Informacje

18.06.2014 17:11 dyrektor miał odmówić aborcji

Jest śledztwo ws. odmowy aborcji przez prof. Chazana

SERWISY:

Stołeczna prokuratura wszczęła śledztwo ws. "narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez lekarza szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie w związku z odmową przeprowadzenia zabiegu usunięcia ciąży".

Jak powiedział w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak, śledztwo wszczęła we wtorek Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów. Dodał, że będzie w nim przesłuchana "osoba pokrzywdzona". Na wstępnym etapie sprawy nie chciał się o niej bliżej wypowiadać.

Podstawą prawną śledztwa jest art. 160 par. 2 Kodeksu karnego, który przewiduje karę od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla osoby, która - mając obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo - naraża ją bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Sprawa dotyczy dyrektora szpitala prof. Bogdana Chazana, który - powołując się na klauzulę sumienia - odmówił wykonania aborcji u kobiety, mimo że były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Nie wskazał też pacjentce - do czego zobowiązują go przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można by wykonać zabieg. Kobieta zgłosiła się w 22. tygodniu ciąży, kiedy aborcja była w tym przypadku jeszcze zgodna z prawem.

Sprawa wywołała duże poruszenie w opinii publicznej i przeciwstawne oceny - w zależności od światopoglądu komentujących. O podejrzeniu popełnienia przez Chazana przestępstwa zawiadomiło prokuraturę SLD. Sprawę bada też Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej, która wszczęła postępowanie wyjaśniające. NFZ skontroluje zaś prawidłowość realizacji kontraktu. W szpitalu trwa też kontrola stołecznego ratusza, który jest organem założycielskim placówki.

Posłuchaj wywiadu z profesorem Chazanem:

Chazan podkreślał, że w szpitalu, którym kieruje, nie wykonuje się aborcji. Mówił, że dziecko kobiety opisywanej przez media może żyć długo, są propozycje operacji i rokowania nie są złe. "Bardzo się cieszę, że pani zdecydowała się donosić ciążę" - dodawał. Deklarował też, że nie obawia się konsekwencji kontroli i nie sądzi, aby wykazały one nieprawidłowości w jego szpitalu.

Profesor jest jedną z ok. 3 tys. osób związanych ze służbą zdrowia, które podpisały "Deklarację wiary", gdzie zapisano m.in. pierwszeństwo prawa bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji". Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny deklarują, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem.

PAP/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • brd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2014 22:39 ~brd

  Panie Profesorze jestem z Was dumny,dziękuję za życie tych niewinnych,mlautkich ludzi!

 • klara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2014 15:21 ~klara


  nigdy więcej~nigdy więcej

  miałam wątpliwą przyjemność rodzić w tym szpitalu i najgorszemu wrogowi nie życzę tam się znaleźć.poród trzy doby ale cesarki nie będzie bo takie są przekonania pana Chazana.Mam nadzieję,że pozbawią go prawa wykonywania zawodu a najlepiej zamknął,niech pocierpi za wiarę
  Dobra rada~Dobra rada

  Boże, gdybyś zechciała złożyć doniesienie do prokuratury w tej sprawie ! Rozumiem, że nie jest to miłe, ale nie mając dowodów prokuratorzy jeszcze umorzą sprawę i dziadydze się upiecze.

  hahaha. nie złoży doniesienia, bo nie była w ciąży, nie była w tym szpitalu, bo w ogóle jest facetem homo.

 • klara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2014 15:14 ~klara

  Ojciec dziecka z invitro ~Ojciec dziecka z invitro

  Doktorku leczyć a nie politykować i uprawiać ideologie .Czytałem tą całą deklaracje wiary. Dawanie radości i nadziei rodzicom a życie dzieciom poczętym metodą metodą invitro stawiane jest na równi z eutanazja i aborcją ależ to jest obrzydliwe i nie ludzkie podejście do problemów niepłodności .Żal mi was i bede się modlił za wasze dusze że tak postrzegacie świat i wiarę.Wstyd mi za was.

  Żeby wyprodukować jedno dziecko metodą in vitro, kilka zarodków trzeba uśmiercić.

 • klara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2014 15:11 ~klara

  jarn~jarn

  I po co ta cała dyskusja ? Wyjście na przyszłość jest proste. NFOZ nie powinien podpisywać umowy ze szpitalem który nie gwarantuje pełnej gamy zabiegów, wykonywanych przez swoich pracowników. Taki profesor CH i jemu podobni. nie są pełnowartościowymi specjalistami. Więc szpitale w swoim dobrze pojętym interesie nie będą zatrudniać takich osób, niech pracują prywatnie lub w placówkach wyznaniowych. Problem zniknie. My jako płacący składki mamy prawo oczekiwać wykonania każdego zabiegu. A oszołomy niech leczą siostry w zakonie !

  A dlaczego nie podpisywac umów z lekarzami którzy są ludźmi uczcywymi, szanują ludzkie życie? Przecież szpitale są utrzymywane również z podatków tych, co nie popierają mordowania dzieci.
  Czy tylko potencjalni mordercy w tym kraju mają prawa? Jeśli takl, to niech to państwo nie pobiera podatków od osób okreslających się jako wierzące i broniące ludzkiego życia.

 • Balbina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2014 14:15 ~Balbina

  Może TVN WARSZAWA wykaże przynajmniej odrobinę obiektywizmu w tej sprawie i przypomni, że w przeszłości prof.Chazan został już raz zdymisjonowany na podstawie fałszywych zarzutów. Pretekstem do zwolnienia była informacja w Gazecie Wyborczej, która podała, że nie udzielił on zody na aborcję matce dziecka z nieuleczalną wadą. W kilka dni po tej publikacji wymieniona w niej matka stwierdziła podczas konferencji prasowej, że nigdy nie domagała się od prof.Chazana aborcji. Wprost przeciwnie - prosiła lekarzy o ratowanie dziecka, ale w kilku szpitalach jej odmówiono i namawiano do aborcji. pomoc okazała włąśnie profesor Chazan.

 • sal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2014 12:54 ~sal

  oficjalnie aborcji to nie zrobi nasz drogi profesorejk, ale jakby ta pani poszła prywatnie, to załatwił by to od razu, a "sumienie" zniknęłoby wraz z kilkoma stówkami w kieszeni

 • jarn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2014 00:37 ~jarn

  I po co ta cała dyskusja ? Wyjście na przyszłość jest proste. NFOZ nie powinien podpisywać umowy ze szpitalem który nie gwarantuje pełnej gamy zabiegów, wykonywanych przez swoich pracowników. Taki profesor CH i jemu podobni. nie są pełnowartościowymi specjalistami. Więc szpitale w swoim dobrze pojętym interesie nie będą zatrudniać takich osób, niech pracują prywatnie lub w placówkach wyznaniowych. Problem zniknie. My jako płacący składki mamy prawo oczekiwać wykonania każdego zabiegu. A oszołomy niech leczą siostry w zakonie !

 • aggatttta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2014 22:09 ~aggatttta

  ciekawe ile ten pan dokonał aborcji w swojej pracy . Teraz to taki swięty ...... wstyd

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2014 18:15 ~lol

  [cytat_1919263]

  GNT~GNT

  Skorzystanie z obecnej w prawie klauzuli sumienia jest zgodne z prawem. Poza tym nie ma zagrożenia życia matki, więc aborcja byłaby niezgodna z prawem i podlegała karze. Gdzie jest przestępstwo? Bo ja nadal widzę tylko medialną iluzję.

  Ja widzę zagrożenie dla jej zdrowia psychicznego, widzę również zasłanianie się klauzulą sumienia ze strachu przed ewentualnym więzieniem.

 • Nicky

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2014 14:55 ~Nicky

  czy Chazan to polskie nazwisko?
  wszytko jasne...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »