stanąć dwa budynki, ułożone w kształt litery L. Siedziba MSN znajdzie się bliżej Marszałkowskiej.

  Drugi budynek, który ma stanąć bliżej Pałacu Kultury, to planowana siedziba TR Warszawa (Teatr Rozmaitości).
  Rafał Trzaskowski zapewnił, że ma świadomość, że oba obiekty muszą powstawać jednocześnie, ale nie potrafił wskazać konkretnej daty ogłoszenia przetargu na

  wykonawcę drugiego. Przewidywalny efekt tego jest następujący: trwająca wiele lat budowa, rozgrzebane centrum miasta, niewyjaśniona forma własności działek, kary

  umowne, straty finansowe. Wizerunkowy pastisz.

 • Watah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 08:22 ~Watah

  Takiego prezydenta nam trzeba, dobrze że nie wygrał Jaki.

 • Logika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 08:13 ~Logika

  Sztuka nowoczesna w mieście bez kanalizacji, wodociągu i utwardzonych dróg!!! Może ktoś zapozna Pana Trzaskowskiego z hierarchią potrzeb Maslowa. Warszawa to nie tylko Centrum. Są również mieszkańcy Wawra, Białołęki, Rembertowa, Ursusa, itd. Z takim podejściem prezydentura potrwa tylko jedną kadencję.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2019 22:29 ~warszawiak

  I znowu nie Polska spólka wygrala przetarg

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2019 21:33 ~qwerty

  Postawią dwa bunkry w najdroższym miejscu Warszawy. Komu to będzie potrzebne,tylko nieliczni mieszkańcy będą z tego korzystać. No i najważniejszy argument jak to mówią o przekopie Mierzei Wiślanej to się nigdy nie zwróci,nawet na siebie nie zarobi.

 • Arnuch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2019 21:16 ~Arnuch

  PIękny Roman~PIękny Roman

  Chleb coraz droższy to dawajmy coraz więcej kasy na igrzyska..... może plebs przestanie gadać.


  Więc jedz ciastka :-). Albo bardziej współcześnie. Panie Prezydencie nie stać mnie, żeby w sobotę chodzić z kolegami na piwo. To chodź w piątek...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »