Informacje

07.03.2014 08:22 zawiadomienie złożył naczelny gazety

Jest śledztwo w sprawie 44 milionów
na Świątynię Opatrzności Bożej

SERWISY:

Prokuratura ma zbadać przekazywanie na przestrzeni kilku lat przez ministerstwo kultury pieniędzy na Świątynię Opatrzności Bożej, powstającą w Wilanowie. Tylko w 2014 r. sanktuarium dostało 6 mln zł dotacji z ministerstwa.

O wszczęciu postępowania poinformował na popularnym portalu społecznościowym fanpage pisma "Liberte":

- Przed chwilą odebrałem zawiadomienie, że prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w Ministerstwie Kultury na udzielenie dotacji w wysokości łącznie 44 milionów złotych w latach 2008 - 2014 podmiotowi nieuprawnionemu - Archidiecezji Warszawskiej, na muzeum przy Świątyni Opatrzności Bożej - czytamy we wpisie na wspomnianym fanpage'u.

Dokument, którego skan umieszczono w internecie, adresowany jest do naczelnego gazety, Leszka Jażdżewskiego, jako do zawiadamiającego śledczych.

Kliknij na obrazek, aby go powiększyć:

"Nie chodziło o szum medialny"

- Cieszę się, że prokuratura do mojego wniosku podeszła poważnie, a nawet rozszerzyła go, bo wnioskowałem o sprawdzenie lat 2012-14, a prokurator zdecydował się przyjrzeć też dotacji z roku 2008 - powiedział w rozmowie z "Wyborczą" Jażdżewski.

Jak stwierdził, złożył wniosek do prokuratury "nie po to, żeby narobić szumu medialnego".

- To NIK mnie zainspirowała, bo skoro ona krytykowała takie rozdawanie środków, a przecież nie jest przybudówką ateistów w Polsce, tylko neutralnym kontrolerem, to znaczy, że coś jest na rzeczy - przekazał w rozmowie z dziennikarzami gazety.

"Wyborcza" informuje, że chodzi o wystąpienie pokontrolne z 2012 r., gdy NIK wytknęła ministerstwu, że rozporządzenie ministra kultury z 2005 r. o zasadach udzielania dotacji "nie przewiduje dofinansowywania zadań realizowanych przez kościelne osoby prawne".

"Za wcześnie by uznać, że to przestępstwo"

Śledztwo wszczęto jeszcze 21 lutego - podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na rzecznika Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Przemysława Nowaka.

Nowak potwierdził, że prowadzone jest w sprawie domniemanego przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych z ministerstwa kultury przez przyznanie "podmiotowi nieuprawnionemu", tj. archidiecezji warszawskiej, łącznej kwoty 44 mln zł dotacji. Prokuratura ma zbadać przekazanie Kościołowi dotacji: 30 mln zł w 2008 r., 4 mln zł - w 2012 r., 4 mln zł - w 2013 r. i 6 mln zł w tym roku.

- Za wcześnie jest by uznać, że doszło do przestępstwa - podkreślił Nowak.

Dodał, że na razie prokuratura "nie ma własnych ustaleń" w sprawie.

Według niego śledztwo wszczęto po kilku doniesieniach, których autorzy powoływali się m.in. na ustalenia NIK.

Zdrojewski: "Chciałbym się dowiedzieć, na czym stoimy"

Komentując tę informację minister Bogdan Zdrojewski wyraził zadowolenie, że "wreszcie zostanie rozstrzygnięte, czy ministerstwo może wspierać muzea będące w obszarze odpowiedzialności różnych związków wyznaniowych i z jakiego programu powinno być prowadzone finansowanie infrastruktury będącej w ich dyspozycji".

- Instytucje, które nas kontrolują raz mówią, że to powinno być prowadzone bezpośrednio z budżetu państwa, innym razem - że z programów ministra, jeszcze innym - że z rezerwy budżetowej. Chciałbym wreszcie się dowiedzieć, na czym w tej kwestii stoimy. To jest postępowanie wyjaśniające i według mojej oceny ono przesądzi i tryb postępowania w tej materii i bardzo istotną dla mnie kwestię tj. źródło finansowania takich działań. Od trzech lat otrzymujemy za każdym razem odmienne wskazania, jak taka procedura powinna wyglądać - powiedział Zdrojewski.

- Na pewno się nie okaże, że nie możemy finansować takich przedsięwzięć. Trzeba pamiętać, że część najważniejszych polskich zabytków przynależy na przykład do Kościoła katolickiego i trudno nie wpierać działań, które zmierzają do ich ratowania, konserwacji. Wiele zbiorów muzealnych jest w posiadaniu na przykład muzeów archidiecezjalnych i konserwacja dzieł sztuki, często dzieł najwyższej klasy, musi być wspierana. Ważne jest natomiast, aby sąd rozstrzygnął, w jaki sposób ma się to odbywać - ocenił minister.

Miliony dla świątyni

Kwota dofinansowania budowy ekspozycji głównej w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które powstaje pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich, wyniesie w tym roku 6 mln zł.

Dotacje z ministerstwa kultury otrzymały 73 instytucje w całej Polsce. W większości przypadków wsparcie nie przekraczało kwoty pół miliona złotych.

Z kolei wniosek o dofinansowanie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego został oceniony najniżej spośród tych, którym przyznano dodatkowe środki.

Prokuraturę w tej sprawie zawiadamiali też politycy.

Zdrojewski zaprzeczał wówczas, by dotacja była sprzeczna z prawem.

//mz, PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2014 22:54 ~Piotr

  Na NIEPOTRZEBNE muzeum żydów wyrzucono 320 MILLIONÓW złotych a tutaj żałuje się na Kościół 16 millionów,

 • kayak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2014 22:19 ~kayak

  za pakowanie kasy na te swiatynię nikt nie odpowie, nawet jeśli okaże sie, ze nagiął prawo. Bo jaka opcja polityczna mialaby to zrobic? PO - nie, pakuje kase, PIS? Akurat tu jest zgodny z PO. A Palikoty nie dojda do wladzy

 • Polanegri

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2014 15:35 ~Polanegri


  pytacz~pytacz

  A kto rozliczy ponad 100 milionów na muzeum historii żydów?
  Yossi~Yossi


  Do matolow ktorzy pluja na Muzeum Zydow Polskich: Jestem Zydem i mi sie projekt nie podoba bo uwazam ze jest zbedny, ale od Zydow wara. Muzeum buduje Miasto a nie gmina zydowska.

 • Mikosa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2014 20:59 ~Mikosa

  Cała kwintesencja, w poniższym zdaniu. Ja je odbieram tak, nie wązne z której kieszeni i tak bedziemy finasować.

  Instytucje, które nas kontrolują raz mówią, że to powinno być prowadzone bezpośrednio z budżetu państwa, innym razem - że z programów ministra, jeszcze innym - że z rezerwy budżetowej. Chciałbym wreszcie się dowiedzieć, na czym w tej kwestii stoimy.

 • pytacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2014 19:25 ~pytacz


  pytacz~pytacz

  A kto rozliczy ponad 100 milionów na muzeum historii żydów?
  Yossi~Yossi


  Do matolow ktorzy pluja na Muzeum Zydow Polskich: Jestem Zydem i mi sie projekt nie podoba bo uwazam ze jest zbedny, ale od Zydow wara. Muzeum buduje Miasto a nie gmina zydowska.


  Właśnie - buduje miasto. I z jakiej racji mam finansować waszą propagandę?
  Niech żydzi budują sobie za własne pieniądze.
  A setki milionów publicznych pieniędzy utopionych w muzeum to sprawa dla prokuratora.

 • tvn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2014 19:19 ~tvn


  pytacz~pytacz

  A kto rozliczy ponad 100 milionów na muzeum historii żydów?
  Yossi~Yossi


  Do matolow ktorzy pluja na Muzeum Zydow Polskich: Jestem Zydem i mi sie projekt nie podoba bo uwazam ze jest zbedny, ale od Zydow wara. Muzeum buduje Miasto a nie gmina zydowska.  no i to wlasnie jest kolego bolesne

 • NIEfaszystowskiemuLewactwu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2014 18:34 ~NIEfaszyst…

  Kto w końcu zamknie mordę faszysty o nicku antypis???

  Tego śmiecia i faszystę czas namierzyć po numerze IP i zgłosić do prokuratury.

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2014 18:01 ~Karol

  Znów szukają faryzeusze czego nie zgubili.

 • Yossi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2014 15:25 ~Yossi

  pytacz~pytacz

  A kto rozliczy ponad 100 milionów na muzeum historii żydów?


  Do matolow ktorzy pluja na Muzeum Zydow Polskich: Jestem Zydem i mi sie projekt nie podoba bo uwazam ze jest zbedny, ale od Zydow wara. Muzeum buduje Miasto a nie gmina zydowska.

 • Alek77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2014 15:22 ~Alek77

  W koncu ktos sie udwazyl wystapic przeciwko mafii ukrywajacej sie pod szyldem Kosciol Katolicki. Szkoda mi tylko tego prokuratora, bo pewnie naciski polityczne beda tak duze, ze nie dosc ze sprawe umorzy, to i kariere zaprzepascil :/

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »