Informacje

04.11.2016 21:24 projekt PO skierowany do I czytania

Jest numer, można pracować. Sejm zajmie się ustawą reprywatyzacyjną

SERWISY:


Projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej wniesiony przez Platformę Obywatelską został skierowany do pierwszego czytania sejmowego - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl.
– Liczymy, że pracę nad nim rozpoczną się jak najszybciej – mówi nam poseł PO Marcin Kierwiński.

Propozycja Platformy w sprawie rozwiązania problemu z reprywatyzacją trafiła na biurko marszałka Sejmu na początku września. Jednak dopiero w czwartek nadano jej oficjalny bieg: zyskała numer i skierowano ją do pierwszego czytania na sejmowym forum.

- Na razie nie wiemy jeszcze, kiedy nasz projekt będzie procedowany. Czekamy na wyznaczenie daty i liczymy, że będzie to jak najszybciej. PiS wspomina ostatnio o własnej ustawie. Mam nadzieję, że w końcu ruszą w tej sprawie do przodu. Albo zaczną poważne prace nad własnym, albo zaczną pracować nad naszym projektem, bo to zaproponowali do tej pory, czyli komisja weryfikacyjna, nie rozwiąże problemu – tłumaczy tvnwarszawa.pl Marcin Kierwiński.

Dlaczego z nadaniem druku projektowi PO trzeba było czekać tak długo? Bo wymagał poprawek. - Musieliśmy uzupełnić uzasadnienie do projektu o opis aktów wykonawczych, co uczyniliśmy mniej więcej dwa tygodnie temu – dodaje poseł.

Z takiego przebiegu sprawy zadowolenia nie kryje Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

 

Zakaz zwrotów z lokatorami

Propozycje Platformy opisywaliśmy szczegółowo na tvnwarszawa.pl. Jej najważniejsze założenia to m.in. zakaz zwrotów kamienic z lokatorami. W takich przypadkach mają być wypłacane odszkodowania równe wartości nieruchomości w latach 40. - O odszkodowania zaś będą mogli domagać się tylko prawowici właściciele lub ich spadkobiercy – zapewniali posłowie PO na prezentacji projektu.

Partia rządząca wciąż oficjalnie nie wypowiedziała się na temat pomysłów opozycji. Kilka tygodni temu warszawski poseł PiS Jarosław Krajewski przyznał nam jednak, że są do nich pewne wątpliwości. Dotyczyły m.in. faktu, że projekt PO obejmuje tylko Warszawę, a problemy ze zwrotami nieruchomości mają również inne miasta. Przyznał też, że "dobry projekt ustawy reprywatyzacyjnej powinien być przygotowany raczej przez Radę Ministrów, bo posłowie mogą nie posiadać wszystkich niezbędnych danych, służących chociażby do wyliczenia kosztów finansowych".

Próbowali ponad 20 razy

W ostatnią środę w programie "Rzecz o polityce" o reprywatyzację pytany był również inny warszawski poseł PiS Paweł Lisiecki. - Jeżeli chodzi o projekt ustawy, który miałby to kontrolować w przyszłości, to ja pracuję nad taką ustawą – zadeklarował. Żadnych konkretów jednak nie ujawnił. - Jestem w kontakcie z senatorami, którzy w 2000 roku wnieśli projekt odpowiedniej ustawy do Sejmu. Ten projekt przeszedł i przez Senat i przez Sejm. Niestety został zawetowany przez prezydenta. Gdyby wówczas ta sprawa została uregulowana, dzisiaj nie mielibyśmy aż takich problemów – dodał jedynie.

Na temat propozycji Platformy wypowiadać się nie chciał. - Ten projekt nie ma jeszcze nawet druku sejmowego, więc trudno się do niego odnosić – uciął zapewniając jednak, że "opowie się za każdym projektem, który będzie dobry dla Warszawy".

Polska jako jedyny kraj byłego Bloku Wschodniego nie przyjęła ustawy reprywatyzacyjnej, chociaż od 1989 roku próbowano już ponad 20 razy. Siedem projektów przepadło w pierwszym czytaniu sejmowym, osiem "utknęło" w komisjach. Cztery zostały wycofane, zanim posłowie w ogóle zdążyli się nimi zająć. Propozycja PO jest 22 propozycją.

CZYTAJ WIĘCEJ O PRÓBACH UCHWALENIA USTAWY REPRYWATYZACYJNEJ

Karolina Wiśniewska /b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Prezent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2016 12:36 ~Prezent

  Hanny żarciki się trzymają, że niby prezent urodzinowy i t.d. A co się robiło prze minione osiem lat, pozwolę sobie zapytać? Przez taki czas Nowaczyk z rodziną zdążył odzyskać pół Warszawy.

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2016 09:33 ~pozdrawiam

  Lapigrosz9012Lapigrosz9012

  Projekty PO do niszczarki tak robili z projektami PIS przez 8 lat.

  analizując zapisy tych projektów to po ilości bubli prawnych produkowanych przez PiS niszczarka to bardzo dobre miejsce...

 • Żołnierz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2016 09:25 ~Żołnierz

  Dwie trzecie działki przy dawnej ul. Chmielnej 70 stanie się ponownie własnością skarbu państwa, ponieważ odszkodowanie za tę działkę już dawno zostało wypłacone obywatelowi duńskiemu. W związku z tym działka nigdy nie powinna przejść w ręce prywatne. Było to zatem działanie bezprawne.

 • Lesio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2016 08:17 ~Lesio

  Lepiej jak PO jest w opozycji bo przynajmniej coś robi.

 • Lapigrosz9012

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2016 21:53 Lapigrosz9012

  Projekty PO do niszczarki tak robili z projektami PIS przez 8 lat. Niech odczują na wlasnej skorze jak to przyjemne. Teraz chca pokazac jacy dobrzy. Niech oddają to co zawlaszczyli i przed sąd. .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »