Informacje

26.05.2014 18:24 Pogrzeb Wojciecha Jaruzelskiego na Powązkach?

"Jest polskim zwyczajem, by dowódcy spoczywali ze swoimi żołnierzami"

SERWISY:


Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych złożył w poniedziałek wniosek o pochowanie ostatniego przywódcy PRL gen. Wojciecha Jaruzelskiego na Powązkach Wojskowych w Warszawie i o wojskową asystę na pogrzeb. Inicjatywę popiera rodzina generała.

Córka generała Monika Jaruzelska powiedziała PAP, że wniosek jest zgodny z wolą rodziny.

- Ojciec całe życie podkreślał, że jest przede wszystkim żołnierzem i jako wojskowy chciałby spoczywać wśród tych, którzy byli mu najbliżsi - powiedziała Jaruzelska, dziękując za inicjatywę kombatantów.

Związek Kombatantów wysłał w poniedziałek dwa pisma - do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i - za pośrednictwem dowódcy Garnizonu Warszawa gen. bryg. Wiesława Grudzińskiego - do szefa MON Tomasza Siemoniaka. W pierwszym liście zwrócono się o pochowanie zmarłego w niedzielę gen. Jaruzelskiego w kwaterze I Armii Wojska Polskiego na Powązkach Wojskowych, w drugim - o asystę honorową w czasie pogrzebu.

"Termin pogrzebu podany w trybie roboczym"

"Reprezentując środowisko byłych żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, zwracamy się do Szanownej Pani Prezydent z formalnym wnioskiem o przyznanie - pozostającego w gestii Pani Prezydent - miejsca w kwaterze Żołnierzy I Armii WP na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zmarłemu 25 maja 2014 r. byłemu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Panu Generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu" - napisali w liście do Gronkiewicz-Waltz prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych płk Henryk Strzelecki i przewodniczący Krajowej Rady Kombatantów WP kmdr Henryk L. Kalinowski.

W piśmie do szefa MON autorzy zapowiedzieli, że o terminie pogrzebu zawiadomią w trybie roboczym.

W obu dokumentach przypomniano, że gen. Jaruzelski przeszedł cały szlak bojowy I Armii Wojska Polskiego, a "za bezprzykładne poświęcenie na liniach frontu" został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych i trzykrotnie medalem Zasłużony na Polu Chwały. Dodatkowo, w liście do Gronkiewicz-Waltz napisano, że "jest polskim zwyczajem, by dowódcy - gdy przychodzi czas przejścia na wieczną wartę - spoczywali wraz ze swoimi żołnierzami".

Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych powstał w 1990 r. w miejsce Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

"Godnie pożegnać ojca, ale nie kosztem pogłębienia podziałów"

Monika Jaruzelska w rozmowie z PAP odniosła się do wniosku SLD do prezydenta Bronisława Komorowskiego o ustanowienie żałoby narodowej w związku ze śmiercią gen. Wojciecha Jaruzelskiego. W niedzielę szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek odpowiadała, że "nie powinno się podejmować działań, które mogłyby dzielić społeczeństwo i których kontestowanie przez część środowisk mogłoby być jedynie źródłem dodatkowej przykrości dla rodziny zmarłego".

Jaruzelska podkreśliła w poniedziałek, że decyzja o ogłoszeniu żałoby narodowej leży w gestii Kancelarii Prezydenta i obowiązujących procedur.

- Osobiście uważam, że decyzja, która zostanie podjęta, nie powinna budzić skrajnie kontrowersyjnych reakcji. Zależy mi na godnym pożegnaniu mojego ojca, ale nie kosztem pogłębienia podziałów polskiego społeczeństwa, które i tak w ocenie gen. Jaruzelskiego jest podzielone - powiedziała córka generała.

Zmarł w niedzielę

Gen. Jaruzelski zmarł w niedzielę w szpitalu w Warszawie, gdzie przebywał z przerwami od kilku miesięcy. Jaruzelski to przywódca PRL i PZPR w latach 80. ubiegłego wieku, przewodniczący Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego podczas stanu wojennego, prezydent w latach 1989-90.

>>CZYTAJ NA TVN24.PL<<

Dyskusja o żałobie po śmierci generała we "Wstajesz i Wiesz":


PAP/tvn24.pl/nsz//rzw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • alex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2014 10:40 ~alex

  Oczywiście nawet ten Generał ma szansę zostac zbawionym. Wszakże logika ludzka nie pokrywa się z Boską. Ale rozumując wedle logiki ludzkiej można by przekornie się zapytać: a możeby pochówek wśród żołnierzy Armii Czerwonej? W całej tej sytuacji należy uszanować pogrzeb W. Jaruzelskiego jako Człowieka, który - jak KAZDY - ma szansę na zbawienie ale też pamięć ludzi pomordowanych przez zbrodniczy system, któremu służył W. Jaruzelski. Jeśli już pogrzeb państwowy - to ograniczony do minimum, bez zbędnych ceremoniałów i przemówień. Bez przesadnie dużej reprezentacji państwowej. Dla zmarłego i tak najbardziej liczy się modlitwa. Za życia Pan Generał i tak dostąpił łaski. Nikt nie ścigał go listem gończym jak Janukowycza... Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

 • fo768e

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2014 08:21 ~fo768e

  no to pochówek pod Lenino !?
  tyle tam pochowano żołnierzy

 • jeep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2014 08:11 ~jeep

  jaro~jaro

  Chce między swoimi to wysłać go do diabła.

  ale bije od ciebie chrześcijaństwo!!hoo hooo hooo

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2014 08:09 ~jar

  Olo~Olo

  Dowódcy tak, ale nie mordercy! Tam są pochowani moi przodkowie. Dla mnie nawet sama propozycja pochówku tego ruskiego pachołka i zbrodniarza jest obelgą! SKANDAL!!!

  czyli oni też są pachołkami,bo służyli w wojsku ludowym pod przywództwem sowietów!

 • Bum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2014 08:06 ~Bum

  Ten pan powinien byc zdegradowany za to co zrobil. Pochowany na powązkach za co? Udowadnia tym samym swoja bezczelność. Przecierz Jeruzalski to tak jak Janukowycz na Ukrainie sluga Rosji.

 • wu5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2014 07:52 ~wu5

  Tylko WAWEL!

 • DRK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2014 07:11 ~DRK

  Zgadzam się z tematem, dlatego niech spocznie na cmentarzu żołnierzy radzieckich...im się więcej przysłużył.

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2014 22:14 ~jaro

  Chce między swoimi to wysłać go do diabła.

 • twgrey

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2014 22:08 ~twgrey

  Tuż obok Oślej łączki, ironia losu...

 • Dziennikarski obiektywizm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2014 21:58 ~Dziennikar…

  Ciekawe, ze pod tak palącym tematem nie pojawiły sie żadne komentarze. Materiał o burzy nad Warszawą wzbudził wiecej emocji. Można sie domyślać, że Polacy raczej nie sprzyjają rzeczywistości kreowanej przez dziennikarzy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »