Informacje

14.09.2017 06:40 JOANNA BITNER

Jest nowa prezes Sądu Okręgowego.
Troje zastępców straciło stanowiska

SERWISY:

Sędzia Joanna Bitner została nowym prezesem warszawskiego Sądu Okręgowego. Powołał ją minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, na podstawie ogólnych zasad prawa o ustroju sądów powszechnych, po tym jak w poniedziałek wygasła kadencja poprzedniej prezes.

11 września upłynęła kadencja dotychczasowej prezes Sądu Okręgowego - sędzi Małgorzaty Kluziak.

- Powołanie z dniem 12 września 2017 roku pani sędzi Joanny Bitner do pełnienia funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie nastąpiło na zasadach ogólnych z ustawy o sądach powszechnych – usłyszała PAP w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Zwolnienie wiceprezesów i rezygnacja rzeczniczki

- Nie było tu żadnego dyktatu. Prezesa powołaliśmy, ponieważ powstał wakat, tak samo jak kilka dni temu w przypadku Sądu Okręgowego w Szczecinie - powiedział wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. - Aby największy sąd w Polsce, a być może i w Europie, nie został bez osoby kierującej, natychmiast ten wakat uzupełniliśmy - dodał.

Oprócz prezes, są też nowi wiceprezesi. Na wniosek Bitner, minister sprawiedliwości powołał na tę funkcję sędziów: Iwonę Szymkiewicz-Trelkę, Dariusza Dąbrowskiego i Dariusza Drajewicza. Odwołał natomiast trzech spośród pięciu wiceprezesów sądu: Beatę Najjar, Marię Dudziuk i Ewę Malinowską.

Wśród opozycji wątpliwości budzi fakt, że trzy wiceprezes zwolniono przed upływem ich kadencji i - jak mówiła rzeczniczka Sądu Okręgowego Anna Ptaszek - bez podania przyczyny. Sama rzecznik zresztą złożyła rezygnację. Jak mówiła w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN, chodziło jej o "niesprawiedliwe potraktowanie sędziów".

- To są wieloletni sędziowie, bardzo doświadczeni. Szczególnie przykre jest to, że odwołując ich nie podano żadnego powodu. A dwie z tych osób w październiku kończą kadencję. W związku z tym nie powstrzymano się przed ich odwołaniem przed upływem kadencji, nie stawiając żadnych zarzutów - powiedziała Ptaszek.

- Wyznajemy zasadę, że prezes, skoro jest i będzie rozliczany z tego, jak kieruje jednostką, ma prawo dobrać sobie współpracowników, którzy to gwarantują. My taki wniosek zaakceptowaliśmy - dodał wiceminister Piebiak.

Kim jest nowa prezes?

Sędzia Bitner w latach 1995-97 odbyła aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie. W 1997 roku została asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa, a dwa lata później została powołana przez prezydenta na stanowisko sędziego w tym sądzie, gdzie orzekała w wydziale cywilnym.

W 2007 roku została (na swój wniosek) przeniesiona do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli. W 2012 roku została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Jest wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Podobnie jak jeden z jej nowych zastępców - Dariusz Drajewicz.

Podobna zmiana nastąpiła kilka dni temu w Szczecinie. W poniedziałek prezesem tamtejszego Sądu Okręgowego został Maciej Strączyński. To pierwszy sędzia obejmujący prezesurę według nowych przepisów Prawa o sądach powszechnych.

12 sierpnia w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów.

O ZMIANACH W SĄDOWNICTWIE CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

PAP/kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Prezesinieprezes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2018 14:21 ~Prezesinieprezes

  No to chyba teraz wszyscy członkowie Kolegium podadzą się do dymisji! Nie wyobrażam sobie innej decyzji sędziów.

 • Epikur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 21:43 ~Epikur

  Aresss~Aresss

  Mnie po 20 latach pracy w sądzie za marna pensję potraktowano jeszcze gorzej ale jakoś nikogo to nie obchodziło... A nie zarabiałem po naście tys. i tez mam rodzinę na utrzymaniu.

  Co narzekasz? Ale 20 lat pracowałeś za tę kasę. Nie odpowiadało ci to trzeba było zmienić robotę. Miałeś rodzinę i chciałeś więcej zarabiać to trzeba było się ruszyć i poszukać nowej roboty a nie siedzieć w sądzie.

 • Aresss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 14:33 ~Aresss

  Mnie po 20 latach pracy w sądzie za marna pensję potraktowano jeszcze gorzej ale jakoś nikogo to nie obchodziło... A nie zarabiałem po naście tys. i tez mam rodzinę na utrzymaniu.

 • Ksiazka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 13:50 ~Ksiazka

  Alice~Alice

  Jesteśmy na etapie " Folwarku zwierzęcego" , a już niedługo będzie " 1984 ". Dla tych co mają problem z zaskoczeniem - Orwell

  Przeczytałeś w życiu dwie książki i już się wywyższasz piszę "dla tych co mają problem z zaskoczeniem". Robisz z ludzi idiotów, a sam wpisujesz idiotyczne komentarze...

 • fdffff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 13:25 ~fdffff  Sebastian~Sebastian

  Upłynęła kadencja Prezesa SO w Warszawie. Powołano nowego i na wniosek tego Prezesa powołano wiceprezesów.

  Standardowa procedura,a tu krzyk.
  jjjj~jjjj


  To jeszcze zobaczysz.
  Sebastian~Sebastian

  Co zobaczę?  to że odwołani nie nastąpiła na wniosek nowego prezesa - strach się bać.

 • nowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 13:21 ~nowy

  Afera~Afera

  Ze standardowego powołania nowych prezesów sądów po upływie kadencji poprzedników próbuje się robić aferę.


  Czyja to wina? Gdyby PiS nie starał się przejąć sądów nikt by nawet o tym nie pomyślał

 • Sędzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 12:54 ~Sędzia

  Mam w rodzinie sędziego, nie jest to bynajmniej kryształowy człowiek.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 12:52 ~Jan

  Niech sądy służą obywatelom i naszemu państwu. Niech strzegą prawa i wyznaczają wysokie standardy życia publicznego. Niech „Sprawiedliwość jest ostoją mocy i trwałości Rzeczypospolitej”.

 • Bez winy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 12:51 ~Bez winy


  pat~pat

  Nie uważam wcale, że w sądach było rewelacyjnie ale trzeba być naiwnym do kwadratu żeby myśleć, że jak PiS obsadzi stanowiska swoimi to będzie lepiej. Chyba naprawdę trzeba być ograniczonym żeby uwierzyć, że w PiS jest jakiś "lepszy sort" ludzi. Jak wszędzie są złodzieje, lenie, karierowicze itp. I jeśli głównym kluczem do wyboru takich będzie poparcie polityczne to aż strach się bać. Reforma to jest poprawianie systemu, prawa, a nie wymiana jednych kolesi na drugich.
  waw~waw

  zgadzam się z przedmówcą zamiana republiki kolesi zielonych na republikę kolesi czerwony lub czarnych

  ...
  Ksiądz pana wini, pan księdza,
  A nam prostym zewsząd nędza,....

  Jakby ksiądz pana winił, to by nie dostał grantów na różne inwestycje, ani należności z naszych podatków.

 • Prawy do lewego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 12:49 ~Prawy do lewego

  A jak to wygląda w świetle faktu, że Naczelnik Wszystkich Polaków ma lewą maturę ? Polska Ludowa wróciła w pełnej krasie !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »