Informacje

22.05.2017 19:03 TARGÓWEK

Jest przetarg na spalarnię MPO.
Zdążą, zanim zamkną Radiowo?

SERWISY:

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ogłosiło przetarg na rozbudowę spalarni śmieci na Targówku. Jak mówią przedstawiciele spółki, to będzie jedna z najnowocześniejszych takich inwestycji w Europie. Spalarnia powstanie do 2019 roku i przyjmie 1/3 warszawskich śmieci czyli tyle ile teraz przetwarza zakład na Radiowie.

- Mamy prawomocne pozwolenie na budowę. Liczymy na duże zainteresowanie ze strony potencjalnych wykonawców – powiedział na konferencji prasowej Krzysztof Bałanda, prezes zarządu MPO.

Jak dodał, termin składania ofert minie 10 sierpnia. - Zakładamy, że instalacja powstanie w ciągu 24 miesięcy od momentu wprowadzenia generalnego wykonawcy na plac budowy - podkreślił.

Spalarnia powstanie w ramach przebudowy istniejącego już obiektu u zbiegu Zabranieckiej i Gwarków. Działający od 2001 roku zakład przerabia 40 tysięcy ton śmieci rocznie. Po rozbudowie moce przerobowe wzrosną do 300 tysięcy ton - to 1/3 wszystkich stołecznych odpadów.

Wojewoda zablokował środki unijne

Rozbudowę wyceniono na 1,1 mld. złotych. MPO uzyskało 560 milionów kredytu od Europejskiego Bank Inwestycyjnego.

Reszta pieniędzy pochodzić ma z funduszy unijnych. Ich przyznanie wstrzymała jednak decyzja wojewody mazowieckiego, który uchylił wojewódzki plan zagospodarowania odpadów. Wpisanie zakładu do tego planu jest konieczne do pozyskania środków z UE.

Prezes MPO powiedział, że spółka przygotowana jest na finansowanie pomostowe. To praktyka polegająca na tym, że instytucja zwraca się do banków o pomoc do czasu otrzymania dofinansowania unijnego.

"Najnowsze technologie"

Zgodnie z zapowiedziami, spalarnia będzie wybudowana zgodnie z najnowszymi technologicznymi trendami, a wymogi, które MPO przedstawiło wykonawcy, mają wykraczać daleko poza obowiązujące prawo.

- Nie eksperymentujemy. Będzie to klasyczna spalarnia, taka, jakie są zlokalizowane w wielu krajach europejskich i spisują się znakomicie - podsumował prezes miejskiej spółki.

Targówek zamiast Radiowa?

To zupełnie inne podejście, niż w przypadku Radiowa, gdzie nadal funkcjonuje uciążliwa instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Na poniedziałkowej konferencji przedstawiciele MPO mówili, że spalarnia na Targówku rozwiąże ten problem.

Ta jednak zostanie oddana do użytku najwcześniej w 2019 roku. Jak pisaliśmy wcześniej na tvnwarszawa.pl, wobec instalacji na Radiowie toczą się postępowania sądowe, które mogą doprowadzić do zamknięcia zakładu znacznie wcześniej.

Zarówno przedstawiciele MPO, jak i ratusza nie potrafili stwierdzić gdzie trafią stołeczne śmieci. Na konferencji w sprawie spalarni padły te same stwierdzenia, które usłyszeliśmy w połowie maja.

– Jeżeli decyzja nakazująca zamknięcie Radiowa zostanie wydana wcześniej, niż zacznie działać spalarnia na Targówku, oczywiście, postąpimy zgodnie z prawem i zamkniemy zakład. Śmieci zaczniemy wozić do instalacji, którą wybierzemy w przetargu – przekonywał prezes Bałanda.

Prąd i ciepło ze śmieci

Zakład przy Zabranieckiej będzie też pełnił funkcję elektrociepłowni. Wytworzy około 200 tysięcy MWh ciepła oraz około 100 MWh energii elektrycznej.

Projekt budowlany przygotowała firma Sweco Consulting. W poniedziałek prezes MPO chwalił się przed dziennikarzami wizualizacjami. Jak podkreślał Bałanda, budynek w nocy będzie świecił jak lampion, a na dachu będzie dużo zieleni.

Powstanie też 60 metrowy komin z... tarasem widokowym.

Mateusz Dolak (m.dolak@tvn.pl)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • non

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2017 22:29 ~non

  A mieszkańcy Pragi przy planowanej obwodnicy mają się zakopać w śmieciarkach całej Warszawy ?? A może trzeba ją puścić tak, żeby wszyscy okoliczni mieszkańcy na raka nie poumierali...hm

 • Viki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2017 13:18 ~Viki

  Dziwne blokowanie budowy spalarni przez wojewodę i walka z wysypiskiem MPO przy jednoczesnej zgodzie na rozbudowę prywatnego wysypiska leżącego też na Bielanach, tuż obok…
  Portal Warszawski o chorej sytuacji na Bielanach i ekspansji priv wysypiska: "Jeśli burmistrz powołany przez Panią Prezydent protestuje przeciwko MPO, a wydaje pozwolenia konkurencji która jest jeszcze bliżej centrum i ludzi, to gołym okiem widać ze coś jest nie tak. Nikt nie kontroluje co się ze śmieciami dzieje, trafiały do żwirowni i szklarni, gdzie były palone.Prawdopodobnie do niebieskiego przedsiębiorcy w ciągu 2 miesięcy zostaną przekierowane odpady z kompostowni MPO…"

 • Poinformowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2017 22:18 ~Poinformowany

  W Anglii powstaje teraz największy zakład z wykorzystaniem metody plazmowej, gdzie nie jest produkowany ten szkodliwy żużel, a jedynie pięć procent nieszkodliwego szkliwa.

 • gosciówa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2017 17:46 ~gosciówa

  A że tak głupio zapytam, skoro 1/3 ma być spalana to gdzie pojadą pozostałe 2/3 ?

 • viki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2017 14:28 ~viki

  zbielan~zbielan

  jeśli będą budować spalarnię w takim tempie jak zmieniają wysypisko w stok narciarski to poczekamy ok 20 lat, a nie 2.


  podziękuj wojewodzie za blokowanie

 • Cze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2017 12:34 ~Cze

  A gdyby tak, zamiast wydawać setki milionów złotych na pozbywanie się śmieci, spróbować po prostu produkować tych śmieci mniej?

  Nieeee, w gospodarce kapitalistycznej to się nie opłaca. Jeśli co roku mamy notować coraz większy wzrost, to każdy mieszkaniec, przynajmniej raz w roku, musi sobie kupić nowy telefon, raz na parę lat nowy sprzęt AGD/RTV i najlepiej jeszcze nowy samochód. Oczywiście noszenie tego samego ubrania przez więcej niż jeden sezon również jest straszliwym grzechem przeciwko wolnemu rynkowi.

  Pieniądze w gospodarce rynkowej są potrzebne przede wszystkim na kampanie reklamowe, przekonujące do zakupu coraz to nowych rzeczy, oraz na planowe postarzanie produktów tak, żeby konsument musiał regularnie wymieniać zakupiony towar na nowy, choćby wcale tego nie chciał.

  Oczywiście można by obciążyć producentów PEŁNYMI i rzeczywistymi kosztami utylizacji ich produktów, ale wtedy pewnie zaraz spadłaby sprzedaż i kapłani religii wolnego rynku nie mogliby już obwieszczać zdumionemu ludowi, że oto znów zanotowaliśmy wzrost. No i nie moglibyśmy się już szczycić, że jesteśmy krajem kapitalistycznym.

  Podsumowując: im więcej śmieci, tym większy wzrost. Dlatego każdy prawdziwy kapitalista powinien się cieszyć widząc za oknem górę śmieci lub komin spalarni. Z tego zaś wynika, że na Radiowie mieszkają same komuchy ;)

 • zbielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2017 12:16 ~zbielan

  jeśli będą budować spalarnię w takim tempie jak zmieniają wysypisko w stok narciarski to poczekamy ok 20 lat, a nie 2.

 • kom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2017 11:17 ~kom

  nowa~nowa

  Zamiast rozbudowy spalarni na Targówku powinni na Radiowie zbudować drugą.

  a trzy u ciebie pod oknem

 • nowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2017 10:06 ~nowa

  Zamiast rozbudowy spalarni na Targówku powinni na Radiowie zbudować drugą.

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2017 08:40 ~iza

  jak inwestycje na Pradze, to spalarnie śmieci

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »