Informacje

19.03.2013 14:21 będą ustalać tożsamość manifestujących

Jest śledztwo po przepychankach
na wykładzie Środy

SERWISY:

Wszczęto śledztwo w sprawie najścia grupy zamaskowanych osób na wykład Magdaleny Środy na Uniwersytecie Warszawskim. - Będziemy próbować ustalić ich tożsamość - zapowiada prokuratura.

W lutym grupa ok. 50 zamaskowanych osób wtargnęła do Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie Magdalena Środa miała wygłosić wykład pt. "Moralność życia publicznego". Agresorzy mieli na twarzach maski konia, małpy, klauna wyrwali drzwi do sali, po czym tańczyli i krzyczeli: "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". Doszło do przepychanek z ochroną, następnie interweniowała policja dwie osoby ukarano mandatem. Nikt nie został ranny.

Wszczęto dochodzenie

- W poniedziałek Prokuratura Rejonowa Warszawa-śródmieście Północ wszczęła dochodzenie w kierunku przestępstwa naruszenia tzw. miru domowego - powiedział we wtorek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura. Art. 193 Kodeksu karnego przewiduje grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku dla tego, kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza.

- Te osoby wbrew żądaniu osoby uprawnionej nie opuściły terenu uczelni będziemy próbować ustalać ich tożsamość - dodał Ślepokura. Wyjaśnił, że w ramach postępowania sprawdzającego prokuratura otrzymała od rektora UW szczegółową informację o zajściu ponadto prokuratura uzyska nagranie od jednej z telewizji.

"Incydent niespotykany od wielu lat"

Według piśmiennictwa prawniczego, wdarcie się do danego obiektu to wejście przy użyciu przemocy, np. przez odepchnięcie siłą gospodarza lub wyłamanie drzwi. Przyjmuje się, że nieopuszczanie obiektu następuje m.in. wtedy, gdy sprawca znalazł się w danym miejscu legalnie, ale potem stał się osobą niepożądaną i mimo żądania uprawnionej osoby nie opuścił go.

Rzeczniczka Uniwersytetu Warszawskiego Anna Korzekwa oceniła, że to incydent niespotykany na uniwersytecie od wielu lat. - Warto, żeby osoby, które walczą o wolność słowa na uniwersytecie, zdjęły maski, zostawiły swoje sprzęty w szatni, usiadły w sali i próbowały dyskutować, a nie przerywać wykład. To do niczego nie prowadzi poza szumami, niepokojem - mówiła.

Poruszony premier

Premier Donald Tusk mówił, że jest poruszony informacją o incydencie. - Uważam, że stała się rzecz straszna, choć nikt nikogo nie pobił - podkreślił premier.

W ocenie Tuska, jeśli będzie się okazywać obojętność wobec takich zdarzeń, to na pewno za tydzień lub za miesiąc ci sami lub inni zamaskowani osobnicy wejdą i kogoś uderzą, a jeszcze później uderzą profesora, który zdecydował się na taki wykład, a który nie odpowiada ich dość plugawym gustom.

ZAJŚCIA NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM


PAP/bf/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 19:00 Anty PiS

  Faszyzm należy zabić w zarodku.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 17:04 ~karol

  media robia sensacje z niczego.

 • piątek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 16:54 ~piątek

  Niech sobie sroda zmieni nazwisko na czwartek-czwartek nie ma takiej przeszłości.

 • Iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 16:04 ~Iza

  Bardzo dobrze. Pogonić hołotę ! Nie będzie hołota wprowadzać nam swoich porządków. Z bandyterią trzeba walczyć od zarania, bo potem na głowę wejdą.

 • Grammatica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 15:58 ~Grammatica

  KTO kopał na Krakowskim Przedmieściu ? Podejrzewam, że ci maniacy, którzy od paru lat koczują naprzeciwko Pałacu w namiocie. Poza tym, do twojej wiadomości : Krakowskie Przedmieście to nazwa własna, pisze się z dużej litery. Podobnie po kropce nowe zdanie też zaczynamy majuskułą. Dziwne, co ? Lalala.

 • momo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 15:06 ~momo

  państwo policyjne. jak kopali na krakowskim przedmieściu to nie było śledztwa. wybiórcze lalala

 • Raa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 15:00 ~Raa

  Jasne! na jednej stronie tvn.wawa (choć szczęśliwie/nieszczesliwie nie obok siebie) info o śledztwie w jakże słusznej sprawie "zamieszek na wykładzie Środy" i "umorzenie śledztwa w sprawie śmierci Joli Brzeskiej" - bez komentarza :(

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »