Informacje

29.06.2018 10:33 piotr rypson

Jest nowy dyrektor
Muzeum Narodowego

SERWISY:


Minister kultury i dziedzictwa narodowego powierzył pełnienie obowiązków dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie Piotrowi Rypsonowi - podało w Ministerstwo Kultury. Zastąpi na tym stanowisku Agnieszkę Morawińską, która kierowała placówką przez osiem lat.

"Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński przyjął dymisję dr Agnieszki Morawińskiej ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie z dniem 2 lipca 2018 r." - napisano w w czwartek w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Resort wyjaśnia, że "przyjmując dymisję dr Agnieszki Morawińskiej, minister kultury i dziedzictwa narodowego powierzył pełnienie obowiązków dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie dr. Piotrowi Rypsonowi - dotychczasowemu zastępcy dyrektora do spraw naukowych".

"Pozytywnie ocenił wystawy"

MKiDN podało, że wręczając akt odwołania podczas czwartkowego osobistego spotkania z dyrektor Morawińską, "minister kultury podziękował jej za ośmioletnią pracę na stanowisku dyrektora jednej z najważniejszych instytucji kultury w Polsce".

"Pozytywnie ocenił wystawy organizowane przez Muzeum Narodowe w Warszawie w ciągu minionych ośmiu lat, jak również przeprowadzone w muzeum inwestycje" - dodano.

O złożeniu rezygnacji Morawińska, która kierowała MNW od 2010 r., poinformowała pod koniec maja. Morawińska napisała, że złożyła rezygnację ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie jednocześnie na ręce przewodniczącego Rady Powierniczej i ministra kultury. Dodała, że Muzeum Narodowe w Warszawie nigdy nie było dla niej tylko miejscem pracy, lecz instytucją, z którą czuje się szczególnie związana, także rodzinnie.

"Kierowanie MNW było uwieńczeniem mojej drogi zawodowej, spełnieniem marzeń i źródłem wielu satysfakcji" - wskazała.

Zapewniła, że docenia wspólne osiągnięcia Muzeum Narodowego w Warszawie, Rady Powierniczej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Dokonanie wielkiego sprzątania Muzeum przed jubileuszem 150-lecia, opracowywanie i otwieranie kolejnych galerii stałych, wygospodarowanie przestrzeni na wystawy czasowe, wszystkie nasze wystawy w kraju i te prezentujące polską sztukę za granicą w tak dalekich krajach jak Chiny czy Korea, wszystkie wydawnictwa, wzmocnienie i rozwój oddziałów Muzeum, zwłaszcza Nieborowa i Królikarni, to lista naszych wspólnych osiągnięć" - napisała. Dodała, że muzeum zostało zasadniczo odmienione, zyskało szeroką publiczność i przyjaciół, "a także szczodrego darczyńcę, któremu zawsze będę wdzięczna".

"Jednak utrzymujący się od pewnego czasu brak efektywnej komunikacji z Ministerstwem, skutkujący pogarszającą się sytuacją finansową naszej instytucji, lekceważenie naszych sygnałów przekazywanych wielokrotnie, także publicznie, brak odpowiedzi na pisma, bałamutne powtarzanie informacji o bliskim rozwiązaniu problemów dzięki wyprowadzce Muzeum Wojska (ma się ono przenieść do kompleksu muzealnego, który powstanie na Cytadeli - PAP), wreszcie sposób procedowania w sprawie naszych magazynów sprawiają, że w poczuciu troski o dobro Muzeum postanowiłam przyspieszyć swoje odejście" - napisała dyrektor MNW. Zaznaczyła, że decyzję tę podejmuje "z ciężkim sercem, niemniej w nadziei, że być może zmiana na stanowisku dyrektora pozwoli MKiDN z należną odpowiedzialnością podejść do problemów Muzeum Narodowego w Warszawie". Dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie była od października 2010 roku.

Staropolska poezja wizualna

Piotr Rypson studiował archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę doktorską na temat staropolskiej poezji wizualnej obronił w Instytucie Polonistyki UW (2000). Był redaktorem naczelnym pisma artystycznego "Obieg" w latach 1990-94 oraz głównym kuratorem zbiorów i galerii w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w latach 1993-1996. Gościnnie wykładał w amerykańskiej Rhode Island School of Design w Providence (1993-99) oraz Miami Ad School Warsaw (2002-2003).

Był też m.in. członkiem Rady Sztuki przy MKiS w dziedzinie sztuk plastycznych, jury nagrody "Paszporty Polityki", Rady Promocji Fundacji Kultury oraz przewodniczącym Rady Programowej Fundacji Galerii Foksal i Rady Programowej Międzynarodowego Biennale Plakatu.

ZOBACZ TEŻ MUZEUM WARSZAWY W NOWEJ ODSŁONIE:

PAP/ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hamer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2018 22:32 ~hamer

  maniak~maniak

  dlaczego ostatnio "narodowy" kojarzy mi się z bylejakością,dyletanctwem,hipokryzją i nepotyzmem?


  To nie tylko Muzeum Narodowe tak się kojarzy. Na przykład w Muzeum Niepodległości dyrektor zatrudnia cały czas na etacie swoją synową i nie widzi w tym nic złego. Również Samorząd Województwa Mazowieckiego nie widzi w tym żadnego problemu. Można? Można! Tylko trzeba być z PSL-em mocno powiązany

 • waza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2018 15:04 ~waza

  funkcję objął wasal PiSu !

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2018 15:01 ~maniak

  dlaczego ostatnio "narodowy" kojarzy mi się z bylejakością,dyletanctwem,hipokryzją i nepotyzmem?

 • do wstrętnej izy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2018 11:58 ~do wstrętnej izy

  Nie znam Pani Morawińskiej, ale z wpisu "izy" z 11:10 wnioskuję, że jest złodziejką. Proponuję Pani Morawińskiej sprawić, żeby "iza" przedstawiła dowody na swoje słowa. Jak ich nie ma, to żeby przeprosiła i w "nagrodę" stała się darczyńcą na rzecz muzeum, który Pani Morawińska opuszcza. Może przestaną w przestrzeni publicznej owe IZY funkcjonować.

 • daszicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2018 11:16 ~daszicz

  Rypson tylko przejściowo. dyrektorem będzie Magdalena Ogórek

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2018 11:10 ~iza

  należy przypilnować, żeby dyrektorka na odchodne nie przygarnęła jakiegoś obrazka

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »