Informacje

08.12.2015 13:00 premier wręczyła nominację

Jest nowy wojewoda mazowiecki

SERWISY:

Zdzisław Tadeusz Sipiera został nowym wojewodą mazowieckim. To członek Prawa i Sprawiedliwości, a ostatnio starosta pruszkowski. We wtorek odebrał nominację z rąk premier Beaty Szydło. Zastąpi na tym stanowisku Jacka Kozłowskiego.

Jak powiedział Sipiera dziennikarzom po odebraniu nominacji, ma nadzieję, że długoletnie doświadczenie pracy w samorządzie, w powiecie pruszkowskim i administracji warszawskiej, pomoże mu w wypełnianiu obowiązków wojewody. Nie chciał mówić o pierwszych decyzjach. Będą - stwierdził - "takie jak rządu". - Jesteśmy tylko reprezentantami rządu - dodał Sipiera.

Pytany o to, czy będzie tym wojewodą, za którego urzędowania nastąpi wydzielenie z województwa mazowieckiego województwa warszawskiego, Sipiera odpowiedział, że "są inne priorytety rządu".

Administracja dla ludzi

Jak mówił, "administracja ma być dla ludzi, ma służyć ludziom, ma być blisko nich i nie ma być elementem blokady". Sipiera powiedział, że tym się kierował jako starosta pruszkowski - jak dodał, w starostwie "w najbliższych dniach będzie oddawany Wydział Obsługi Mieszkańców".

Sipiera jest członkiem PiS i wieloletnim działaczem samorządu w Pruszkowie i Warszawie. W l. 1998-2014 był radnym powiatu pruszkowskiego.

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych był liderem listy PiS do rady powiatu pruszkowskiego. Po wyborach został starostą pruszkowskim - po raz drugi. Pierwszy raz funkcję tę pełnił w latach 1998-2002.

W przeszłości Sipiera - pruszkowianin, absolwent m. in. AWF i studiów Administracji i Prawa na Uniwersytecie Warszawskim, - był w l. 1991-1996 dyrektorem jednej ze szkół podstawowych w Pruszkowie. Pracował także jako naczelnik Wydziału Oświaty w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz.

Po zakończeniu w 2002 r. sprawowania funkcji starosty pruszkowskiego, w l. 2002-2005 był zastępcą burmistrza stołecznej Pragi Północ a później (2005-2006) burmistrzem dzielnicy Wola.

Od 1990 zaangażował się w życie polityczne - został działaczem Porozumienia Centrum. Był szefem koła PC w Pruszkowie oraz członkiem zarządu głównego tego ugrupowania. W 2001 r. włączył się w tworzenie Prawa i Sprawiedliwości - od 2013 r. był sekretarzem struktur miejskich i powiatowych PiS w Pruszkowie.

Swoją kampanię w ubiegłorocznych wyborach samorządowych prowadził pod hasłem "Słuchać ludzi, pomagać ludziom". W swojej ulotce wyborczej napisał, że u ludzi ceni "mądrość, lojalność, pracowitość i poświęcenie", podał też, że za swoją działalność otrzymał: Medal Jubileuszowy 200. Rocznicy Diecezji Warszawskiej Za Zasługi dla Kościoła Warszawskiego, Złotą Odznakę "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej", Srebrną Odznakę "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej", Medal Komisji Edukacji Narodowej.

"Praca, pokora i służenie obywatelom"

- Jesteście państwo przedstawicielami rządu. Będziecie państwo mieli wielkie zadanie, ale i też wielką odpowiedzialność. Myślę, że każdy z nas zdaje sobie sprawę, z tego, że naszym zadaniem jest dobrze wypełniać obowiązki, które zostały nam powierzone - powiedziała premier podczas wręczenia nominacji.

Premier podkreśliła, że wymaga tego, aby nowi wojewodowie kierowali się dewizą, która przyświeca jej rządowi, czyli: "praca, pokora i służenie obywatelom".

- Musimy wszyscy mieć świadomość, że przed nami bardzo dużo ważnych, ale też i niełatwych zadań do podjęcia. Rząd konsekwentnie realizuje program, z którym szliśmy w wyborach, który został przyjęty przez obywateli, który ma być realizowany(...) Państwo dołączacie w tej chwili do naszej drużyny- - powiedziała Szydło.

Podkreśliła, że zadaniem wojewodów będzie nie tylko reprezentowanie rządu, ale również obecność wśród ludzi. - Wasza praca ma polegać nie tylko na tym, żeby wypełniać urzędnicze powinności. Musicie być wśród obywateli słuchać ich, rozmawiać i im służyć, i pochylać się nad każdą, nawet najdrobniejszą sprawą, z którą do was trafią. Urzędy wojewódzkie muszą stać otworem dla obywateli - zaznaczyła premier.

Mówiła też o potrzebie współpracy władz wojewódzkich z samorządami.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Pol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2015 23:15 ~Pol


  rover~rover

  kolejna marionetka prezesa
  Było minęło~Było minęło

  Będzie nam smutno bez widoku uroczej twarzyczki byłego wojewody z ramienia PO. Hanna, szykuj się !

  pis jeszcze długo nie wygra w Warszawie - za dobrze pamiętamy nieudolne rządy Lecha...

 • matt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2015 22:42 ~matt

  czyli kolejna osoba blokująca rozwój, tym razem na mazowszu.

 • mustafa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2015 21:47 ~mustafa

  myslalem ze to funkcjonariusz rzadu swieckiego panstawa. A chwali sie blaszkami jakies sekty.Ja tez posiadam honorowa odznake lop,pttk i cos tam jeszcze. Moze sie pochwalic medalem ken ale to blaszke dostaje kazdy nauczyciel tak jak wojsku jako taryfe po przepracowaniu ilus lat. Wiec co mu zostalo tylko jakies odznaki a tych kazdy ma bez liku. Ci co maja kolezkow odznaczaja sie nimi gremialnie.

 • Mieszkaniec_Lemingradu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2015 19:01 ~Mieszkanie…

  Siudym~Siudym

  Koniecznie powinno się zrobić kilka dodatkowych województw. Można by wtedy powołać kilku dodatkowych wojewodów. Polacy chcą więcej województw, cały czas słyszy się ten temat na ulicy, albo na rodzinnych spotkaniach w domu. Wszyscy mówią, że przydałoby się województwo warszawskie albo środkowo-pomorskie.


  A ja na przykład chcę województwa warszawskiego, koniecznie składającego się z całej aglomeracji warszawskiej. Usunie to wiele problemów i w Wawie, i na Mazowszu. Możnaby natomiast zlikwidować powiaty, te nie są nikomu potrzebne.

 • Było minęło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2015 18:25 ~Było minęło

  rover~rover

  kolejna marionetka prezesa

  Będzie nam smutno bez widoku uroczej twarzyczki byłego wojewody z ramienia PO. Hanna, szykuj się !

 • Siudym

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2015 18:23 ~Siudym

  Koniecznie powinno się zrobić kilka dodatkowych województw. Można by wtedy powołać kilku dodatkowych wojewodów. Polacy chcą więcej województw, cały czas słyszy się ten temat na ulicy, albo na rodzinnych spotkaniach w domu. Wszyscy mówią, że przydałoby się województwo warszawskie albo środkowo-pomorskie.

 • Zerro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2015 17:57 ~Zerro

  Wielki skok na stołki i państwowe posady już się zaczął. Takiego bezczelnego przejmowania na chama stanowisk można się spodziewać tylko po jednej partii w Polsce. 8 lat siedziało się w opozycji, teraz można ze śliną na ustach rzucić się po łupy. Brawo fachowcy z PIS! :-)

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2015 16:08 ~jar

  uczniowie z Pruszkowa~uczniowie z Pruszkowa

  A dlaczego przemilczano przynależność nowego wojewody do partii lewicowych - PZPR/SLD ?????

  bo to obłudna partia jak inne wszystkie!

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2015 15:19 ~waw

  ew61ew61

  Ciekawe, czy mafia mu pomagała tworzyć PiS.

  też się nad tym zastanawiam .....

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2015 14:45 ~gość

  uczniowie z Pruszkowa~uczniowie z Pruszkowa

  A dlaczego przemilczano przynależność nowego wojewody do partii lewicowych - PZPR/SLD ?????

  A co za różnica czy to PZPR/SLD czy socjalistyczny PiS?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »