Informacje

30.01.2018 06:30 Na Pradze Południe

Jest reprywatyzacja czy jej nie ma? "Mieszkańcy zdezorientowani"

SERWISY:

Lokatorzy z kamienicy przy Osowskiej 30 w ciągu kilku dni otrzymali dwa sprzeczne ze sobą pisma. Z pierwszego wynika, że budynek został przekazany prywatnemu właścicielowi. Z drugiego, że zwrotu jednak nie będzie. - Mieszkańcy są zdezorientowani i przestraszeni - mówi jeden z radnych Pragi Południe.

Osowska 30 to nieduża dwupiętrowa kamieniczka, położona kilka kroków od placu Szembeka. Została zwrócona prywatnemu właścicielowi decyzją wydaną w marcu 2016 roku. Pod dokumentem podpisał się Jerzy M., były wiceszef nieistniejącego już Biura Gospodarki Nieruchomościami, a obecnie podejrzany w jednym z reprywatyzacyjnych śledztw.

O tym, że budynek ma przejść w prywatne ręce, urzędnicy powiadomili lokatorów półtora roku później - w październiku 2017 roku. Wysłano wówczas dokument, w którym napisano, że nowymi właścicielami mieszkań nie jest już miasto stołeczne Warszawa, ale dwaj panowie: Stanisław N. i Emil M. (nazwiska do wiadomości redakcji).

- Dodano też poradnik dla najemców lokali mieszkalnych należących do prywatnych właścicieli - nadmienia Marek Borkowski, radny Prawa i Sprawiedliwości, do którego lokatorzy zwrócili się z prośbą o pomoc.

"Zadzwoniłem do burmistrza i zapytałem, o co chodzi"

- Kiedy jeden z mieszkańców zadzwonił do mnie i powiedział, że kamienica została przekazana razem z lokatorami pomyślałem, że to niemożliwe. Po wybuchu afery reprywatyzacyjnej zwroty miały być przecież wstrzymane. Zadzwoniłem do burmistrza i zapytałem wprost, o co chodzi - opisuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Borkowski.

Burmistrz - jak dodaje radny - miał powiedzieć, żeby się nie martwić, bo mieszkańcy niebawem dostaną dokument wskazujący, że reprywatyzacji jednak nie będzie. - I faktycznie, nie minęło półtora tygodnia, a lokator pokazał mi drugie pismo, że sprawa zwrotu została wstrzymana - mówi nasz rozmówca.

I przekonuje, że to wcale nie uspokoiło mieszkańców Osowskiej 30, wprost przeciwnie. - Dzwonią do mnie, są przerażeni, nie wiedzą, co się dzieje - stwierdza radny. Zadają sobie pytanie, co "wstrzymanie" reprywatyzacji oznacza w praktyce, na jak długo sprawa jest zamrożona, z jakiego powodu i - co dla nich najważniejsze - czy w bliższej lub dalszej przyszłości stracą dach nad głową.

Ratusz idzie do prokuratury

Pytania te chcieliśmy zadać urzędnikom z Pragi Południe, jednak rzecznik dzielnicy odesłał nas do miejskiego Biura Spraw Dekretowych, bo "sprawy związane z reprywatyzacją nie leżą w kompetencji dzielnicy". Rzecznik ratusza z kolei potwierdził, że decyzja zwrotowa w sprawie Osowskiej 30 faktycznie została wydana, ale budynek "nigdy nie został przekazany".

- W listopadzie zwróciliśmy się z prośbą do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o sprawdzenie, czy nie zachodzą przesłanki, by rozpocząć procedurę unieważnienia umowy sprzedaży roszczeń do nieruchomości - powiedział Bartosz Milczarczyk. Dopytywany, czy to oznacza, że o kamienicę upomniał się nieprawowity spadkobierca, ale ktoś, kto odkupił roszczenia, powiedział, że "prawdopodobnie tak". - Stąd nasz wniosek. Chcemy, aby prokuratura sprawdziła umowę na sprzedaż praw i roszczeń - precyzuje.

Sprawa zwrotu jest więc zamrożona do czasu, aż stanowisko zajmą śledczy. - Jeśli prokuratura uzna, że zachodzą przesłanki, by unieważnić transakcję, to będzie dla nas punkt wyjścia do tego, by uniemożliwić wydanie kamienicy - podsumowuje Milczarczyk.

Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie potwierdził nam, że wskazany wniosek do śledczych wpłynął. Poinformował jednak, że sprawa została przekazana do Prokuratury Regionalnej. Czy ta zajęła się sprawą?

- Niezwłocznie po lekturze dokumentów wystąpiono do Biura Spraw Dekretowych Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy o uzyskanie akt własnościowych przedmiotowej nieruchomości - poinformowała nas Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej.

- Jednocześnie skierowano wystąpienie do Ministerstwa Finansów celem uzyskania między innymi informacji, czy nieruchomość była objęta międzynarodowymi umowami o uregulowaniu wzajemnych roszczeń finansowych zawartych z rządami niektórych państw przez Rząd Polski, to jest tak zwanymi układami indemnizacyjnymi. Po uzyskaniu wskazanych materiałów, kontynuowane będą dalsze czynności służące wyjaśnieniu kwestii prawnych związanych z powyższą nieruchomością - dodała.

Radny Borkowski przekonuje zaś, że chciałby, aby sprawą Osowskiej 30 zajęła się komisja weryfikacyjna. - Właśnie przygotowuję wniosek w tej sprawie - podsumowuje.

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2018 01:42 ~nick

  Otóż to. Pogonić rzekomych spadkobierców na podrabianych dokumentach.

  qperNIK~qperNIK

  Jak można zwrócić coś komuś, kto tego nigdy nie posiadał?

 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2018 11:14 ~qperNIK

  Jak można zwrócić coś komuś, kto tego nigdy nie posiadał?

 • antystonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2018 03:16 ~antystonka

  Co, nie podoba się, że przepadła wizja przejęcia kamienicy? :P Łapy precz od cudzej własności.

  pozdrawiam~pozdrawiam

  niech się do jakiego zgłoszą, on im załatwi...

 • łukasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2018 03:06 ~łukasz

  Bibliotekarka, czy nauczycielka z 2500-3000 PLN pensji nie dostanie kredytu. nie przyszło ci to do głowy? Nie każdy jest programistą, lekarzem, czy np. urzędnikiem i zarabia wystarczająco dużo. Poza tym dzielnica ma ustawowy obowiązek utrzymywania mieszkań komunalnych, czy ci się to podoba, czy nie. A dlaczego ty wciąż mieszkasz z mamą i masz kiepską pracę?

  PLanktON~PLanktON

  A mieszkańcy to,dlaczego nie mogą na wolnym rynku wynająć lub kupić?

 • dren

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2018 01:22 ~dren

  PLanktON~PLanktON

  A mieszkańcy to,dlaczego nie mogą na wolnym rynku wynająć lub kupić?

  A dlatego że mieszkanie odziedziczyli np. po rodzicach którzy w owych czasach zgodnie z prawem dostali je od Państwa. Tak jak to dostało miliony innych ludzi w Polsce których znaczna większość wcale nie musi dziś ich oddawać nikomu.

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2018 19:56 ~pozdrawiam

  niech się do jakiego zgłoszą, on im załatwi...

 • Szpak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2018 18:39 ~Szpak

  Moje zdanie jest takie że zarówno HGW jak również pracownicy ratusza i urzędów dzielnicowych powinni dostać 20 lat ciężkich robót w kamieniołomach na wikcie obozowym i jednocześnie odpowiadać prywatnymi majątkami za wszystkie krzywdy których ŚWIADIMIE się dopuścili!!!! Koniec z tym litowaniem się nad łobuzami.

 • PLanktON

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2018 18:33 ~PLanktON

  A mieszkańcy to,dlaczego nie mogą na wolnym rynku wynająć lub kupić?

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2018 09:51 ~Maria

  Minister Jaki na konferencji przed kamerami machał nową ustawą reprywatyzacyjną i co jakoś cicho teraz? PiS ma większość w sejmie i senacie to dlaczego tego nie robi by skrócić ludziom niepewność.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2018 09:02 ~mieszkaniec

  ..."Została zwrócona prywatnemu właścicielowi decyzją wydaną w marcu 2016 roku. Pod dokumentem podpisał się Jerzy M., były wiceszef nieistniejącego już Biura Gospodarki Nieruchomościami, a obecnie podejrzany w jednym z reprywatyzacyjnych śledztw.
  O tym, że budynek ma przejść w prywatne ręce urzędnicy powiadomili lokatorów półtora roku później - w październiku 2017 roku.

  Rzecznik ratusza z kolei potwierdził, że decyzja zwrotowa w sprawie Osowskiej 30 faktycznie została wydana, ale budynek "nigdy nie został przekazany"...

  Panie rzeczniku od X.2017 minęły 3 miesiące a więc pana słowa "nigdy" śmieszą. Czyzby urzednicy zaczeli robic ze strachu w gacie? Co na sumieniu ma ratusz?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »